تاریخ انتشار: ۰۹:۴۲ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۸

صدور حکم برای هزار و ۷۹۱ پرونده قصور پزشکی

مدیرکل کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی گفت: از ابتدای فروردین تا پایان آبان ماه امسال در نوبت اول رسیدگی به پرونده‌های قصور پزشکی چهار هزار و یک پرونده مورد بررسی و اظهار نظر قرار گرفتند که در نهایت دو هزار و ۲۱۰ پرونده تبرئه و هزار و ۷۹۱ پرونده نیز محکوم شدند.
پرونده قصور پزشکی
رویداد۲۴  بابک سلحشور گفت: همچنین در نوبت دوم رسیدگی از چهار هزار و یک پرونده، یک هزار و ۷۵۴ پرونده به دلیل اعتراض به نتیجه کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و ۴۲۹ پرونده در نوبت سوم (نوبت اول کمیسیون مرکزی) و تعداد ۱۱۸ پرونده در نوبت دوم کمیسیون مرکزی که در مجموع ۶ هزار و ۳۰۲ پرونده مورد بررسی قرار گرفت که سه هزار و ۳۱۷ پرونده تبرئه و دو هزار و ۹۸۵ پرونده محکوم شد.

وی اضافه کرد: در ادارات کل پزشکی قانونی کشور ۳۱ اداره کمیسیون برای بررسی پرونده‌ها مشغول به فعالیت هستند و برای رسیدگی به نوبت سوم رسیدگی، اداره کمیسیون پزشکی مرکزی در تهران در حال فعالیت است. روند برگزاری کمیسیون‌ها در بحث قصور با دستور مقام قضایی شروع می‌شود و با رسیدگی پرونده در خصوص قصور احتمالی کادر درمان در استان مربوطه بررسی می‌شود.

سلحشور ادامه داد: در نوبت اول رسیدگی، کمیسیون ۳ نفره تشکیل جلسه میدهد و بعد در صورت اعتراض به نتیجه کمیسیون با درخواست مقام قضایی، استان مبدا می‌تواند، برگزاری کمیسیون نوبت دوم در استان همجوار آن استان را با تعداد نفرات بیشتر درخواست کند.

وی گفت: در صورت اعتراض مجدد، استان مربوطه مجاز به برگزاری کمیسیون نوبت سوم نیست و برای برگزاری نوبت سوم به بعد، پرونده به کمیسیون مرکزی ارجاع می‌شود که جدا از کمسیون استان تهران است که پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرد با تاکید بر اینکه با کمتر از ۷نفر برگزار نمی‌شود.

مدیرکل کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی افزود: در کمیسیون پزشکی بر اساس موضوع پرونده کارشناس مربوط به آن رشته در جلسه برگزاری حضور دارد و حداقل یک کارشناس پزشکی قانونی که در مورد قصور و ضوابط مربوط به آن مطلع هست هم حضور دارد.

مدیرکل کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی گفت:پرونده‌های پزشکی قانونی فقط مربوط به قصور نیست و گاهی هم مربوط به معاینات پزشکی قانونی، تعیین علت فوت و معاینات روانپزشکی از جمله حجر، سفاهت و جنون است و در صورت اعتراض به نظریات فوق با صلاحدید مرجع قضایی قابل طرح در کمیسیون مربوطه است.

سلحشور اعلام کرد: در پرونده‌های پزشکی مربوط به قصور ممکن است افراد درگیر در یک پرونده، بیش از یک نفر باشد و الزاما تعداد پرونده‌ها با تعداد افراد بررسی شده یکی نیست.

مدیرکل کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی گفت: در چهار هزار و یک پرونده قصور پزشکی که در هشت ماهه امسال در نوبت اول مورد بررسی قرار گرفت، پنج هزار و ۱۹ نفر در رشته‌های مختلف پزشکی درگیر پرونده بودند که از این تعداد دو هزار و ۲۳۰ نفر محکوم و دو هزارو ۸۹نفر تبرئه شدند، از پنج هزار و ۱۹نفر ذکر شده ۶۶۲ نفر در رشته دندانپزشکی بوده اند که ۴۲۹ نفر محکوم و ۲۳۳ نفر تبرئه شدند.
بیشتر بخوانید:
پسر معلول هنگام "ام آر آی" جان باخت
سلحشور در مورد اینکه چرا رشته داندانپزشکی دارای بیشترین میزان قصور پزشکی است، افزود: در همین مدت در نوبت اول در سال ۹۷ در مجموع ۵۲۴ نفر در قصور پزشکی در رشته دندانپزشکی مورد بررسی قرار گرفتند که ۲۰۷ نفر تبرئه و ۳۱۷ نفر هم محکوم شدند که شاهد رشد ۲۶.۳درصدی تعداد افراد بودیم.

وی ادامه داد: یکی از دلایل بالای قصور کادر درمان در رشته دندانپزشکی شاید این باشد که مردم نسبت به قبل بیشتر به بهداشت دهان و دندان توجه می‌کنند و به همین دلیل هم تعداد مراجعان به دندانپزشکی بیشتر شده و به تبع آن هم تعداد شکایات افزایش می‌یابد و دلیل دیگر نیز ممکن است مربوط به هزینه‌های نسبتا بالای درمان در دندانپزشکی نسبت به سایر رشته‌ها باشد و افراد توقع دارند به دلیل پرداخت هزینه بیشتر خدمات با کیفیت تری هم دریافت کنند و این ممکن است باعث شکایت بیشتر از این رشته باشد.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: