یکی از نمایندگان مجلس ۲۰ شاکی دارد/ هیچ پرونده مالی در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی نشده است
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
جمالی‌نوبندگانی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اینکه تصور شود ما پرونده مسائل مالی نمایندگان ردصلاحیت‌شده را بررسی کردیم و حال قرار است محاکمه آن‌ها شروع شود، نادرست است.

شکایت از نمایندگان

رویداد۲۴  محمد آیتی: پس از رد صلاحیت نمایندگان، این سوال برای افکار عمومی به وجود آمد که اگر ۹۰ نماینده صلاحیت حضور در مجلس یازدهم را ندارند و عمده آنها مشکل اقتصادی دارند، چرا پرونده آنها به قوه قضاییه ارسال نشده است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته دلیل عمده رد صلاحیت‌ها سوءاستفاده‌های مالی بوده است. پس از کدخدایی، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد که «پرونده تخلفات مالی نمایندگان رد صلاحیت‌شده بررسی و به‌زودی محاکمه آن‌ها آغاز خواهد شد.» جمالی نوبندگانی در توضیحاتی جدید درباره ارجاع پرونده‌ها به قوه قضاییه توضیح داده و به رویداد۲۴ گفته اظهارنظر بنده در روز‌های گذشته بد اطلاع‌رسانی شد و عده‌ای فکر کردند پرونده‌هایی که ما بررسی و به قوه قضاییه ارجاع دادیم، همان پرونده‌هایی بوده که شورای نگهبان به‌واسطه آن نمایندگان را ردصلاحیت کردند.

وی افزود: در طول حدود چهار سالی که از مجلس دهم می‌گذرد حدود ۲۰۰ پرونده شکایت از نمایندگان در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شده و معنی این ۲۰۰ پرونده این نیست که ۲۰۰ نماینده مورد شکایت قرار گرفتند، بلکه تعداد نمایندگان مورد شکایت معدود است، زیرا در این بین نماینده‌ای بوده که ۲۰ شکایت از او صورت گرفته است.

نماینده فسا تصریح کرد: به‌طور کلی وظیفه روتین و روزمره هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شکایت افراد حقیقی و حقوقی از نمایندگان است. در بیشتر مواقع این شکایت‌ها توسط قوه قضاییه به هیات ارجاع داده می‌شود تا ما بررسی کنیم ببینیم که صحبت و رفتار نماینده برخلاف وظایف نمایندگی‌اش بوده یا نه. آنگاه پس از بررسی توسط هیات، نتیجه به قوه قضاییه ارسال می‌شود تا در نهایت حکم در دادگاهی صالحه صادر شود، یعنی وظیفه ما صدور حکم نیست. گاهی هم شکایت‌هایی به‌صورت شخصی مستقیماً به ما داده می‌شود یا مثلاً هیات رییسه مجلس شکایت از نماینده‌ای را به هیات ارجاع می‌دهد که در این صورت ما می‌توانیم تذکر کتبی یا شفاهی را صادر کنیم.

عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اظهار داشت: عمده شکایت‌های ارسال شده به ما مربوط به سخنرانی، موضع‌گیری و توییت‌های نمایندگان است و لازم است بگویم از کل ۲۰۰ پرونده‌ای که توسط هیات بررسی شده تنها در ۵ تا ۷ درصد آن تشخیص داده شده که اتفاقات رخ داده خارج از وظایف نمایندگی بوده است و در این بین مسائل اقتصادی به اندازه انگشت‌های دست هم نبوده است.

جمالی خاطرنشان کرد: نسبت به صحبت آقای کدخدایی که دلیل ردصلاحیت بسیاری از نمایندگان را مسائل اقتصادی دانستند اظهارنظر نمی‌کنم، زیرا کار ما جدا از وظایف و بررسی‌های شورای نگهبان است و لازم است این موضوع جا بیفتد که ما به همان وظیفه چند سال گذشته خود عمل کردیم و اینکه تصور شود ما پرونده مسائل مالی نمایندگان ردصلاحیت‌شده را بررسی کردیم و حال قرار است محاکمه آن‌ها شروع شود، نادرست است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
0
0
نماینده هامونو عشقه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: