تاریخ انتشار: ۱۶:۰۸ - ۱۴ آبان ۱۳۹۸
الاخبار گزارش داد؛
تحت تاثیر گسترش سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، تهران خود را برای شروع گام چهارم در راستای کاهش تعهداتش در برجام، آماده می‌کند.
گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران
رویداد۲۴ به عقیده عماد آبشناس، خاموش شدن صدای دیپلماسی اروپایی، این بار، به تلاش‌های پشت پرده اروپا باز می‌گردد؛ که البته با مشکلات داخلی آمریکا برخورد کرده است؛ چرا که در این شرایط، ترامپ از دادن هر گونه امتیازی، ناتوان است و همین امر، دست اروپایی‌ها را خالی می‌گذارد.

به نظر می‌رسد اجرایی شدن گام چهارم ایران در مورد توافق هسته ای، تقریبا به مرگ این توافق می‌انجامد؛ توافقی که پس از خروج ترامپ از آن، در حالت احتضار قرار گرفت.

تنها بند باقی مانده مهم در برجام، مربوط به عملیات بازرسی آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای است؛ که در صورت پایبند نبودن ایران به این بند، عملا این کشور از توافق خارج می‌شود و این امر، زمینه را برای سوال کردن در مورد واقعیت هشدار‌های اروپایی مبنی بر خروج از برجام، می‌گشاید.

این در حالی است که عبدالرحمن فرجی راد، کارشناس ایرانی مسائل بین المللی، معتقد است که گام چهارم ایران، منجر به سوق دادن اروپایی‌ها به سمت مذاکره جدید با تهران می‌شود. وی بر این عقیده است که اروپایی‌ها مایلند این موضوع تا انتخابات آمریکا ادامه داشته باشد.

لازم به ذکر است که سکوت دیپلماتیک ایران و اروپا در آستانه اجرای گام چهارم کاهش تعهدات ایران، در حالی است که عراقچی دو هفته پیش از موعد گام چهارم، به اروپایی‌ها در مورد کم رنگ شدن مستمر راه دیپلماتیک، هشدار داده بود. آبشناس این امر را یکی از نشانه‌های نا امیدی ایران از اروپایی‌ها می‌داند، که از مدت‌ها پیش ایجاد شده است، اما تهران مسیر دیپلماسی را قطع نکرد، به این دلیل که سعی داشت حقانیت خود را به جامعه بین الملل اثبات کند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: