تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵ - ۱۷ دی ۱۳۹۸
وزیر امور خارجه:
وزیر امور خارجه ایران در مجمع گفت‌وگوی تهران با اشاره به ترور حاج قاسم سلیمانی به عنوان خطای راهبریدی آمریکا این کار را قماری بزرگ دانست و گفت: ترامپ برای اهداف کوته‌بینانه سیاست داخلی خود یک منطقه و حتی جهان را به آتش و خون کشیده است.
ترور سردار سلیمانی
رویداد۲۴ محمدجواد ظریف در مراسم افتتاحیه «مجمع گفت‌و‌گویی تهران» گفت: ابتدا مایلم حضور شما را در تهران و در ساختمانی که از امروز به نام شهید سرافراز «سپهبد قاسم سلیمانی» شناخته خواهد شد خوش‌آمد گویم؛ از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در مجمع گفت‌و‌گوی تهران که در حساس‌ترین شرایط منطقه ما و به منظور هم‌اندیشی برای خروج از پارادایم خطرناک تجاوز، افراط و خشونت تشکیل شده است، سپاسگزارم و مایلم چند نکته را با شما اندیشمندان و صلح‌طلبان در میان بگذارم.

وی ادامه داد: امروز در حالی در میان شما هستم که به واسطه جنایت و تروریسم دولتی ایالات متحده آمریکا یکی از دوستان شجاع، باتدبیر، خردورز و آرمان‌خواهم را از دست داده‌ام.

وزیر امورخارجه ایران گفت: ایالات متحده آمریکا بار دیگر به همگان ثابت کرد که هیچ تعهد و احترامی به قواعد و قوانین آمره بین‌المللی ندارد. این همان رویکرد روان‌پریشانه و ضد حقوق بین الملل است که وقیحانه تهدید به حمله به میراث فرهنگی ایران که میراث مشترک تمدن و فرهنگ بشری است می‌کند.

وی ادامه داد: سپهبد شهید، قاسم سلیمانی "ندای" استقلال‌طلبی منطقه‌ای بود که دهه‌هاست به واسطه شهوت بی‌پایان اربابان زر و زور بین‌المللی و متحدین نادان و فرصت طلب شان در منطقه به شرایط ناگواری از تجمیع مشکلات و گرفتاری‌های چندلایه دچار شده است.

ظریف یادآور شد: آن چه که در آغازین ساعات روز جمعه ۱۳ دی‌ماه اتفاق افتاد، نه تنها حمله به حاکمیت ملی عراق و ترور وحشیانه و بزدلانه سردار سرافراز ایران بود، بلکه هدف قرار دادن یکی از ارکان «تأمین‌کننده امنیت» این جغرافیای دستخوش توطئه‌های گوناگون، از القاعده گرفته تا داعش و جبهه النصره بود. گروهک‌هایی که دست پرورده ایالات متحده آمریکا و مستخدمین منطقه‌ای‌اش هستند و بزرگترین دشمن خود را سردارانی، چون قاسم سلیمانی می‌دانند.

وی گفت: جای تعجب نیست که رئیس جمهور بی‌ادب و گستاخ آمریکا با ارتکاب خطایی راهبردی برخاسته از حماقت و تکبر، بزرگترین فاتح نبرد بر علیه تروریسم و افراطگرایی و «صلح‌سازترین ژنرال» منطقه در چند دهه اخیر را ترور می‌کند، و البته این بار قمار بزرگی کرده است و بداند وعده الهی تخلف ناپذیر است که حق پیروز است؛ «والله غالب علی امره»

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلاتی که منطقه پیرامونی ما گرفتار آن است برداشت‌های غلط و سوء محاسباتی است که عمیقاً بر معادلات این منطقه تأثیر گذاشته و می‌گذارد. اینجانب بار‌ها بر این نکته تأکید کردهام که این اختلال شناختی و سوء محاسبات برخاسته از آن، یکی از مزمن‌ترین ریشه‌های بحران فعلی منطقه است.

وی افزود: ایالات متحده برای چندمین بار نشان داد که چگونه می‌تواند با سوء محاسبات و برداشت‌های غلط از اوضاع داخلی ایران و منطقه، گام‌های خطرناکی را در ناامن کردن جهان و البته کشور خود بردارد. عمق حزن و اندوه ملل منطقه و جهان اسلام و به ویژه تشییع مردمی و بیسابقه‌ای که ملت‌های ایران و عراق از پیکر‌های مطهر سردار شهید سلیمانی و همرزمان جاودانه‌اش از جمله شهید ابومهدی المهندس انجام دادند، مهمترین نشانه خطای عمیق برداشت‌ها و محاسبات واشنگتن نسبت به ایران و منطقه است.

نماینده دیپلماسی ایران بیان کرد: تنها به این آمار توجه کنید که هزینه سیاست خارجی ایالات متحده در منطقه غرب آسیا در دوران رئیس جمهور فعلی آمریکا با افزایش یک تریلیون دلاری به ۸ تریلیون دلار رسیده است. این جدا از خون‌ها و جان‌های معصوم بیشماری است که با این سوء محاسبات ریخته و از دست رفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: بعید می‌دانم بر کسی پوشیده باشد که بسیاری از رؤسای جمهور ایالات متحده آمریکا و این بار ترامپ، برای اهداف کوته‌بینانه سیاست داخلی خود، یک منطقه و حتی جهان را به آتش و خون کشیده است. متأسفانه امروز با بزرگترین دروغ تاریخی روبرو هستیم، که ایالات متحده آمریکا با این همه کشتار وخونریزی، به دنبال خیر و صلاح جمعی و صلح و امنیت در جهان و منطقه است.

ظریف با بیان اینکه منطقه ما به دلیل تجاوز‌های بی‌پایان ایالات متحده آمریکا و درگیری‌های چند سال اخیر دچار وضعیت جنگ بی پایان، افراطی‌گری و خشونت شده است، تصریح کرد: به دلیل نگرش و رفتار ایالات متحده آمریکا و دنباله روان آن، جنگ که به عنوان یک استثناء در روابط بین الملل شناخته شده، متأسفانه به یک هنجار و قاعده در منطقه تبدیل شده است. این حلقه معیوبی است که باید توسط کنشگران منطقه، و تمامی آن‌هایی که متعهد به صلح و آرامش هستند، شکسته شود.

وزیر امور خارجه گفت: متأسفانه این اختلال شناختی و سوء محاسبات صرفاً به ایالات متحده منحصر نیست و برخی متحدین و همفکران منطقه‌ای آن نیز به دلیل وابستگی مطلق به بیگانگان و خرید مشروعیت و امنیت از خارج، همین مسیر غلط و فاجعه بار را در پیش گرفته‌اند، مسیری که به شکاف‌ها و نبرد‌هایی انجامیده است که امروز بیش از هر زمان دیگری قابل مشاهده است: از نبرد هنجار‌ها گرفته تا برخورد راهبرد‌ها.

وی تاکید کرد: تأسف بارتر آن که این شکاف و نبرد‌های در جریان منطقه‌ای، فضای تنفس را برای نیرو‌های شر در داخل و خارج منطقه فراهم آورده است که با سوءاستفاده از این شرایط و از طریق برساختن تهدید‌های جعلی و ناامن سازی‌های مصنوعی به گسترش حضور نامشروع و غیرقانونی نظامی خود در منطقه بپردازند، که مهمترین بروز آن در درد و رنج بی پایانی است که ملت‌های مظلوم منطقه از افغانستان تا عراق و سوریه و یمن و لیبی تحمل می‌کنند.

وی افزود: وجه دیگر این سیاست‌های مخرب و آتش افروزانه، فروش صد‌ها میلیارد دلار سلاح‌های ویرانگر به منطقه است که معادل یک چهارم کل فروش سلاح در جهان است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اختلالات و کمبود‌هایی که امروزه در منطقه شاهد آن هستیم، از قحطی «گفتگوی میان منطقه‌ای» گرفته تا فقدان تعاملات ساختاری و نهادینه شده، همه نشانه‌های بارزی از این واقعیت است که شرایط منطقه رو به بهبود نیست. این تجمیع و تعمیق بحران‌ها شاید برای برخی بدین معنی باشد که منطقه در یک بن بست مفهومی و عملی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عمیقاً معتقدم که اگرچه راه حل بحران‌های کنونی به ظاهر دور به نظر می‌رسد، اما در واقع «نزدیک و در دسترس» هستند. برای این که این "دور" را "نزدیک" کنیم علاوه بر اراده سیاسی و تجمیع توانایی‌های منطقه ای، نیازمند یک تغییر پارادایمی هستیم. تغییری که علاوه بر شجاعت، یک تلاش دسته جمعی را لازم دارد.

وی افزود: پارادایمی که امروز بر منطقه ما تحمیل شده و دانسته یا ندانسته، توسط برخی در منطقه باز تولید می‌شود، بر این اصل قرار گرفته است که سلاح آمریکایی و جنگ، امنیت می‌آورد. به باور من آنچه که در پهنه جغرافیایی غرب آسیا و خلیج فارس امنیت آورده و صلح پایدار تولید می‌کند، ارتقاء همبستگی درون منطقهای، تفاهم مشترک و روابط مبتنی بر همکاری است.

ظریف تاکید کرد: سنگ بنای هر حرکت معناداری در این منطقه از فهم متقابل آغاز می‌شود و مفاهمه نیز نیازمند گفتگو است. آنچه که امروز منطقه بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند است، یک گفتگوی فراگیر و جامع درون منطقه‌ای است. این بنای طرحی است که ایران سال‌ها در چارچوب سازمان ملل متحد به دنبال آن بوده است. طرحی که امروز با ابتکار رئیس جمهوری محترم ایران به عنوان پویش «صلح هرمز» شناخته میشود.

وی ادامه داد: این ابتکار با در نظر گرفتن واقعیت‌های منطقه و با باور قطعی بر اینکه یک معماری جدید و فراگیر به دور از زبان تجاوز و تهدیدی که میراث استعماری برای این منطقه بوده است، نه تنها ممکن، بلکه ضروریترین امری است که همگان می‌بایست در این منطقه به دنبال آن باشیم. این همان منطق و زبانی است که اربابان زر و زور که منافع خود را در جنگ و شکاف می‌بینند از آن بیزارند و با تمام وجود حتی با ترور به دنبال جلوگیری از آن هستند.

وی افزود: مسیری که آمریکا برای خود و منطقه در پیش گرفته است مسیر ناامنی، جنگ و خونریزی است. اما ایران به عنوان صدای واحدی که از قلب تک تک فرزندان این مرز و بوم کهن و پرغرور بر می‌خیزد ندای صلح و آرامش برای منطقه است.

وزیر امور خارجه ایران گفت: اخراج ایالات متحده آمریکا از منطقه غرب آسیا، سرنوشت محتوم استفاده افسارگسیخته واشنگتن از ابزار‌های جنگ، تحریم و ترور است. ایالات متحده آمریکا جواب قاطع و حتمی گستاخی خود را در زمان و مکانی که حداکثر درد را احساس کند، خواهد گرفت.

وی تصریح کرد:، اما در این جا مایلم به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این پیام را به منطقه ارسال کنم که تهران همچنان لنگر صلح و امنیت و محور توسعه منطق‌های خواهد ماند. جمهوری اسلامی ایران راه حل گراست و کلیه کشور‌های منطقه باید محور راه حل در پرونده‌های متعدد منطقه‌ای باشند.

وی ادامه داد: البته روشن است در این مسیر همراهی همه همسایگان و گام‌های روشن از سوی همگان ضروری است. امنیت با سکان‌داری در حریم همسایه حاصل نمی‌شود. باور ما، امنیت برای همه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: این نقطه مهمی در تاریخ منطقه و جهان است تا ما کشور‌های پیرامون تنگه هرمز، با کنارگذاشتن پارادایم حذف و دشمن تراشی بر اساس توهم خرید امنیت و توسعه از خارج—که حاصلی جز جنگ و نابسامانی برای منطقه ما و جهان نداشته است—و با پذیرش پارادایم فراگیری و هم‌افزایی منطقه‌ای—که تنها روش واقع بینانه خروج از تسلسل بحرانی کنونی است—به سوی آیند‌های سعادتمند و شکوفا با چشم اندازی روشن برای نسل‌های آتی برویم؛ و این تحقق بزرگترین آرزوی برادر شهیدم سردار قاسم سلیمانی است.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: