استاد شهریار چکیده اسلامیت و ایرانیت است
تاریخ انتشار: ۲۱:۵۱ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۸
وزیر فرهنگ:
استاد شهریار در زمره ستارگان پرفروغی است که علاوه بر نماد هویتی فرهنگ آذربایجان سرافراز، چکیده اسلامیت و ایرانیت و پلی میان فرهنگ و ادب و شعر دیروز و امروز است.

استاد شهریار چکیده اسلامیت و ایرانیت است

رویداد۲۴ سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت بزرگداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب ایران نوشت: استاد شهریار در زمره ستارگان پرفروغی است که علاوه بر نماد هویتی فرهنگ آذربایجان سرافراز، چکیده اسلامیت و ایرانیت و پلی میان فرهنگ و ادب و شعر دیروز و امروز است که موجب تفاخر و بالندگی ادب دوستان معاصر شده است.

که عصر سه شنبه در آیین بزرگداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب در مقبره الشعرای تبریز خوانده شد، آمده است: «نماد‌ها و نشانه‌های فرهنگ و تمدن، شناسنامه معنوی و هویتی مردمانی است که در طول اعصار و قرن‌ها میرائی سترگ و ارزشمند را نسل به نسل صیانت کرده اند تا به نسل‌های امروز و فردا برسد.

در این میان نام‌ها و شخصیت‌هایی هستند که همچون ستاره‌ای تابناک در آسمان پر اختر فرهنگ ایران اسلامی برای همیشه تاریخ می‌درخشند.

شهریار نماینده ذوق فاخر و هنر اصیل ایرانی است که توانسته با تلفیق وارستگی، مناعت طبع و دینداری و عشق به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و سرودن اشعاری به بان‌های ترکی و فارسی، به اعجازی هنری و معنوی دست یازد؛ مردمان این سرزمین همواره شعر شهریار را جلوه گاه غم ها، شادی‌ها و احساسات خود یافته و به داشتن چنین سرمایه ارزشمندی بالیده اند.

نام شهریار نه تنها در ایران که در بسیاری از نقاط جهان و نزد علاقمندان شعر و ادب پارسی آشنا و بر سر زبان‌ها است؛ جانمایه شعر شهریار معرفت و آگاهی او به کلمه و حرمت و اهمیت آن است و از این رو او از پیشقراولان تحول در شعر و ادبیات معاصر به ویژه شعر آیین به شمار می‌آید.

ساختار و بن مایه اشعار او ملهم از قران کریم و احادیث و روایات معصومین است و هر کس با شعر شهریار اعم از اشعار ترکی و فارسی او از «حیدربابایه سلام» تا «نامه‌ای به انشتین» یا «ای وای مادرم» تا «حسینه یئرلر آغلام گویلر آغلار» آشناست، در ازای فرهنگ قرن‌های متمادی این دیار سیر و سلوک می‌کند.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان پیامش ابراز امیدواری کرده است که پاسداشت این روز و گرامیداشت این شاعر ارجمند، محملی برای پاسداشت حقیقی شعر و صیانت از فرهنگ این مرز و بوم باشد.

۲۷ شهریور؛ سالروز مرگ استاد محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ملی شعر و ادب ایران نامیده شده است.

استاد شهریار سال ١٢٨٥ هجری خورشیدی در تبریز متولد شد و ۲۷ شهریور ۱۳۶۷ چشم از جهان فرو بست.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: