تاریخ انتشار: ۱۱:۳۳ - ۰۲ دی ۱۳۹۸
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: در طرح کاهش مجازات حبس تعزیری درصد زیادی از مجازات‌های مقرر در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات به نصف کاهش یافت و برای کاهش جمعیت کیفری به قضات اجازه داده شد که بخشی از حبس را به صورت نظارت الکترونیکی قرار دهند.
حذف حبس ابد
رویداد۲۴ یحیی‌کمالی‌پور درباره طرح کاهش مجازات حبس تعزیری با بیان اینکه نظام مجازات‌های کشور به سمت و سویی رفته بود که اثرگذاری و بازدارندگی خود را از دست داده بود، گفت: به گونه‌ای که اگر برای متهمی حبس ابد تعیین می‌شد با گذراندن حداقل ۵ سال حبس و استفاده از مرخصی، آزادی مشروط یا کیفیات مخففه آزاد می‌شد بنابراین مجلس به این موضوع ورود و برای کاهش میزان و بازدارندگی مجازات‌ها و جلوگیری از استفاده راحت مجرمان از کیفیات مخففه و مرخصی، طرح کاهش مجازات حبس تعزیری را تدوین کرد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس طرح مذکور اگر برای مجرمی هر چند سال حبس پیش بینی شود باید آن را بگذارند که با این اقدام از بازگشت مجدد مجرمان به زندان جلوگیری و نگاه جامعه به زندان تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید:
مجلس مجازات‌ حبس را کاهش داد
وی ادامه داد: در این طرح درصد زیادی از مجازات‌های مقرر در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات به نصف کاهش یافت و به قضات اجازه داده شد که بخشی از حبس را به صورت نظارت الکترونیکی قرار دهند تا با استفاده بخشی از زندانیان از پابند الکترونیک شاهد کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها باشیم و همچنین مرور زمان در قبل و پس از محکومیت را کاهش دادیم.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم یادآور شد: با اجرای طرح بخش زیادی از پرونده‌های موجود در دستگاه قضا که مشمول مرور است از گردونه خارج می‌شود و حبس ابد که عنوان سنگینی داشت و در دنیا کشورمان مورد هجمه قرار می‌گرفت از مجازات‌های تعزیری حذف و به مجازات درجه یک تبدیل می‌شود.

کمالی پور ادامه داد: در تعدد جرم، جرائم مشابه و مختلف اصلاحاتی انجام شد و در واقع با اجرای طرح کاهش مجازات حبس تعزیری، خلاء‌های موجود در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات رفع و تاثیرات جدیدی در حوزه نظام مجازات‌ها در بحث بازدارندگی و اثرگذاری ایجاد می‌شود.
منبع: خانه ملت
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: