نشست لندن خواستار تحقیقات مستقل درباره سقوط هواپیمای اوکراینی شد
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۷ - ۲۶ دی ۱۳۹۸
وزرای امور خارجه کشور‌هایی که اتباع آن‌ها در سانحه سقوط هواپیمای اوکراین در ایران جان باختند با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار انجام تحقیقات مستقل و شفاف درباره علت وقوع این حادثه شدند.

نشست لندن خواستار تحقیقات مستقل درباره سقوط هواپیمای اوکراینی شدرویداد۲۴ به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزرای امور خارجه پنج کشور اوکراین، کانادا، سوئد، افغانستان و انگلیس که امروز (پنجشنبه) برای پیگیری «راه های قانونی» برای پاسخ‌ به حادثه سقوط هواپیما، بدون حضور ایران تشکیل جلسه دادند، از تلاش‌های صورت گرفته کشورمان در رابطه با روشن شدن ابعاد این سانحه تقدیر کردند.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پروازی که صبح چهارشنبه (۱۸ دی) تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک می‌کرد حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد. در این حادثه ۱۴۷ مسافر ایرانی و مابقی مسافر و خدمه خارجی جان باختند.
شنبه گذشته ستاد کل نیروهای مسلح ایران تأیید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است. این ستاد اطمینان خاطر داد با پیگیری انجام شده اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی در سطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیرممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کند تا با اشتباههای روی داده، برخورد قانونی صورت گیرد.
شرکت کنندگان در نشست امروز از ایران خواستند تا رسما سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی را بر عهده بگیرد.
«فرانسوا فیلیپ شامپانی» وزیر امور خارجه کانادا در جریان این نشست مدعی شد که خانواده قربانیان، جامعه جهانی و تمام دنیا منتظر پاسخ است و تا آن زمان آرام نمی‌گیرد.
در همین حال «ادریس زمان» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان عنوان کرد که دولت کابل با مقامات ایران در تماس است «تا از طریق انجام آزمایش ژنتیک (دی‌ان‌ای) قربانیان را شناسایی و به خانواده‌های آنها منتقل کنیم.»
وی افزود که از ۱۳ قربانی افغان، تاکنون ۷ تن شناسایی شده اند.
پیش از آغاز این نشست هم رهبران افغانستان و کانادا در تماس تلفنی پیرامون تحولات منطقه گفت و گو و بر لزوم کاهش تنش‌ها و تداوم دیپلماسی تاکید کردند.
«جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا و «محمد اشرف غنی احمدی زی» در رابطه با سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی خواستار انجام تحقیقات کامل، شفاف و معتبر در این رابطه شدند.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: