ایرانی‌ها روزانه ۱۳ دقیقه مطالعه، ۱۶۹ دقیقه اینترنت و ۷۲ دقیقه تلویزیون نگاه می‌کنند
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۵ - ۲۹ مهر ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
صالحی:
وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: میانگین مصرف اینترنت ۱۶۹ دقیقه و در برخی استان‌ها بالای ۲۰۰ دقیقه و مصرف تلویزیون ۷۲ دقیقه است و میزان مطالعه در روز تنها ۱۳ دقیقه است.

ایرانی‌ها روزانه ۱۳ دقیقه مطالعه، ۱۶۹ دقیقه اینترنت و ۷۲ دقیقه تلویزیون نگاه می‌کنند

رویداد۲۴ سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد ظهر امروز در آیین گشایش هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز که در سالن شمس تبریزی برگزار شد، اظهار کرد: برای بنده یک توفیقی است که به مناسبت یک اتفاق خوب در خدمت اساتید، اصحاب فرهنگ، ادب و هنر و اندیشه استان آذربایجان‌شرقی باشم.

وی با بیان اینکه استان آذربایجان‌شرقی از دیرباز با قلم و هنر ارتباط دارد، گفت: درخشش هزار ساله مقبره‌الشعراء و وجود دانشگاه ۷ هزار ساله ربع رشیدی، دریچه ورود به اندیشه جدید از جمله مصداق‌های درخشش این استان است.

کتاب و کتاب‌خوانی یک فضیلت نیست بلکه یک ضرورت است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کتاب و کتاب‌خوانی یک فضیلت نیست بلکه یک ضرورت می‌باشد چراکه برای اینکه یک جامعه عالم داشته و یک شهروند خوب داشته باشیم تا آگاهی‌های لازم برای زندگی اجتماعی و انسان سالم بودن باشد، به این مقوله‌ها نیاز است.

وی ادامه داد: کتاب و کتابخوانی صرفا نه برای اینکه جامعه ما جامعه عالم باشد تا پیشرفت کند و نه تنها برای اینکه شهروند خوبی برای همزیستی بهتر داشته باشیم بلکه برای سلامت زیست به کتاب خواندن نیاز داریم.

صالحی متذکر شد: در فواید سلامت جامعه و زیست نیز به کتاب‌هایی احتیاج است تا به لایه‌های خود پی ببریم و تخلیه هیجان اتفاق افتد و تمرکز روح ایجاد شود.

وی افزود: اطلاعات پراکنده روح منسجم را گرفتار آسیب کرده است در حالی که خواندن کتاب به انسجام روح اثر می‌گذارد.

کتاب یک واجب فوری موکد است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: سلسله کتاب برای کتاب درمانی مطرح است از این‌رو کتاب را تنها یک مستحب موکد ندانیم بلکه یک واجب فوری موکد است و هم برای فرد و جامعه اثر دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای کتاب و کتاب‌خوانی در شرایط حاضر تهدید‌های مضاعفی داریم و از زاویه‌های مختلف کتابخوانی مورد تهدید است، گفت: زاویه نخست رقبای کتاب هستند، زیرا جدی‌تر از گذشته شده‌اند.

صالحی اذعان داشت: وقتی میانگین مصرف اینترنت ۱۶۹ دقیقه و در برخی استان‌ها بالای ۲۰۰ دقیقه و مصرف تلویزیون ۷۲ دقیقه است حتما کتاب و کتابخوانی غریب خواهد بود.

مدرسه کتابخوانی را وسعت نداده و نمی‌دهد/ حجم زیاد درسی کودکان و نوجوانان را از کتاب دلزده می‌کند

وی توضیح داد: مدرسه کتابخوانی را وسعت نداده و نمی‌دهد و مدرسه فقط انبار کردن ذهن را یاد می‌دهد تا با حجم زیاد کتاب درسی و بدون اینکه فرصت مطالعه آزاد را به کودکان و نوجوانان دهد آن‌ها را از کتابخوانی دور کرده و از کتاب دلزده می‌کند.

نظام آموزش و پرورش نتوانسته تا بین کودکان و کتاب آشتی برقرار کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد:کتاب با فرزندان ما غریب هستند و متاسفانه نظام آموزش و پرورش نتوانسته تا بین کودکان و کتاب آشتی برقرار کند.

وی با اشاره بر اینکه خانواده‌ها خود کتاب نمی‌خوانند، ولی کتاب خواندن فرزندانشان را ارزش می‌دانند، تصریح کرد: اگر فرزندان کتاب درسی را طوطی‌وار یاد گرفته و نمره بگیرند حتما فرزند خوبی هستند، ولی اگر کتاب آزاد بخوانند آن‌ها را کسانی تلقی می‌کنند که از راه به در شده‌اند.

صالحی ادامه داد: اگر میانگین مطالعه متمرکز ۱۳ دقیقه در روز است در مقابل مصرف ۱۶۹ دقیقه اینترنت و تلویزیون یک زنگ هشدار و خطر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: با وجود تهدید‌ها فرصت‌هایی برای کتاب‌خوانی هم داریم، زیرا انسان عاقل تهدید را دیده و هیچگاه تسلیم نمی‌شود.

تولید ۱.۳ میلیون عنوان کتاب

وی یادآور شد: در ۴۰ سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کتاب خوب کم تولید نشده است به طوریکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار کتاب تولید شده که حتی به چاپ چندم هم رسیده است.

صالحی اضافه کرد: ۸۰ درصد کتاب‌های تولیدی تالیفی است و در شاخه‌های مختلف هزاران کتاب در چاپ اول و دوم داشته‌ایم.

چاپ ۴۳ هزار عنوان کتاب در نیمه نخست امسال

وی متذکر شد: با توجه به اینکه امسال که شرایط خوبی از لحاظ کاغذ نداشتیم، ولی در ۶ ماهه اول سال بیش از ۴۳ هزار عنوان کتاب چاپ شده که به نسبت سال پیش افزایش محدودی نیز داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: جریان حیات نشر با نفس حرکت می‌کند در حالی که ما قبلا کتاب خوب و مناسب برای کودک و نوجوان نداشتیم، ولی الان کتاب کیفی و خوب کم نیست که این یک فرصت است.

وی ابراز کرد: اگر در زمان گذشته به کودکان و جوان خود کتاب خوب نداشتیم، ولی الان دستمان پُر است.

صالحی خاطرنشان کرد: فضای مجازی برای کتاب و کتاب‌خوانی یک فرصت هم است چراکه برای مثال اگر در گذشته در معرفی کتاب مشکل داشتیم همین فضای مجازی یک فرصت برای معرفی است و یا اگر در بازخوردگیری کتاب مشکل داشتیم الان فضای مجازی یک فرصت برای آن می‌باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: قطعاً می‌توان ۱۶۹ دقیقه فضای مجازی را به نحو کتاب خوانی مصادره کرد چراکه آن مثل تلویزیون نیست که حق تبلیغ بگیرد.

صالحی داد: الان دیگر سرمایه‌های اجتماعی که به سمت کتابخوانی می‌آید بیشتر شده است و اگر تا دهه دوم و سوم خیران مدرسه‌ساز داشتیم الان هم فضای مجازی برای کشاندن جامعه به حوزه کتاب و کتاب‌خوانی بسیار افزایش یافته است و نباید آن را دست کم گرفت.

وی ادامه داد: آمادگی وسیع برای سرمایه‌گذاری کتاب و کتاب‌خوانی، نیروی انسانی، پویش مالی، وقتی، زمانی و اعتباری از جمله فرصت‌هایی است که می‌تواند به جامعه حیات مجدد دهد.

صالحی ابراز کرد: در دیداری که با نماینده، ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی داشتم، اشاره کرد که در هفته آینده و در هفته وقف در مناسبت‌های کتاب خوانی تبلیغ کرده و صحبت خواهد کرد.

وی گفت: چطور در ضیافت عاشورایی هر کسی به اندازه‌ای از دارایی خود نذر می‌کند پس در کتابخوانی نیز می‌توان همین کار را انجام داد.

منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
0
0
بقیه اش هم در حال فحش دادن به همدیگه و حسادت و رقابت و حرص و جوش
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: