آخرین وضعیت روستای چنار محمود لردگان/ تیراندازی هوایی و پرتاب گاز اشک آور در روستا+ عکس و فیلم
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۸ - ۱۳ مهر ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
رویداد۲۴ خبر می‌دهد؛
شناسایی چندین مورد از ابتلا به ویروس ایدز در یکی از روستاهای شهرستان لردگان واکنش‌هایی را در جامعه برانگیخت از یک سو اهالی روستا علت این ماجرا را استفاده از سرنگ مشترک توسط بهورز برای گرفتن قند خون اهالی روستا عنوان می‌کنند و از سوی دیگر مسئولان وزارت بهداشت ماجرای تست قند خون را سرپوشی برای شناسایی افراد مبتلا توسط بهورز روستا می‌دانند. درگیری بر سر این مساله همچنان در لردگان ادامه دارد.
ماجرای ابتلای تعدادی از مردم روستای چنار محمود ادامه دارد/ تقابل مردم لردگان با نیروی انتظامی+ فیلم
رویداد۲۴ هفته گذشته روستای چنار محمود از توابع شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری سرتیتر رسانه‌ها و فضای مجازی شد، خبر ابتلای بیش از ۲۰۰ نفر از اهالی این روستا به ایدز از طریق سرنگ آلوده جامعه را دچار شوک کرد. فضای روستای چنار محمود در حال حاضر امنیتی شده و ورودی‌های روستا بسته شده است.
 
مهدی محمودی چالبطان نماینده لردگان در شورای عالی استان‌ها به رویداد۲۴ خبر داده که تجمع مردم در منطقه چنار محمود لردگان ادامه دارد و اوضاع شهر متشنج است، تیر هوایی شلیک شده و گاز اشک‌آور هم زده‌اند.
 
وی ادامه می‌دهد: هنوز هیچ اطلاعات دقیقی از دلایل این اتفاق به گوش ما نرسیده است، اما مسئولان شهر و استان پیگیر موضوع هستند.
 
او درباره احتمال استفاده از سرنگ آلوده توسط معتادان تزریقی در روستا خاطرنشان می‌کند: در این روستا معتاد تزریقی نداریم و افراد معتاد غالبا از تریاک استفاده می‌کنند.
 
محمودی همچنین احتمال بروز رفتار پرخطر جنسی به عنوان مسبب اصلی این ماجرا را رد یا تایید نکرده و بر انتظار برای دریافت اطلاعات بیشتر از سوی مسئولان تاکید می‌کند.
 
 
 
 
ماجرای ایدز اهالی روستای چنار محمود لردگان چه بود؟
 
پس از آنکه خبر آلوده شدن مردم روستای چنار محمود به ویروس ایدز منتشر شد، اهالی روستا علت شیوع ناگهانی این بیماری را استفاده بهورز روستا از سرنگ مشترک در زمان گرفتن تست قند خون از اهالی روستا دانستند و به همین استدلال در مقابل فرمانداری شهر تجمع کردند و در پی آن، بهورز روستا بازداشت شد.
 
با بالا گرفتن موضوع به تدریج متولیان بهداشت کشور نیز واکنش نشان دادند و علت این اتفاق را استفاده از سرنگ مشترک و روابط جنسی عنوان کردند و به این ترتیب موضوع استفاده از سرنگ آلوده توسط بهورز تکذیب شد.
 
مسئولان بهداشتی کشور اعلام کردند که بهورز روستا کانون خطری را در این منطقه شناسایی کرده و به صورت محرمانه در حال بیماریابی و شناسایی افراد مبتلا با استفاده از عنوان تست قند خون بوده اما با افشای این ماجرا افراد به اشتباه یا آگاهانه مساله را با استفاده از سرنگ آلوده توسط بهورز عنوان کرده‌اند.
 
در نهایت وزیر بهداشت در نامه‌ای به وزیر دادگستری علت این حادثه را تشریح و اظهار کرد که پیرو مذاکره تلفنی از چندی قبل با پیگیری یکی از بهورزان سختکوش ما در یکی از روستا‌های شهرستان لردگان استان چهار محال و بختیاری مواردی از ابتلاء به ویروس HIV شناسائی شد. جهت حفظ شئون مردم منطقه به نحو کاملا «محرمانه موضوع پیگیری و با آزمایش‌های گسترده موارد جدید ردیابی گشت که متاسفانه کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد.»
 
 
محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز تعداد افراد متبلا شده به ویروس ایدز را ۲۶ نفر اعلام کرد.
اما به نظر می‌رسد که مردم لردگان از پاسخ‌های وزارت بهداشت قانع نشده و هنوز بر موضوع ابتلا از طریق سرنگ آلوده اصرار دارند، اعتراضات مردم روستا تا آنجا شدت گرفت که خانه بهداشت این روستا توسط مردم به آتش کشیده شد.  یکی می‌گوید: «چرا کودک یکساله مبتلا شده؟» دیگری هم اصرار دارد که «به دلیل عدم انجام آزمایش تست خون خانواده‌اش دچار ویروس نشده‌اند»، یکی از اهالی روستا هم تنها درمان مردم روستا را مجازات بهورز می‌داند»
 
به گزارش رویداد۲۴ در فیلم‌های که از روستای چنار محمود لردگان منتشر شده، بعضا تصاویر اغراق شده‌ای نیز وجود دارد که در آن درخواست کمک شده یا عباراتی همچون «حمله نیروی انتظامی به مردم» استفاده شده که البته چنین صحنه‌هایی در فیلم وجود ندارد.
 
 
 
 
 
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
0
1
وقتی طبابت به تجارت تبدیل بشه و ناظرین از خود گروه درمان باشه و وجدان کاری نباشه نباید انتظار بیشتر این را داشته باشیم .
از بخش درمان مملکت بترسید قشر پول پرست
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: