آغاز موج بازگشت زائران اربعین
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۲ - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
سردار اشتری خبر داد:
فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه موج بازگشت زائران به کشور آغاز شده و در حال افزایش است گفت: لازم است زائران زمان برگشت خود را مدیریت کنند.
آغاز موج بازگشت زائران اربعین
رویداد۲۴ سردار حسین اشتری در حاشیه حضور در قرارگاه اربعین و برقراری ارتباط ویدئو کنفرانسی با مرز‌های چهارگانه گفت: از اول ماه صفر تاکنون ۲ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۳۵۳ نفر از کشور خارج شده اند و این در حالی است که در همین بازه زمانی یک میلیون و ۴۲۷ هزار و ۷۴۵ نفر به کشور بازگشته‌اند. در واقع و بر مبنای آمار برخط پلیس، هم اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از زائران همچنان در خاک کشور عراق و مشغول زیارت هستند.

وی درباره وضعیت تردد در مرز‌های چهارگانه از ساعت ۲۴ بامداد امروز تا کنون گفت: از مرز مهران تاکنون ۷۶ هزار و ۳۹۰ نفر به کشور وارد و ۲۰ هزار و ۹۰۶ نفر نیز از این مرز خارج شده اند؛ یعنی در این مرز موج بازگشت به کشور با افزایش ۳ برابری آغاز شده است. ورود زائران از مرز خسروی نیز تاکنون ۳۶۶۸ نفر و خروج از کشور ۲۳۱۱ نفر بوده است.

وی با اشاره به وضعیت تردد در مرز شلمچه گفت: در حال حاضر و بر مبنای آمار آنلاین و برخط قرارگاه اربعین پلیس، از مرز شلمچه ۳۷ هزار و ۸۷۷ نفر به کشور ورود داشته این در حالیست که آمار خروج از کشور در این مرز ۴۲۶۶ نفر بوده است. ورود به کشور از این مرز تاکنون ۱۳ هزار و ۹۴۷ نفر و خروج از کشور ۳۴۷۹ نفر بوده است.

اشتری با اشاره به اینکه موج بازگشت زائران به کشور شروع و در حال افزایش است، ادامه داد: در آمار دقیق تری باید بگویم خروج زائران از مرز‌ها در هر دقیقه به طور میانگین ۳۷ نفر و ورود به کشور در بازه زمانی اشاره شده ۱۴۸ نفر است. البته این روند متغیر است و در بازه‌های مختلف ممکن است نوساناتی داشته باشد.

به گفته فرمانده ناجا امسال بیش از ۶۰ درصد از زائران از خودروی شخصی برای حضور در مرز‌های چهارگانه است استفاده کرده اند و با توجه به این رویکرد لازم است که زوار از شتاب و عجله در رانندگی پرهیز و با صبر و حوصله رانندگی کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه موج بازگشت زوار به کشور آغاز شده، لازم است که زائران عزیز، چون همیشه با فرزندان خود در نیروی انتظامی همکاری لازم را داشته و به توصیه‌های پلیس توجه کنند.

اشتری با اشاره به حضور فعال و شبانه روزی نیرو‌های پلیس در مسیر‌های تردد زائران، پایانه‌های مرزی و ... خاطر نشان کرد: خستگی و خواب آلودگی، شتاب و عجله در رانندگی از عوامل جدی وقوع برخی تصادفات در این ایام بوده بنابراین به زائران توصیه می‌کنم در موج بازگشت حتما پیش از رانندگی استراحت کافی داشته باشند و هر زمان که نیاز به استراحت داشتند به توقفگاه‌هایی که در طول مسیر برای زوار در نظر گرفته شده، مراجعه کنند.

وی اشاره کرد: باتوجه به اینکه امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش تردد زوار را در محور‌های مواصلاتی داشته ایم، اما به لطف خداوند متعال و عنایات اقا ابا عبدالله الحسین (ع)، تهیه زیرساخت‌های لازم و ارتقاء فرهنگ ترافیک رانندگان، تلاش همکارانم و همکاری مردم با پلیس، میزان و درصد تصادفات و مجروحان نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر شده است.

براساس اعلام سایت پلیس، فرمانده نیروی انتظامی اشاره کرد: امسال ۹۷ درصد زائران از مرز زمینی و ۳ درصد از طریق هوایی به عتبات عالیات مشرف شده اند.

وی در تشریح جزئیات سفر زمینی زوار اربعین حسینی (ع) اشاره کرد: ۵۶ درصد از زوار از مرز مهران، ۲۵ درصد از مرز شلمچه، ۱۱ درصد از مرز چذابه و ۵ درصد از مرز خسروی برای تشرف به عتبات عالیات عازم عراق شده اند.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: