تاریخ انتشار: ۱۴:۲۱ - ۰۴ دی ۱۳۹۸
رویداد۲۴ بررسی کرد؛
رد صلاحیت هیات‌های اجرایی در شیراز بیش از هر شهر دیگری بوده است. دو نفر از نمایندگان کنونی شیراز برای ورود به انتخابات مجلس یازدهم رد صلاحیت شده‌اند. با اینحال در دوره‌های مختلف مجلس، اصلاح طلبان دست بالا را در تعداد نفرات داشته‌اند. رویداد۲۴ در گزارش خود، در ده دوره مختلف مجلس، وضعیت و وزن جریان‌های سیاسی در شیراز را بررسی کرده است.

لیست انتخابات مجلس شیراز
رویداد۲۴ میثم سعادت: در حالی که در بعضی شهر‌ها و استان‌ها، هیات‌های اجرایی سعی کردند با تایید صلاحیت نامزد‌های اصلاح طلب از طیف‌های مختلف، فضای باز انتخاباتی به وجود بیاورند، در شیراز داستان به شکل دیگری در حال رخ دادن است و به نظر می‌رسد بیشترین رد صلاحیت هیات‌های اجرایی، در این شهر رخ داده است.

شیراز در ادوار مختلف مجلس، معمولا نمایندگانی اصلاح طلب داشته است. با این حال تاریخی‌ترین دوره انتخابات مجلس در دوره اول مجلس شیراز بوده که چهره‌هایی مثل مصطفی معین، صباح زنگنه و عطاالله مهاجرانی از شیراز و عبدالواحد موسوی‌لاری از لارستان وارد مجلس شدند. از این جمع مصطفی معین بعدا نامزد ریاست جمهوری شد و در دولت‌های هاشمی و خاتمی در مسئولیت وزارت علوم قرار گرفت. عطاالله مهاجرانی وزیر ارشاد دولت خاتمی شد و موسوی لاری هم وزیر کشور.

به گزارش رویداد۲۴ در مجلس دوم، هیچ کدام از نمایندگان مجلس اول نیامدند، اما آن دوره نیز گروه‌هایی خط امامی، سه کرسی شیراز را به دست گرفتند. مهمترین چهره شیراز در آن انتخابات رسول منتجب‌نیا بود که بعدا از اعضای موثر جامعه روحانیت مبارز، مجمع روحانیون مبارز، حزب اعتماد ملی و حزب جمهوریت شد.

در مجلس سوم، منتجب نیا توانست بدل به اولین نماینده‌ای شود که دو دوره لباس نمایندگی مجلس را برتن کرده است. در کنار او انتخابات شیراز یک چهره متفاوت دیگر هم داشت. قاسم شعله سعدی از معدود نمایندگانی بود که بعد از دوران نمایندگی، به مرور از حاکمیت فاصله گرفت و بیشتر در لباس یک اپوزیسیون دیده می‌شد. او که در شعارهای انتخاباتی خود برای نخستین بار از ثروت روحانیون سخن می‌گفت، نامزد انتخابات شد و یکی از چهره‌های متفاوت ادوار مجلس ایران به شمار می‌رود.

مجلس چهارم بار دیگر قاسم شعله سعدی وارد مجلس شد. در کنار او احمد نجابت و کریم زارع نیز وارد مجلس شدند. احمد نجابت بیشتر به سمت اصولگرایان تمایل داشت، اما کریم زارع از شخصیت‌هایی بود که نزدیک به عبدلله جاسبی شد و از مدیران ارشد دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می‌رود.

در مجلس پنجم، سنت حفظ یک نماینده از دوره گذشته حفظ شد و این بار احمد نجابت دوباره وارد مجلس شد. علی سهرابی و مهدی قهرمانی دیگر نمایندگان شیراز در مجلس پنجم بودند.

در مجلس ششم چهار چهره اصلاح طلب در شیراز وارد مجلس شدند. یوسفیان (جبهه مشارکت) سید احمد عظیمی (سازمان مجاهدین انقلاب)، طاهره رضازاده (دانشجویان پیرو خط امام) و جلیل سازگارنژاد.

در میان نمایندگان شیراز، طاهره رضازاده از دانشجویان پیرو خط امام و همسر ابراهیم اصغرزاده، تنها زنی است که توانسته وارد مجلس شورای اسلامی شود. رضازاده از معدود نمایندگنی بود که با رویه صورت گرفته در تحصن مجلس ششم مخالف بود و بعد از انتخابات مجلس ششم به مرور از عرصه سیاسی فاصله گرفت.

تا پایان مجلس ششم هیچوقت اصولگرایان نمی‌توانستند خود را برنده قطعی انتخابات در شیراز اعلام کنند، اما از مجلس هفتم به بعد کم کم اصولگرایان در این شهر به ساماندهی خود مشغول شدند و سرانجام در مجلس نهم اکثریت را به دست آوردند.

ذوالانوار، شاخص‌ترین چهره اصولگرایان است که در مجلس هفتم تا نهم در مجلس حضور داشت. او سه دوره نماینده شیراز بوده و تنها فردی بوده که دوازه سال در این مسئولیت باقی مانده است.

یکی از شگفتی‌های جالب شیراز هم مجلس هشتم بود که دو نماینده با نام مشابه وارد خانه ملت شدند. دو نماینده با نام احمدرضا دستغیب که بیشتر با نام پدرهایشان شناخته می‌شدند. البته همچنان چند چهره شاخص در میان اصلاح طلبان و اصولگرایان برای انتخابات مجلس یازدهم تلاش می‌کنند. شاخص‌ترین چهره در میان اصلاح طلبان، سید محمد احمدی استاندار اول دولت روحانی است که در زمان مسئولیت، با اصلاح طلبان شیراز زاویه داشت و این اختلافات منتهی به صدور چند بیانیه علیه او شد. حمله به علی مطهری نیز پرده آخر فعالیت او بود که منتهی به عزل وی از مسئولیت استانداری شد.

آیت رزمجو معاون افشانی و استاد دانشگاه شیراز و علی راستگو عضو خانه کارگر و عضو علی البدل شورای شهر شیراز چهره‌های دیگری هستند که در نبود ژنرال‌ها می‌تواند در لیست اصلاح طلبان قرار بگیرد.

مسعود رضایی نماینده فعلی شیراز در مجلس و تنها نماینده‌ای که فعلا تایید صلاحیت شده است نیز گزینه دیگر اصلاح طلبان شیرازی برای انتخابات خواهد بود.

در میان اصولگرایان نیز ضرغام صادقی و جعفر قادری نمایندگان سابق شیراز در مجلس، ابراهیم عزیزی فرماندار شیراز در دولت احمدی نژاد، علیرضا پاک فطرت، شهردار سابق شیراز، محمد محمدی کشکولی قاضی دادگستری از جمله قاضی پرونده محمد علی نجفی شهردار تهران، معصومه زارع، عضو سابق شورای شیراز و محمد علی حائری، فرزند آیت الله حائری از جمله چهره‌های شاخص این جریان در انتخابات مجلس هستند.

اصلاح طلبان شیراز

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: