فازِ جدید حواشی تراکتور و استقلال؛ اگر مادرت برایت مهم بود، این حرف را نمی‌زدی!
تاریخ انتشار: ۰۷:۴۴ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
شعار جنجالی از سکو تا رادیو
تمامی این حواشی رخ‌داده در ورزشگاه یادگار امام تبریز باعث شد تا رسانه‌های معتبر ترکیه نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند و این اقدام را تأیید کنند و با آب‌وتاب فراوان، حاشیه رخ‌داده را به تصویر بکشند. شبکه ۷ ترکیه در گزارش خود اعلام کرد که هواداران تراکتور به کمک عملیات ارتش ترکیه علیه کرد‌های سوریه آمدند.

فازِ جدید حواشی تراکتور و استقلال؛ اگر مادرت برایت مهم بود، این حرف را نمی‌زدی!

رویداد۲۴  دیدار تراکتور و استقلال تهران در ورزشگاه یادگار امام تبریز هفته نهم با برتری ۴ بر ۲ آبی‌های پایتخت به پایان رسید تا بسیاری از رکورد‌ها توسط شاگردان استراماچونی در این شهر شکسته شود. جدای از بحث فنی این مسابقه، حواشی این تقابل آن‌قدر زیاد بود که پای رادیو و مجلس شورای اسلامی و کمیته اخلاق نیز به این مسئله باز شد.

 چند روز پیش، درگیری نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی با مجری برنامه‌ای رادیویی درخصوص تنش‌های موجود و شعار‌های جدایی‌طلبانه در ورزشگاه یادگار امام باعث شد تا این ماجرا رنگ‌وبوی تازه‌ای به خود بگیرد.

این حواشی، اما از کجا آغاز شد؟ ماجرا از این قرار است که بعد از پیروزی استقلال در هفته هشتم، وریا غفوری در میکسدزون ورزشگاه آزادی هرگونه کشتار در جنگ را محکوم کرد و خواستار پایان جنگ و حمله ارتش ترکیه نسبت به کُرد‌ها شد. بعد از این صحبت بود که پستی اینستاگرامی منتسب به وریا غفوری در صفحات مجازی منتشر شد که با حالتی تند کسانی را که سلام نظامی داده‌اند مورد هجمه قرار داده است، اما باشگاه استقلال با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد چنین استوری یا پست اینستاگرامی توسط وریا غفوری صحت ندارد و این تصاویر ساخته کسانی است که قصد حاشیه‌سازی در این مسابقه را دارند.

اما برخی هواداران تراکتور پیش از شروع مسابقه با شعار علیه وریا غفوری اعتراضشان را نسبت به کاپیتان استقلال اعلام کردند و با این شعار‌ها به استقبال او رفتند. برخی تصاویر به‌دست‌آمده از ورزشگاه یادگار امام نیز که مربوط به قبل از سوت داور مسابقه است نشان می‌دهند که برخی از تماشاگران (شاید بهتر باشد از واژه هوادارنما استفاده شود) با سلام نظامی و همچنین تشویق «ترکیه» به حمایت از اتفاقات رخ‌داده در شمال سوریه علیه کرد‌ها پرداخته و شعار‌های سیاسی دراین‌باره سر داده‌اند؛ اتفاقی که طبق قوانین انضباطی فیفا محرومیت‌های بسیار شدیدی را برای تیمی دربر خواهد داشت که شعار‌های سیاسی توسط تماشاگرانش سر داده شود. گفتنی است یکی از کانال‌های تلگرامی منتسب به باشگاه تراکتور با ۹۳۰ هزار کاربر و دنبال‌کننده بار‌ها مردم را نسبت به «سلام نظامی» و «حمایت از ارتش ترکیه» تشویق کرده بود، هرچند باشگاه تراکتور هیچ‌وقت رسمیت این کانال تلگرامی را تأیید نکرد.

واکنش‌ها از مجلس ترکیه تا مجلس ایران

تمامی این حواشی رخ‌داده در ورزشگاه یادگار امام تبریز باعث شد تا رسانه‌های معتبر ترکیه نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند و این اقدام را تأیید کنند و با آب‌وتاب فراوان، حاشیه رخ‌داده را به تصویر بکشند. شبکه ۷ ترکیه در گزارش خود اعلام کرد که هواداران تراکتور به کمک عملیات ارتش ترکیه علیه کرد‌های سوریه آمدند.

همچنین اولجای کلاوز، نماینده مجلس ترکیه و عضو حزب حرکت ملی، در جلسه علنی مجلس این کشور گفت: «از گرگ‌های سرخ تراکتورسازی برای دادن سلام نظامی و حمایت از ارتش قهرمان ترکیه تشکر می‌کنیم». در همین راستا بعد از این مسابقه، نماینده ارومیه خواستار برخورد با عاملان شعار‌های نژادپرستانه در بازی تراکتورسازی تبریز شد.

نادر قاضی‌پور، نماینده مجلس شورای اسلامی، اما بعد از پایان این مسابقه حساس به دلیل سردادن برخی شعار‌های نژادپرستانه و جدایی‌طلبانه در ورزشگاه، در گفتگو با خانه ملت گفت: «قطعا باید با افرادی که شعار‌های انحرافی سر می‌دهند و فضای پاک ورزش را آلوده می‌کنند، برخورد انضباطی شود». او احترام به تمام اقوام و مذاهب در کشور را یک ضرورت خواند و تصریح کرد: «رفتار‌های نژادپرستانه همان‌طور که در سایر کشور‌ها نیز مورد پذیرش نیست، در ورزش ما نیز باید ریشه‌کن شود».

کمیته اخلاق با صدور یک بیانیه وارد عمل شد؟

فدراسیون فوتبال که اصولا نسبت به این اتفاقات واکنش خاصی نشان نمی‌داد سرانجام توسط کمیته اخلاق بیانیه‌ای صادر کرد که حداقل در ظاهر نشان می‌دهد قصد برخورد با عواملی را دارد که امنیت ملی را نشانه رفته‌اند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «با بررسی دقیق مصادیق تخلفات صورت‌گرفته در هفته‌ها و بازی‌های اخیر از جمله مواردی که شامل بر هتک حرمت و حیثیت هر فرد یا شخصی در حوزه داخل و یا خارج از فوتبال بوده همچنین مسائل، شعار‌ها و اقدامات غیرورزشی که متاثر از عوامل سیاسی و یا قومی و نژادی بوده باشد در این حوزه برخورد قاطع صورت می‌گیرد». این کمیته عنوان کرده این ناهنجاری‌ها توسط گروهی معلوم‌الحال صورت گرفته است. همچنین معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور از دستگیری هفت تماشاگر بازی تراکتور، استقلال خبر داد. حسین ذوالفقاری درباره رسیدگی به شعار‌های غیرفوتبالی برخی تماشاگران بازی استقلال – تراکتور اظهار کرد: «هفت نفر تاکنون بازداشت شده‌اند که آن‌ها حرکت خارج از عرف فوتبال انجام دادند که البته تعدادشان هم خیلی کم بود».

اما بعد از این اتفاق همه انتظار داشتند تا اظهارنظر و واکنش مالک باشگاه تراکتور را بشنوند. محمدرضا زنوزی، اما سعی کرد واکنشی داشته باشد که علاوه‌بر حمایت از تماشاگران حاضر در ورزشگاه، به نوعی شعار‌های سیاسی و نژادپرستانه را نیز محکوم کند.

زنوزی در گفتگو با ورزش سه گفت: «من ضمن اینکه آن حرکات حاشیه‌ای را محکوم می‌کنم و آن را خارج از اصول هواداری باشگاه تراکتور می‌دانم، از ناظران هم انتظار دارم با انصاف بیشتری به این مسائل نگاه کنند. به آن‌هایی که می‌خواهند از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند هشدار می‌دهم که حرف‌های نامربوط خود را تمام کنند. آذربایجان، تبریز و ارومیه بخش جدانشدنی ایران هستند و همان‌طور که من سال گذشته در ایران گفتم «یاشاسین ایران» و این مسئله به‌هیچ‌عنوان تغییر نخواهد کرد».

بگومگوی رادیویی بر سر مسائل ملی

بعد از عذرخواهی نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، محمدحسین فرهنگی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، در یک برنامه ورزشی در رادیو در واکنش به حوادث بازی تراکتورسازی و استقلال به‌جای محکوم‌کردن شعار‌های عده اندکی از تماشاگر‌ها در پاسخ به سؤال مجری، توپ را به زمین کسانی انداخت که در تهران نسبت به خانواده رسول خطیبی بی‌احترامی کردند که مجری برنامه ضمن محکوم‌کردن توهین به هر شخصی، عنوان کرد این قیاس نماینده مجلس به نوعی مغلطه بزرگی است، چراکه بی‌احترامی به تمامیت ارضی یک کشور را نباید با حرکت زشت دیگری قیاس کرد.

در همین حین بود که نماینده تبریز طی جمله‌ای باورنکردنی خطاب به مجری رادیو گفت: «اگر مادر شما برایتان اهمیت داشت چنین چیزی نمی‌گفتید و توهین به خانواده خطیبی را محکوم می‌کردید»!

همچنین مجری برنامه رادیویی با انتقاد چندین‌باره نسبت به ادبیات نماینده مجلس که تماشاگران و هواداران تراکتور را «یک ملت» خطاب می‌کرد، چنین ادبیاتی را مصداق بارز نژادپرستی عنوان کرد. باید دید در پایان واکنش فدراسیون فوتبال و کمیته اخلاق نسبت به اتفاقات رخ‌داده درخصوص بحران شکل‌گرفته نسبت به مسائل امنیت ملی در مسابقات لیگ برتر چگونه است.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱
یاشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
2
11
آزادی بیان یعنی چه؟خوب عده ای ایران را دوست ندارند مثل خیلی از جدایی طلبان کشورهای دیگر.اسکاتلند.ویلز.کاتالانیاو....تا وقتی که کسی اقدام مسلحانه نکرده می تواند حرفش را بزند اما فحش مادر در کل قوانین دنیا جرم محسوب می شود.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
2
6
نباید زیاد دامن به اتش زد لطفا رویداد ۲۴ مقالاتی که اختلاف را تازه سازی می کند پخش نکن مردم اذربایجان شیعه همگی ولایت مدار و برای این وطن جان ها داده اند و دل پیچه جامعه جوانان در ورزش را باید تحلیل علمی کرد و برچسب زنی به یک مردم و قوم درست نیست بیایید مقالات را از جهت مقبت ان که چگونه می توان مدیربت کرد تا اسیب زایی نشود بنویسبم و راهکار بدهیم
mohammad
|
United Kingdom
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
0
1
س.مرا در خبرنامه عضو کنید
عدالت علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
1
8
درسته رسانه سراسری و مثلا ملی را در اختیار دارید اما کور خواندید چرا این مردم آذربایجان بودند که در طول تاریخ به نقل از فرمایشات نماینده ولی فقیه استان آذربایجان شرقی درباره حاشیه این بازی عنوان کردند جالبه به خاطر اندک نفر این اتفاقات را به کل مردم آذربایجان قلمداد میکنند مردم آذربایجان از وفادارترین مردم ایران نسبت به انقلاب و کشور هستند. و این را بدانید خواستن حق و حقوق قانونی از دولت مرکزی با فراکنی شما به جایی نخواهی رسید چرا که این شما بودید حتی در حواشی های چند سال اخیر علیه کشور و نظام آشوب های بسیاری بوجود آوردید و کشور را به نامنی و فروپاشی کشانید و تنها مردم آذربایجان بودند که اسیر جوسازی دشمنان نشدند و هیچ حرکتی علیه امنیت ملی انجام ندادند این شما بودید که در ورزشگاه هایتان از مزدوران و وطن فروشان رژیم پهلوی را صدا می زدید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
1
8
دارید میسوزیدااااا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
یاشاسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
0
5
اردوغان در جنگ سایبری سپاه را شکست داده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
به شخمم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
0
5
وقتی زبان یک اقلیت قومی ! زبان ملی و کشور بزرگ ایران را بنام قوم اقلیت پارسی اطلاق ومصادره کنند !! چنین عکس العملی طبیعیست..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
0
5
اون مجری خیلی بی ادب و پر رو بود و داشت اونو با سوالات و حرفهاش عصبی میکرد
Hurami
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
0
0
اگر شعار دادن مرگ بر کورد مرگ فارس درود بر اردوغان دادن بهشون فشار اومده اینا هوادار تراکتور نیستن اینا بیشتر به گروه آزادی شبیه دولت باید یه اقدام برای مردم ترک ایرانی بکنن این نشونه آزادی بیش از حده باید متوفق بشه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: