این افراد حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۹ - ۰۹ آذر ۱۳۹۸
عضو کمیته کشوری پیشگیری از آنفلوآنزا گفت: افراد واجد شرایط شامل زنان باردار، کودکان 6 ماه تا 6 سال، بیماران دیابتی، ریوی، کلیوی، دارای ویروس «اچ آی وی» مثبت، دارای نقص ایمنی بدن و افراد بالای 60 سال اگر تاکنون واکسن آنفلوآنزا نزدند، هر چه سریع‌تر تزریق کنند.

این افراد حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند

رویداد۲۴ مسعود مردانی افزود: بیماری آنفلوآنزا امسال یک ماه زودتر از سالهای گذشته در سراسر کشور بویژه تهران، کرمانشاه و خوزستان همه گیر شد و در ماه گذشته 15 نفر بر اثر این بیماری فوت کردند.

وی اظهار داشت: افراد واجد شرایط باید اگر در اوایل مهر تا اواخر آبان امسال واکسن آنفلوآنزا نزدند، حتما نسبت به تزریق آن اقدام کنند.


بیشتر بخوانید: چگونه از ابتلا به آنفولانزا پیشگیری کنیم؟


مردانی تصریح کرد: آنفلوانزا یک بیماری تنفسی حاد واگیردار با منشا ویروسی است که ویروس های آنفلوانزا بطور عمده از طریق هوا (ذرات ریز تنفسی آلوده) توسط سرفه و عطسه فرد بیمار منتقل می شوند و بیشترین زمان فعالیت آن در ماه های سرد سال و اوج آن در زمستان است. تب و لرز، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، خستگی، سرفه، ناراحتی گلو، آب‌ریزش از بینی یا گرفتگی بینی، تهوع، استفراغ و اسهال در عده‌ای از بیماران از علایم آنفلوآنزا بوده و این علایم ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد.

وی اظهار داشت: اگر فرد مبتلا به این بیماری دچار کوتاه شدن تنفس یا تنفس سریع، درد سینه، گیجی یا سرگیجه ناگهانی و استفراغ مداوم شد باید فورا به پزشک مراجعه کند و ویروس‌های آنفلوانزا به‌ طور عمده از طریق هوا (ذرات ریز تنفسی آلوده) توسط سرفه و عطسۀ فرد بیمار منتقل می‌شوند.

مردانی ادامه داد: آنفلوانزا همچنین از طریق تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می‌ شود و این بیماری می‌تواند توسط فرد آلوده به سایرین منتقل می شود و افراد بیمار می‌توانند از یک روز قبل از شروع علائم پنج تا هفت روز بعد از شروع علایم بیماری، آلوده‌کننده باشند.

این متخصص بیماری های عفونی افزود: کودکان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی مبتلا به آنفلوانزا می‌توانند به مدت بیشتری آلوده‌کننده باشند، رعایت آداب تنفسی شامل پوشاندن دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه با دستمال یا آرنج دست، شستشوی مداوم و صحیح دست‌ها (حداقل به مدت 30 ثانیه) بخصوص بعد از سرفه و عطسه، استراحت و ماندن در منزل تا زمانی که بهبودی حاصل شود، ضروری است.

وی ادامه داد: عدم حضور در اماکن و تجمعات تا بهبودی کامل، پرهیز از دست دادن، روبوسی و در آغوش گرفتن دیگران تا بهبودی کامل، رعایت فاصله مناسب (حداقل یک متر) از افراد دارای علائم آنفلوانزا برای فرد مبتلا ضروری است و رژیم غذایی مناسب، استراحت و خواب کافی، ورزش و فعالیت بدنی مناسب و کافی، کاهش و دوری از استرس برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا توصیه می شود.

مردانی تصریح کرد: آنفلوانزا یک بیماری ویروسی است بنابراین داروهای ضد میکروبی (آنتی‌بیوتیک‌ها) و تزریق دگزامتازون بر آن تأثیری ندارند. در موارد آنفلوانزا، میکروبی اضافه نمی‌شود و بیمار نیاز به آنتی‌بیوتیک ندارد.

این متخصص بیماریهای عفونی ادامه داد: علائم بیماری آنفلوانزا معمولاً با استراحت در منزل، نوشیدن مایعات به میزان کافی و دریافت داروهای ضد دردهای عضلانی بهبود می‌یابد و داروهای ضدویروسی خاصی جهت کاهش شدت و مدت بیماری آنفلوانزا زیر نظر پزشک و در موارد خاص معمولاً برای افراد در معرض خطر و پرخطر تجویز می‌ شود و به‌ هیچ‌ عنوان نباید به‌ عنوان خود درمانی مورد استفاده قرار گیرند.

مردانی درباره شباهت‌های آنفلوانزا و سرماخوردگی گفت: بیماری سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است که دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می‌کند و به‌ وسیله ویروس‌های سرماخوردگی ایجاد می‌شود. سرماخوردگی در تمامی طول سال رخ می‌دهد اما معمولاً در بهار و پاییز شایع است.

وی افزود: سرماخوردگی به‌طورمعمول 2 تا پنج روز بعد از آلودگی اولیه به ویروس رخ می‌دهد. اوج علائم بیماری 2 تا سه روز بعد از تماس اولیه با ویروس‌های سرماخوردگی ظاهر می‌شود و طیهفت تا 10 روز بهبود می‌یابد.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: