تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - ۰۱ آبان ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
یک فعال محیط زیست نسبت به آغاز مجدد نسل‌کشی پرندگان مهاجر در جنوب کشور هشدار داد و گفت: روزانه صد‌ها لاشه از انواع پرندگان مهاجر بدون کوچکترین برخوردی در بازار‌های شهر‌ها به فروش می‌رسد.
تداوم کشتار پرندگان مهاجر درخوزستان
رویداد۲۴  رضا نیک فلک، کارشناس و فعال محیط زیست، گفت: بیش از دوماه است که در خوزستان کشتار غیرقانونی پرندگان مهاجر در تالاب‌ها و محمیه‌ها (دامگاه ها) آغاز شده است.

نیک فلک افزود: روزانه لاشه صد‌ها قطعه از انواع پرندگان مهاجر به راحتی و بدون کوچکترین برخوردی در بازار شهرهایی، چون اهواز و شادگان به فروش می‌رسد.

وی تصریح کرد: متاسفانه هیچ عزم جدی برای پایان دادن به کشتار پرندگان مهاجر در مسئولان اداره کل محیط زیست خوزستان وجود ندارد.

نیک فلک ادامه داد: برخورد‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته نیز نمادین بوده و تاثیر چشم گیری در کاهش صید و فروش غیرقانونی پرندگان نداشته است.

این فعال محیط زست یادآور شد: در کمال تعجب سال گذشته، مدیریت بخش محیط طبیعی اداره کل محیط زیست خوزستان؛ قصد داشتند تا با دادن مجوز صید به محمیه داران به کشتار پرندگان مهاجر در خوزستان رسمیت ببخشند.

طی سال‌های گذشته اخبار گوناگون و متعددی در ارتباط با تالاب پهناور و بی بدیل هورالعظیم در استان خوزستان با وسعت ۱۲۰ هزار هکتار در رسانه‌های کشور منتشر شده است. اخباری که بعضا در ارتباط با تهدیدات این تالاب، شامل تخریب و مبدل شدن بخش‌هایی از آن به کانون ریزگرد و همچنین کشتار بیرحمانه و وسیع انواع پرندگان مهاجر بوده است. تالاب هورالعظیم در غرب استان خوزستان از مهم‌ترین نقاط زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در کشور است که سالانه تعدادی بسیار زیادی از پرندگان مهاجر اعم از گونه‌های حمایت شده و در خطر انقراض در این تالاب زمستان گذرانی می‌کنند.تالاب بین المللی شادگان در جنوب استان خوزستان نیز با وسعتی معادل ۴۰۰ هزار هکتار بزرگترین تالاب ساحلی کشور محسوب می‌شود و دارای تنوع بی نظیری از پرندگان بومی و مهاجر است. این تالاب مکان زمستان گذرانی شمار قابل توجهی از گونه‌های حمایت شده و در خطر انقراض جهانی است و در فهرست ۱۰۵ منطقه مهم زیستگاه پرندگان ثبت شده است.

براساس آمار و شواهد موجود این تالاب در گذشته نه چندان دور پذیرای بیش از صدهزار قطعه از انواع پرندگان مهاجر بوده است، اما متاسفانه ضعف شدید در مدیریت این زیستگاه تالابی بی نظیر باعت شده تا هیچ نقطه امنی در سرتاسر این تالاب برای پرندگان مهاجر وجود نداشته باشد و تنوع زیستی بی نظیر این تالاب توأم با شکار لجام گسیخته و استفاده از تور‌های (دام) هوایی رو به نابودی بی بازگشت باشد.

هرساله با فرارسیدن فصل حضور پرندگان مهاجر در ایران، نگرانی فعالان محیط زیست از کشتار این پرندگان در شمال کشور دوباره آغاز می‌شود و رسانه‌ها تلاش می‌کنند تصویر انبوه پرندگانی را به تصویر بکشند که در دامگاه‌ها گیر افتاده و جیغ جیغ هزاران هزارشان سکوت شب را می‌درد و لاشه رنگینشان بی‌جان در بازار‌های روز به فروش می‌رود، اما عدم برخورد قضایی و قانونی با متخلفان باعث شده این فاجعه محیط زیستی نه تنها در فریدون‌کنار متوقف نشود بلکه رونوشتِ آن در نقاط دیگر کشور همچون خوزستان نیز تکثیر شود و هر ساله ابعاد تکان‌دهنده‌تری به خود بگیرد تا حدی که در عرصه بین‌الملل از کشورمان با عناوینی همچون محل قتل عام، نسل‌کشی و سیاهچاله پرندگان مهاجر یاد کنند
منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۱
0
0
گناهه بلا نازل میشه سیل میاد گرد و خاک میاد اون گرمای شدید میاد خداوند به ادمهای بیرحم رحم نمیکنه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: