تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۰۱ آبان ۱۳۹۸
میدری:
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر جمع‌آوری کودکان کار به منزله آن باشد که ما کودکان را از مقابل چشمانمان دور کنیم، فقط مسئله را پیچیده‌تر کرده‌ایم و این کودکان به شکل‌های بدتر تامین معیشت مشغول می‌شوند.
میدری
رویداد۲۴ احمد میدری (معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، در واکنش به اظهارات اخیر فرماندار تهران درباره جمع‌آوری کودکان کار مبنی بر اینکه «ما به دنبال آن هستیم که چهره شهر را از وضعیت نازیبایی خارج کنیم»، گفت: کودکان کار دو دسته هستند که شامل دو گروه کودکان ایرانی و کودکان مهاجر می‌شوند. مسئله مهم در ارتباط با کودکان کار این است که نباید در این سن به کار مشغول شوند. حقوق انسانی کودکان کار است که حکم می‌کند در این سن به تحصیل بپردازند.

سیاست‌های مهاجرتی کشور نیازمند اصلاحات است

وی در ادامه افزود: عوامل مختلفی باعث می‌شود که کودکان به کار مشغول شوند. نخست اینکه سیاست‌های مهاجرتی کشور نادرست است و این سیاست‌ها نیاز به اصلاحات دارد و این اصلاحات باید مطابق با واقعیت‌ها انجام شود.

میدری در ارتباط با کودکان کار ایرانی گفت: وجود کودکان کار ایرانی نشان‌دهنده این است که ما نتوانستیم قوانین کشور را بدرستی انجام دهیم. تعهدات ایران از سال‌ها پیش کار کودکان را منع کرده است.

جمع‌آوری کودکان کار فقط مسئله را پیچیده‌تر می‌کند

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون بیان کرد: اگر جمع‌آوری کودکان کار به منزله آن باشد که ما کودکان را از مقابل چشمانمان دور کنیم، فقط مسئله را پیچیده‌تر کرده‌ایم و این کودکان به شکل‌های بدتر تامین معیشت مشغول می‌شوند.

وی در ادامه گفت: باید تلاش این باشد که پس از جمع‌آوری، کودکان تحت حمایت اجتماعی قرار گیرند و این سیاست باید دنبال شود؛ بنابراین نحوه اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و اینکه سازمان‌ها چگونه می‌خواهند با کار کودک مقابله کنند، فوق‌العاده حائز اهمیت است.

میدری در پاسخ به این پرسش که کشور با افزایش جمعیت کودکان کار ایرانی روبرو است، به نظر شما آیا توانمندسازی خانواده‌هایی که کودکانشان به کار مشغول هستند، امکان‌پذیر است؟ بیان کرد: این به یک تقسیم کار بین دستگاهی نیاز دارد که در آئین نامه فعالیت هر کدام از دستگاه‌ها مشخص شده است. دستگاه‌ها باید مرور کنند که وظیفه آن‌ها چه است. در حقیقت باید مشخص شود که نیروی انتظامی، وزارت کشور، سازمان بهزیستی هر یک چه وظایفی دارند.

وی با اشاره به اینکه توانمندسازی خانواده‌های کودکار کار در آئین‌نامه‌ها مشخص شده است، افزود: در واقع کودک کار معلول شرایط گوناگونی است که از جمله می‌توان به شرایط خانواده‌ها و شرایط کلان کشور اشاره کرد.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: