تاریخ انتشار: ۱۴:۴۶ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸
افشاگری فرهاد مجید علیه حمید استیلی بازتاب‌های بسیاری داشته است. مجیدی گفته می‌خواستند او را زمین بزنند تا جایش را بگیرند و استیلی پاسخ داده هر کاری کرده، به درخواست مجیدی بوده است.

قصه فرهاد و حمید/ دعوای فرهاد مجیدی و حمید استیلی در تیم ملی امید بر سر چه بود؟

رویداد۲۴ فرهاد مجیدی از تیم امید استعفا کرد و بعد هم دست به افشاگری زد، اما بازنده بزرگ دعوا در تیم ملی امید، همین تیم است. تیمی که چند دهه است که پشت در‌های المپیک مانده است و هر دوره با اتفاقاتی مشابه از راه یافتن به این رقابت‌ها باز می‌ماند. حالا هم به نظر نمی‌رسد با گروهی ایران در ان قرار گرفته و با وجود همه این حاشیه‌ها بتوان به موفقعیت این تیم دل بست. احتمالا باز هم چشم امید هواداران فوتبال به دوره بعدی خواهد بود.

تیم ملی امید فوتبال کشورمان در شرایط دشواری قرار گرفته و در حالیکه رقابت‌های بسیار سخت انتخابی المپیک را در پیش دارد، حالا مسئولان و مربیانش درگیری حاشیه، دعوا و افشاگری شده اند.

روز چهار مهر قرعه‌کشی مرحله گروهی انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو برگزار شد و تیم امید ایران با تیم‌های کره‌جنوبی، چین و ازبکستان در یک گروه قرار گرفت. گروهی که به گروه مرگ شهرت یافته است.

فرهاد مجیدی یک هفته بعد در یازدهم مهر ماه با انتشار پستی اینستاگرامی استعفا کرد. او دلیل استعفای خود را دخالت‌ها نادرست در امور سرمربیگری تیم ملی امید اعلام کرد. او وضعیت تیم ملی امید را «شرم آور» خواند و از کمیته فنی انتقاد کرد.

فرهاد مجیدی بیستم خرداد ماه سال جاری به عنوان سرمربی تیم ملی امید انتخاب شد، به نظر می‌رسد حمید استیلی سرپرست و مدیر فنی تیم بیشترین نقش را در این انتخاب ایفا کرد. استیلی در این باره گفت که انتخاب مجیدی به خاطر عملکرد درخشانش در چند بازی آخر استقلال در فصل گذشته بوده است. استیلی همچنین انگیزه مجیدی برای موفقیت را بالا دانست.

در همان زمان انتخاب مجیدی منتقدان زیادی داشت. ظاهرا کمیته فنی فدراسیون فوتبال، کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش از این انتخاب راضی نبودند. برخی از کارشناسان فوتبال نیز مجیدی جوان را مناسب سرمربیگری تیم المپیک نمی‌دانستند.

شهریور امسال تیم امید با هدایت فرهاد مجیدی در دو بازی دوستانه مقابل امید‌های ازبکستان با نتایج یک بر صفر و چهار بر صفر مغلوب شد تا کمیته ملی المپیک ایران از مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال برای ارائه توضیحات دعوت کند.

بسیاری معتقدند استعفای مجیدی از تیم ملی امید یک نوع فرار به جلو بوده است. چرا که با توجه به گروهی که تیم امید در آن قرار دارد، امید زیادی نمی‌توان به این تیم بست.

به هر ترتیب با استعفای مجیدی، همانطور که پیش بینی می‌شد حمید استیلی سرمربی تیم ملی امید شد. با این انتخاب حالا برخی می‌گویند استیلی برای اینکه خود سرمربی شود در کار مجیدی سنگ اندازی کرده است.

پس از گذشت چند روز از استعفای مجیدی ماجرا بیخ پیدا کرده و مجیدی علیه استیلی و تعدادی دیگر از مدیران فدراسیون افشاگری کرده است.

افشاگری به سبک مجیدی

ظاهرا مهمترین مشکلی مجیدی انتخاب دستیارانش بوده است. او گفته "در مهمترین درخواستم گفتم دو دستیار اسپانیایی می‌خواهم. یک تمرین دهنده و یک مربی بدنساز. آن‌ها پذیرفتند. "

او افزود: «با یک مربی از پایه‌های رئال صحبت کردم و در اسپانیا با او جلسه گذاشتم. ساکت گفت فدراسیون حقوق این مربی (۳۵ هزار یورو) را ندارد. از آن‌ها خواستم که این مربی بیاید و حقوقش از حقوق من کسر شود، اما باز هم موافقت نکردند.»

مجیدی از دخالت محصص در انتخاب کمک خود سخن گفته است. به گفته او محصص می‌خواست معینی به عنوان دستیار انتخاب شود. اما او نپذیرفته است. "از روزی که آقای معینی (دوست آقای محصص) را به عنوان دستیار انتخاب نکردیم، ضعیف شدیم! "

او از اکبر محمدی هم انتقاد کرد و افزود: «با آقای اکبر محمدی صحبت کردیم و گفت برای رفتن به المپیک فقط یک راه داری! آن هم این است که دستیار شما آقای محصص باشد! آقای ساکت هم آقای امامی فر را معرفی کردند که من باز هم قبول نکردم.»

مجیدی همچنین به شدت از حمید استیلی به دلیل دخالت در امور تیم انتقاد کرده است. او گفت: "کجای دنیا سرپرست تیم، مدیر فنی تیم هم می‌شود؟! کجای دنیا بدون هماهنگی با سرمربی، برای بچه‌ها جلسه آنالیز می‌گذارند یا درباره سیستم دفاعی صحبت می‌کنند؟»

مجیدی نمونه‌ای دیگر از دخالت‌های استیلی را ذکر کرد و گفت: «چند بازیکن قبل از بازی ازبکستان انتخاب کرده بودم. وقتی آمدم لیست بدهم تا دعوت بشوند و ویزا بگیریم برای آنها، گفتند لیست کامل شده و ویزا‌ها گرفته شده است! پرسیدم برای چه بازیکنانی؟! گفتند برای بازیکنانی که آقای استیلی اسمشان را داده است!»

به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال به سرعت باید به این ادعا‌ها پاسخ دهد.

پاسخ‌ها به مجیدی

تاکنون حمید استیلی و اکبر محمدی در باره سخنان تند مجیدی واکنش نشان داده‌اند. اکبر محمدی در واکنش به صحبت‌های فرهاد مجیدی و ادعای دخالت اعضای کمیته فنی در کار وی و پیشنهاد دستیار به سرمربی سابق تیم امید گفت: "پیشنهاد فرهاد مجیدی برای مربیگری تیم امید، برادرش فرزاد بود. ما هر کسی را معرفی می‌کردیم می‌گفت: من قبول ندارم. این برای جامعه مربیگری ما با ۳۵ هزار مربی توهین‌آمیز بود. "

او افزود: «وقتی دیدم در هیچ فضایی نمی‌توانیم با فرهاد مجیدی برای رسیدن به تصمیم مشترک وارد شویم آقای معینی را به عنوان مشاور به وی معرفی کردم بدون هیچ اجباری. وقتی دیدم آقای معینی را هم قبول ندارد گفتم آقای محصص مشاور شما باشد که در استقلال با شما کار کرده است. مجیدی گفت: باعث افتخارم است، ولی از آن به عنوان دستاویز استفاده کرد. موضوع معرفی دستیار همین بود نه چیز دیگری.»

محمدی به ضعف‌های فنی مجیدی اشاره کرد و گفت: «مقابل ازبکستان فرهاد مجیدی پست بازیکن را نمی‌شناخت و از استیلی راهنمایی خواست که این چالش ایجاد شد. در جلسه آنالیز خود مجیدی درخواست کرد اگر امکانش هست استیلی جلسه آنالیز بگذارد. او موقعی که از طرف بازیکنان مورد سئوال قرار می‌گرفت جواب فنی نداشت.»

حمید استیلی نیز توضیحی مشابه داده و گفته اگر در فرهاد مجیدی از او خواسته جلسه آنالیز بگذارد. استیلی گفت: "ایشان خودشان به من گفتند که آنالیز کن، چون نمی‌توانند آنالیز کنند. همه بچه‌های تیم بودند، بپرسید که آیا ایشان خواهش کردند که من آنالیز کنم یا من خودم آمدم؟ "

استیلی گفته که کمیته فنی به فرهاد مجیدی پیشنهاد داده است، اما هیچ کس را به او تحمیل نکرده است. او درباره مربی خارجی تائید کرد که به فرهاد قول داده بودند، اما پس از آن شرایط مالی اش فرهم نشده است.

استیلی افزود: «ما یک مربی خارجی را نمی‌خواستیم با ماهی ۱۵۰ میلیون حقوق بیاوریم که فقط برنامه بدهد، ما گفتیم می‌توانیم برنامه بدهیم و برنامه را هم دادیم و گفتیم اگر ایرادی دارد اصلاح کن.»

سرمربی جدید تیم ملی امید درباره دخالت محصص و اکبری هم گفت: «شخصیت آقای محصص این‌طور نیست که بگویند آقای معینی باشد. چندین مربی پیشنهاد شدند و آقای معینی هم با اصرار ما آمد که بیاید و مشاور باشد. شخصیت آقای محصص و محمدی این نیست که بیایند و پیشنهاد بدهند، البته صحبت شد و نمی‌گویم چیزی نبود.»

با وجود اینکه استیلی و اکبری از ایرادات فنی مجیدی می‌گویند، اما آن‌ها در این باره هیچ توضیحی نمی‌دهند که بر چه اساسی تصمیم گرفتند مجیدی را به عنوان سرمربی تیم ملی امید کنند. چه معیاری برای انتخاب مجیدی وجود داشت.

استعفای فرهاد مجیدی از تیم امید قطعا مربیگری او را تحت تاثیر قرار می‌دهد، با این حال به نظر می‌رسد این استعفا در کل به سود او تمام می‌شود.

علی دایی در این باره معتقد است اگر فرهاد مجیدی سرمربی تیم ملی امید باقی می‌ماند و تیمش نتیجه نمی‌گرفت، پرونده مربی‌گری‌اش بسته می‌شد.

با این حساب به نظر می‌رسد بازنده بزرگ دعوا در تیم ملی امید، همین تیم است. تیمی که چند دهه است که پشت در‌های المپیک مانده است و هر دوره با اتفاقاتی مشابه از راه یافتن به این رقابت‌ها باز می‌ماند. حالا هم به نظر نمی‌رسد با گروهی ایران در ان قرار گرفته و با وجود همه این حاشیه‌ها بتوان به موفقعیت این تیم دل بست. احتمالا باز هم چشم امید هواداران فوتبال به دوره بعدی خواهد بود.

منبع: فرارو
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: