تاریخ انتشار: ۱۰:۴۸ - ۱۹ آذر ۱۳۹۸
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
انتخابات مجلس خبرگان و مجلس یازدهم شورای اسلامی در مشهد بسیار حساس است. مصباح یزدی به مشهد رفته تا از آنجا در انتخابات میان دوره مجلس خبرگان ثبت کند. در مجلس نیز ۵ جریان سیاسی برای کسب ۵ کرسی رقابت می‌کنند.

انتخابات مجلس یازدهم

رویداد۲۴ ثبت نام چهره‌های متعدد انتخابات، یک چیز را ثابت کرده است. رقابت در مشهد، بیشتر از هر شهر دیگری خواهد بود. حداقل ۵ جریان مهم سیاسی در شهر مشهد برای انتخابات مجلس در حال آماده شدن هستند و همین مسئله، انتخابات ۹۸ مشهد را بدل به یکی از جدی‌ترین و رقابتی‌ترین انتخابات ادوار مجلس در ایران بدل کرده است.

۱) علم الهدی و یاران ساکن مشهد

امام جمعه مشهد حدود ده سال است که بدل به چهره‌ای موثر در سپهر سیاسی ایران شده است. علم الهدی و خواص نزدیک به او که در شهر مشهد، مدیریت شورای شهر را از دست داده‌اند، دوست دارند این دوره بار دیگر دوستان خود را بر صدر مجلس ببینند.

جواد کریمی قدوسی، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، حجت الاسلام حسین زاده بحرینی و حجت الاسلام نصرالله پژمانفر نفرات اصلی تیم علم الهدی برای پیروزی در انتخابات آینده مشهد هستند. حسین زاده بحرینی البته نسبت به لیست‌های دوم و سوم در مشهد حساسیت ویژه‌ای دارد. او گفته بود ارائه لیست مجزا توسط حامیان قالیباف، نقطه شروع انحراف است. قطعا نه تنها اصولگرایان، بلکه اصلاح‌طلبان نیز ظرفیت بیشتر از یک لیست ندارند.

۲) مصباح یزدی؛ راست‌های جوان علیه پدرخوانده

به گزارش رویداد۲۴ با درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی نماینده خبرگان رهبری، یک جا برای این مجلس خالی شد و مصباح یزدی به مشهد رفت تا از آنجا به خبرگان راه یابد. وقتی خبر رسید چهره کاریزما و رهبر جبهه پایداری به جای تهران یا قم، تصمیم گرفته از مشهد نامزد خبرگان شود، بعضی تعجب کردند و گفتند این تغییر حوزه انتخابیه به این خاطر بوده که مصباح در تهران به شکست دوباره خود باور داشته است. اما روایت دیگری هم هست که مصباح یزدی از قدرت گرفتن بیشتر علم الهدی به خاطر مناسبات سیاسی آینده در ایران نگران است لذا هم خودش از مشهد نامزد خبرگان شده است و هم تیمی از نیرو‌های جوان جبهه پایداری را برای ایجاد یک پایگاه جدید، برای نامزدی در انتخابات پیش رو به مشهد گسیل کرده است.

مصطفی شریف و سعید شعرباف اصلی‌ترین چهره‌های این جریان هستند که فعلا در انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کرده‌اند و در کنار مصطفی باقرزاده، تیم قدرت را در این شهر تکمیل می‌کنند.

شریف که در زمان شهرداری سابق مشهد از نزدیکان برادر سعید جلیلی بود، از چهره‌های مشهور جریان اصولگرای رادیکال در اینستاگرام است. او چند روز پیش در یادداشتی نوشته بود تندروی‌ها و کندروی‌ها، قبیله‌گرایی‌ها، فاصله گرفتن از شعار‌ها و ارزش‌ها، تغییر نسل، عدم کادر سازی، تغییر ذائقه‌ها و افزایش فرد گرایی و منفعت محوری در جامعه سبب شده جریان‌های سیاسی موجود بیش از آنکه به دنبال تحقق آرمان‌ها باشند برای منافع فردی یا گروهی و تصاحب قدرت تلاش کنند و مردم نیز دست هر دو را خوانده‌اند.

۳) تیم قالیباف با آقای عدالت آموزشی

لیست قبلی مجلس در مشهد، با چهره نزدیک به جبهه پایداری و یک چهره نزدیک به قالیباف بسته شد. رضا شیران خراسانی تنها گزینه نزدیک به قالیباف در مجلس قبلی بود که این دوره اصلا نامزد انتخابات نشده است. سهم یک‌پنجمی برای سردار که در اندیشه فتح تهران است اصلا راضی کننده نیست.

سلمان امانی، مرتضی نظرنژاد و جعفر کبیری، مجید طهوریان عسگری، عبدالحسین حسینی، هادی عظیمی‌فر، عباس ظفری از جمله یاران قالیباف هستند که در انتخابات این دوره حضور دارند. با این حال سرتیم این گروه، سیدمجید حسینی از مشاوران نزدیک سردار قالیباف است که در چند سال گذشته به خاطر سخنرانی‌های تند و نقد دولت روحانی، شهرتی فراگیر به دست آورده است. حمیدرضا کفشکنان معاون سابق آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز از دیگر نیرو‌های موثر این جریان محسوب می‌شود.

۴) تیم تولیت، میانه‌رو‌ها بدون ژنرال

به گزارش رویداد۲۴ احمد مروی که جایگزین ابراهیم رئیسی در تولیت آستان قدس شده است، ارتباط نزدیکی با روحانیت رادیکال مشهد ندارد. با این حال اعضای موثر جریان‌های میانه رو در مشهد مثل موتلفه اسلامی فعلا سر و صدای بالایی نداشتند، اما در صورت چند تکه شدن اصولگرایان رادیکال، بعید نیست آن‌ها نیز بتوانند قسمتی از کیک قدرت را به خود اختصاص دهند.

۵) اصلاح طلبان نا امید از شورای نگهبان

در میان چهره‌های اصلاح طلب، محمدصادق جوادی حصار عضو شورای مرکزی اعتماد ملی شاخص‌ترین چهره به شمار می‌رود. مصطفی شریفی از اعضای نزدیک به حزب اتحاد ملت، صفیه رکنی مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۴ مشهد، الهه قلی زاده عضو شورای مرکزی مجمع زنان اصلاح طلب و حمیدرضا رحیمی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و امیرحسین نوربخش از اعضای حزب ندا در مشهد و مشاور حقوقی نهاد ریاست جمهوری، از دیگر چهره‌های موثر اصلاح طلب در انتخابات این دوره مجلس در مشهد به شمار می‌روند.

به جز افراد گفته شده، غلامحسین صاحبی عضو سابق شورای شهر مشهد و دامپزشک، مرتضی کامل نواب دبیرکل آرمان خواهان واقع بین که به جای محمد سعید احدیان در راس این مجموعه قرار گرفته است و در کنار احدیان در انتخابات ثبت نام کرد.

قهرمان رشید استاندار خراسان جنوبی در دولت احمدی نژاد و محمدعلی داوریار رئیس سابق دانشگاه پیام نور خراسان رضوی نیز از جریان احمدی نژاد آماده ورود به مجلس یازدهم هستند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: