تاریخ انتشار: ۱۳:۳۱ - ۱۶ دی ۱۳۹۸
آمریکایی‌ها در خاورمیانه نیز هم به عراق و افغانستان حمله کرده اند و هم در بسیاری از کشور‌های اطراف ما یا نیروی نظامی پیاده کرده اند یا پادگان زده اند. آن‌ها محدویت اخلاقی ندارد. از این جهت وقتی در مورد آمریکا صحبت می‌شود هر زمان احتمال وقوع جنگ وجود دارد.
جنگ ایران و آمریکا
رویداد۲۴ پس از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی توسط نیرو‌های آمریکایی، منازعه میان مقامات ایران وآمریکا بالاگرفته است. از یک سو مقامات ایرانی گفته اند که پاسخ اقدام تروریستی آمریکا، قطعاً قاطع، دردناک و در زمان و مکان مناسب خواهد بود و از یک سو ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک رشته توئیت مدعی شده که در صورت اقدام نظامی، اهداف داخل ایران را مورد حمله قرار خواهد داد.

ترامپ در توئیترش مدعی شد و نوشت: "ایران با جسارت زیاد درباره حمله به منافع آمریکا سخن می‌گوید، اگر ایران به هر آمریکایی یا منافع آمریکایی حمله کند ۵۲ سایت ایرانی -به نمایندگی از ۵۲ گروگان آمریکایی که سال‌ها پیش توسط ایران گروگان گرفته شدند- هدف قرار می‌گیرند. "

وی ادامه داد: " ۵۲ سایت ایرانی در تیررس هستند، برخی از آن‌ها اهمیت بسیار بالا و مهمی برای ایران و فرهنگ ایرانی دارند و به آن اهداف و به خود ایران بسیار سریع و به طور سنگین ضربه زده خواهد شد. ایالات متحده بیش از این هیچ تهدیدی را نمی‌پذیرد."

سرلشکر موسوی، فرمانده کل ارتش هم در پاسخ به تهدید ترامپ گفت که "در یک درگیری احتمالی در آینده که بعید می‌دانم جرأت انجامش را داشته باشند، آنجا مشخص خواهد شد که این اعداد ۵۲ به کجا تعلق خواهد داشت. "

وی افزود: " آن‌ها برای حفظ وجه خودشان در مقابل این کار زشت و غیرقابل توجیه از نظر افکار بین‌المللی این گونه سخنان را مطرح می‌کنند. اقدام آن‌ها در به شهادت رساندن سپهبد شهید سلیمانی یک اقدام بسیار زشت و غیرقابل قبول در همه جای دنیا است به همین دلیل این گونه سخنان را مطرح می‌کنند تا بتوانند این اقدام غیرانسانی را تحت الشعاع قرار دهند. "

برخی کارشناسان مسائل بین الملل معتقدند با توجه به اینکه ترامپ با شرایط وفشار‌های بسیار زیاد داخلی مواجه است و به زودی احتمالا استیضاح می‌شود برخی تصور می‌کنند، شاید تیم وی بخواهند یک جنگ محدود راه بیاندازند تا توجه‌ها را به سمت و سوی آن جنگ بکشانند و مردم داخل آمریکا به روند استیضاح آقای ترامپ توجه نداشته باشند.

اما در مقابل برخی دیگر از کارشناسان می‌گویند که آمریکایی‌ها بخوبی می‌دانند که خود می‌توانند تصمیم گیرنده ورود به یک جنگ با ایران باشند، اما به هیچ وجه پایان دهنده جنگ نخواهند بود. برای همین جنگی شکل نخواهد گرفت.
 
ترامپ برای جنگ محدود نیازی به مجوز کنگره ندارد
فواد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل و استاد دانشگاه گفت: "زمانی که یک طرف موضوع آمریکاست، احتمال جنگ ممکن است که وجود داشته باشد. آمریکایی‌ها در طول تاریخ شان بازه زمانی وجود نداشته که درگیر جنگ نباشد. "

وی بیان اینکه آمریکا کشور جنگ طلبی است، ادامه داد: "آمریکایی‌ها در خاورمیانه نیز هم به عراق و افغانستان حمله کرده اند و هم در بسیاری از کشور‌های اطراف ما یا نیروی نظامی پیاده کرده اند یا پادگان زده اند. آن‌ها محدویت اخلاقی ندارد. از این جهت وقتی در مورد آمریکا صحبت می‌شود هر زمان احتمال وقوع جنگ وجود دارد. "

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: "اگر تاکنون درگیری میان آمریکا و ایران شکل نگرفته، به دلیل قدرت ایران است. چراکه ایران افغانستان و عراق نیست و از این جهت یک قدرت بازدارندگی وجود دارد. هزینه جنگ با ایران بسیار بالاست و همین باعث جلوگیری از ایجاد درگیری نظامی شده است. "

ایزدی تصریح کرد: "آقای ترامپ تاکنون به حرف افراد جنگ طلب در آمریکا گوش نداده بود. اما حالا با هدف قراردادن سردار سلیمانی، آن‌ها منتظر هستند که جواب ایران به این جنایت را ببینند. "

وی اذعان داشت: " اگر ایران جواب درخور جنایت ندهد احساس آن‌ها این است که می‌شود به ایران هم حمله کرد. اگر جواب جدی داده شود آن زمان متوجه می‌شوند که قدرت بازدارندگی و امکان استفاده از این قدرت هم برای ایران وجود دارد. از این جهت خطر جنگ گسترده‌تر را این پاسخ جدی‌تر می‌تواند متوقف یا به عقب بیاندازد. "

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که آیا قوانین داخلی آمریکا اجازه استفاده از گزینه نظامی را به ترامپ خواهد داد، گفت: " مجلس نمایندگان آمریکا یک فرصت داشت که از آن استفاده نکرد. قانون National Defense Authorization Act) NDAA) که بودجه پنتاگون ذیل این قانون نوشته می‌شود. در آن بندی وجود داشت که براساس این بند حمله نظامی به ایران به مجوز کنگره نیاز داشته باشد. "

ایزدی افزود: "این بند در مجلس نمایندگان که در اختیار اکثریت دموکرات هاست رای نیاورد و این فرصت از دست رفت. اما این قابلیت در مجلس نمایندگان آمریکا وجود دارد که قانونی تصویب کند که ترامپ را در گزینه نظامی متوقف کند. اما تاکنون چنین اقدامی در مجلس نمایندگان شکل نگرفته است. "

وی یادآور شد: " براساس قانون موجود، رئیس جمهور، چون فرمانده کل قوا هم هست می‌تواند، دستور حمله، جابجایی نیرو را بدهد. اما معمولا زمانی که جنگی زمان بر و دارای هزینه‌های بالا باشد نیاز به مصوبه کنگره هم دارد. "

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: "قانونی که در حال حاضر استفاده می‌شود، قانون ۲۰۰۱ افغانستان است و بسیاری در داخل و خارج از کنگره در حال اعتراض هستند که مجوز حمله به افغانستان چه ربطی به ایران دارد. قاعدتاً دولت ترامپ اگر بخواهد وارد جنگ جدید وبزرگی شود باید به کنگره رجوع کند و درغیر این صورت برای جنگ‌های محدود نیازی به مجوز ندارد."
منبع: فرارو
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: