فعالیت شبکه‌های سعودی در عراق تعلیق شد/ استقرار نیرو‌های مبارزه با تروریسم در بغداد
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - ۰۵ آبان ۱۳۹۸
دور دوم تظاهرات در شهر‌های عراق که از روز جمعه در اعتراض به بیکاری، فساد بین مسئولان و شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی آغاز شد، موجب کشته و زخمی شدن شمار زیادی از معترضان شد.
اعتراضات عراق
رویداد۲۴ ۱۰ استان عراق از روز جمعه صحنه برگزاری تظاهرات علیه فساد، وضعیت نامناسب معیشتی و بیکاری بوده‌اند. در بخشی از این تظاهرات‌ها، شعار‌هایی برای استعفای دولت «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق سر داده شد؛ شعار‌هایی که از دید مسئولان امنیتی عراق دور نماند و آنان را به این نتیجه رساند که هدف از چنین شعار‌هایی «کودتای سیاسی» در عراق است و این طرح در آمریکا، امارات و عربستان سعودی پایه‌ریزی شده است.

لغو ممنوعیت آمدوشد در کربلای معلی

«نصیف جاسم الخطابی» استاندار کربلای معلی، شنبه‌شب از لغو ممنوعیت آمدوشد در این استان خبر داد.

دفتر رسانه‌ای استاندار کربلا در بیانیه‌ای تصریح کرد که الخطابی دستور به «لغو منع آمدوشد در این استان را صادر کرد».

اعلام منع آمدوشد در کربلا در حالی است که به‌نظر می‎رسد سطح اعتراضات در این استان تا حدود زیادی فروکش کرده است.

پیوستن ائتلاف «سائرون» به مخالفان دولت

السومریه‌نیوز همچنین گزارش داد که ائتلاف سائرون، تحت رهبری «مقتدی صدر»، روز شنبه از فعالیت به‌عنوان اپوزیسیون و تحصن اعضای خود در ساختمان پارلمان تا زمان تحقق خواسته‌های مشروع تظاهرکنندگان عراقی خبر داد.

«نبیل الطرفی» رئیس فراکسیون پارلمانی سائرون، که از نمایندگان جریان «صدر» و احزاب هم‌پیمان آن تشکیل شده است، شب گذشته طی یک کنفرانس خبری دراین‌باره اظهار داشت: «به‌دنبال ریخته شدن خون شهروندان عراقی از تظاهرات کنندگان صلح‌طلب خواهان حقوق مشروع خود و نیرو‌های امنیتی و با توجه به وخامت اوضاع و حرکت آن به‌سوی لبه پرتگاه و همچنین عدم اتخاذ تدابیر دولتی واقعی برای اصلاح وضعیت عمومی و مدیریت بحران متناسب با وضعیت خطرناک کنونی، بر ما واجب شده که مسئولیت اخلاقی و ملی خود در حفاظت از ثبات عراق و امنیت مردم آن و جلوگیری از بیراهه رفتن را به‌عهده بگیریم.»

الطرفی در ادامه این کنفرانس خبری به‌همراه سایر اعضای کمیسیون پارلمانی سائرون، افزود: بنا بر آنچه ذکر شد، فراکسیون پارلمانی ائتلاف سائرون اعلام می‌کند که به‌عنوان اپوزیسیون در پارلمان نمایندگان فعالیت خواهد کرد و تا زمان پاسخگویی به خواسته‌های مشروع تظاهرکنندگان نیز در داخل پارلمان تحصن خواهیم کرد.»

مقتدی الصدر، رهبر جریان صدر عراق شب گذشته بیانیه‌ای را در خصوص تحولات جاری این کشور صادر کرده و در آن خواستار استعفای دولت شده است.

تلویزیون «اسکای‌نیوز» نیز گزارش داد «مزاحم التمیمی» یکی از نمایندگان پارلمان عراق در پی اعتراضات اخیر استعفای خود را اعلام کرد.

استقرار نیرو‌های مبارزه با تروریسم در بغداد

خبرگزاری «رویترز» مدعی شده است که «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق به نیرو‌های ویژه مبارزه با تروریسم دستور داده است در خیابان‌های بغداد مستقر شوند و تدابیر لازم را برای پایان دادن به اعتراضات اتخاذ کنند.

رویترز این خبر را به‌نقل از دو منبع امنیتی در عراق گزارش داد.

از سوی دیگر، تلویزیون «روسیا الیوم» گزارش داد که نیرو‌های امنیتی به تظاهرات‌کنندگان ضرب‌الاجل فوری برای تخلیه کردن میدان «التحریر» در بغداد را داده و تأکید کرده است که با کسانی که «قانون را نقض می‌کنند، برخورد خواهند کرد».

در همین رابطه، السومریه‌نیوز شب گذشته به‌نقل از یک منبع امنیتی تصریح کرد که عملیات تعقیب و گریز میان نیرو‌های امنیتی و تظاهرات‌کنندگان در میدان التحریر، مرکز بغداد در جریان است و این نیرو‌ها از گاز‌های اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده می‌کنند.

ممنوعیت فعالیت شبکه‌های سعودی در عراق

در تحولی دیگر، رویترز گزارش داد دولت بغداد شنبه‌شب، فعالیت شبکه‌های «العربیه» و «الحدث» وابسته به عربستان سعودی را به‌دلیل نقض قوانین عراق در برخورد با مسائل این کشور ممنوع کرد.

شبکه‌های العربیه و الحدث در وب‌سایت‌های خود این خبر تعلیق را منتشر و عنوان کرده‌اند که دولت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این دو شبکه مجوزی برای فعالیت ندارند.

العربیه افزود، دولت عراق همچنین فعالیت شبکه عربی‌زبان «الحره» و رادیو «سوا» را که از آمریکا پخش می‌شود، ممنوع کرده است.

بر اساس آخرین آمار اعلامشده از سوی کمیسیون عالی و مستقل حقوق بشر در عراق، در نتیجه خشونت‌های صورت‌گرفته در جریان موج جدید تظاهرات اعتراض‌آمیز در بغداد و شمار دیگری از استان‌های واقع در مرکز و جنوب این کشور، بیش از ۶۰ نفر جان خود را از دست دادند و نزدیک به دو هزار و ۶۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.
منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: