تاریخ انتشار: ۰۷:۴۵ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۸

دموکرات‌ها چطور کار ترامپ را برای انتخابات ۲۰۲۰ بسازند؟ /فعلا بخت با رئیس جمهور یار است!

محاکمه ترامپ در سنا همچنان ادامه دارد و از تضاد‌های دموکرات‌ها و جمهوری خواهان بر سر گناهان رئیس جمهوری امریکا هم چیزی کم نشده است. از روز شنبه دور جدیدی از استیضاح و محاکمه ترامپ در سنا به راه افتاده است و این هفته در مورد حضور یا عدم حضور شاهدان تصمیم گیری خواهد شد. اگر قرار باشد که شاهدانی به این محاکمه دعوت شوند، کار جمهوری خواهان با وجود اینکه اکثریت سنا را در دست دارند مشکل‌تر خواهد شد. با اینحال ترامپ با خیالی نسبتا اسوده به هم حزبی هایش در سنا تکیه کرده است و از کاخ سفید به مخالفانش از راه توئیتر حمله می‌کند.

ترامپ

  رویداد۲۴ نماینده دموکرات از حوزه کالیفرنیا ریاست گروه دادستان‌های دادگاه استیضاح ترامپ در سنا را بر عهده دارد. او روز جمعه که نمایندگان دموکرات عضو هیئت هفت نفره منتخب مجلس نمایندگان آمریکا فرصت یافتند تا به دفاع از استدلال‌های خود در ضرورت استیضاح ترامپ از رئیس جمهوری بپردازند به سخنرانی پرداخت و ترامپ را به سوءاستفاده از قدرت محکوم کرد و او را تهدید جدی برای دموکراسی آمریکا خواند.

شیف گفت: "این تهدید که او به سوءاستفاده از قدرت خود ادامه خواهد داد و در طی سال آینده صدمات سنگینی به ملت وارد خواهد کرد ... فرضی نیست. " اوگفت: "افشاگری‌ها علیه رئیس جمهور، ترامپ را از ادامه این الگوی رفتاری مخرب، که ما را به این نقطه ترسناک سوق داده، منصرف نکرده است. "
بیشتر بخوانید:
آشنا: مذاکره و دیپلماسی با تروریسم اقتصادی یا فیزیکی همخوانی ندارد
او سپس نسبت به اقدامات جمهوری خواهان سنا هم هشدار داد. او گفت: «پس از گوش دادن به استدلال وکلای ترامپ در دادگاه استیضاح، سه نظر دارم: آن‌ها واقعیت‌های طرح ترامپ را به چالش نمی‌کشند، آن‌ها سعی در منحرف کردن، گیج کردن و پیچاندن حقیقت دارند. آن‌ها با مسدود کردن و مانع شدن از انتشار اسناد و شواهد، به مخفی کردن حقیقت ادامه می‌دهند.»، اما بمب خبری که شیف منفجر کرد، مربوط به روز یکشنبه بود. این عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا که هدایت تیم دادستانی محاکمه دونالد ترامپ در سنا را برعهده دارد روز یکشنبه اعلام کرد که از سوی رئیس جمهوری آمریکا مورد تهدید واقع شده است. این هشدار از سوی رئیس دمکرات تیم استیضاح کننده دونالد ترامپ در حالی مطرح می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا به تازگی با انتشار توییتی آدام شیف را «سیاستمداری فاسد و احتمالا یک فرد مریض» توصیف و اعلام کرده است که وی «هنوز بهای آنچه بر سر کشور آورده را نپرداخته است.»

تیم حقوقی ترامپ از دست آدام شیف کلافه است. در همین جلسه جمعه شب «پت سیپولونی»، مشاور حقوقی کاخ سفید که ریاست تیم حقوقی ترامپ در جلسه محاکمه را بر عهده دارد، به دموکرات‌ها تاخت و گفت ترامپ هیچ اقدام اشتباهی مرتکب نشده است. مایک پورپورا، معاون مشاور حقوقی کاخ سفید و یکی از اعضای تیم حقوقی ترامپ هم در اظهارات خود گفت: بیشتر شاهد‌های دموکرات‌ها نه تنها درباره کمک نظامی اوکراین بلکه هرگز با رئیس جمهور هیچ صحبتی نکرده‌اند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، جمهوری خواهان مجلس سنا قصد ندارند تا تقصیر ترامپ را به رسمیت بشمارند. حرف‌های مشاور حقوقی رئیس جمهور آمریکا که در آن تاکید دارد ترامپ"هیچ" کار اشتباهی نکرده است، به معنای پافشاری‌ای است که هم حزبی‌های رئیس جمهور قرار است در جلسات اینده از خود نشان بدهند. خود ترامپ هم از ابتدای این روند سعی کرده تا موضوع را کم اهمیت جلوه داده و خودش را بی گناه نشان دهد. اما بر اساس محتوای مربوط به یک فایل ویدیویی یک نشست هشتاد دقیقه‌ای همراه با صرف شام در محل هتل ترامپ در واشنگتن آمریکا در سال ۲۰۱۸، دونالد ترامپ پرس و جو کرده که اوکراین بدون کمک آمریکا چقدر می‌تواند در برابر هرگونه تجاوزگری روسیه مقاومت کند.

نگرانی جمهوری خواهان از چیست؟

وکلای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جریان محاکمه او در سنا گفته اند که دمکرات‌ها با استیضاح او قصد باطل کردن نتایج انتخابات ۲۰۱۶ را دارند. سیپولونی نماینده جمهوریخواه سنا، گفته است که دمکرات‌ها "از شما می‌خواهند نه فقط نتایج انتخابات گذشته را باطل کنند... بلکه می‌خواهند نام او را از برگه‌های رای در انتخابات بعدی که تقریبا ۹ ماه دیگر اتفاق می‌افتد حذف کنید. "به نظر می‌رسد که جمهوری خواهان بر روی تاثیری که این استیضاح بر روی رای دهندگان می‌گذارد، دچار تشویشند. ترس آن‌ها در ابتدای کار محاکمه ترامپ تا این اندازه نبود و آن‌ها با توجه به اینکه اکثریت را در سنا در دست دارند، سعی داشتند تا خود را به روند مسائل بی تفاوت نشان دهند. اما دفاع نمایندگان دموکرات از ایده استیضاح از یک سو و مشکلات و دردسر‌هایی که ترامپ درست کرده و با برخی از توئیت هایش (مثل همان توئیتی که ادام شیف از آن بر علیه رئیس جمهور استفاده کرد) به آن‌ها دامن می‌زند از سوی دیگر باعث شده تاجمهوری خواهان دست و پای خود را کمی گم کنند و دیگر خبری از اعتماد به نفس اولیه آن‌ها نیست.

در میان دموکرات‌ها حالا خود موضوع استیضاح پررنگ‌تر شده و به نظر می‌آید آن‌ها به عقب نشینی جمهوری خواهان اندکی امیدوارتر از قبلند. با این حال به نظر می‌رسد نظر غالب در میان آن‌ها این است که چطور کار ترامپ را برای انتخابات ۲۰۲۰ بسازند و مانع از قدرت گیری دوباره آن شوند.

تا امروز جلسات دفاع وکلای ترامپ نتوانسته نظر‌ها را به خود جلب کند. به نظر می‌رسد که وکلا بیش از آنکه به دنبال راه حلی برای خروج ترامپ از بحران باشند، به همراهی سناتور‌ها با خود اطمینان دارند و معتقدند که دموکرات‌ها نمی‌توانند سناتور‌های جمهوری خواه را با خود همراه کنند. ترامپ مدام در حال توئیت کردن در خصوص استیضاح است و تلاش می‌کند تا همه این ماجرا‌ها را تلاش بی فرجام دموکرات‌ها نشان دهد.

موضوع دیگری که این هفته در مورد آن جدل بسیاری در خواهد گرفت، احضار یا عدم احضار شاهدان است. دموکرات‌ها اصرار زیادی بر حضور شاهدان دارند، اما جمهوری خواهان زیربار این امر نرفته اند. احضار شاهدان در شرایطی که برخی از چهره‌های جمهوری خواه مثل میت رامنی هم قصد شهادت دارند، می‌تواند به ضرر جمهوری خواهان تمام شود. به همین دلیل است که جمهوری خواهان از همان ابتدای امر هم خواهان حل و فصل سریع موضوعات و خارج شدن پرونده از دست دادگاه هستند و تعداد بالایشان در سنای امریکا شانس ترامپ را برای سربلند بیرون آمدن از این ماجرا افزایش می‌دهد.

بولتون با یک کتاب از راه رسید!

با اینحال روند کار به جایی رسید که روز گذشته بولتون مشاور اسبق امنیت ملی امریکا با یک کتاب از راه رسید و علیه ترامپ افشاگری کرد!

روزنامه نیویورک‌تایمز به بخش‌هایی از کتاب منتشر نشده مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ دست یافته که ثابت می‌کند رییس جمهوری آمریکا کمک نظامی به اوکراین را به تحقیقات علیه رقیب خود مشروط کرده است.

این روزنامه بامداد دوشنبه نوشت «جان بولتون» مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید که دمکرات‌ها به شدت خواستار شهادت دادن او در محاکمه ترامپ هستند، در کتاب تازه‌اش که هنوز منتشر نشده افشاگری‌هایی علیه رییس جمهوری آمریکا انجام داده است.

براساس این گزارش، بولتون در این کتاب که بخش‌هایی از آن به دست نیویورک‌تایمز رسیده، نوشته است که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ما اوت ۲۰۱۹ (شهریورماه) به وی گفته بود که کمک نظامی ۳۹۱ میلیون دلاری به اوکراین را متوقف می‌کند.

بولتون نوشته که ترامپ علت این کار را مجبور کردن مقام‌های اوکراینی برای انجام تحقیقات علیه دمکرات‌های آمریکایی از جمله «جو بایدن» نامزد حزب دمکرات و جدی‌ترین رقیب ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ انجام می‌دهد.

به گفته نیویورک‌تایمز، این بخش از کتاب بولتون در دست‌نوشته‌هایی بوده که او میان دوستان نزدیک خود منتشر کرده و نسخه‌ای نیز به کاخ سفید برای بازبینی فرستاده است.

در این نوشته‌ها بولتون گفته است که اقدام ترامپ در قبال اوکراین بی‌احترامی بوده و برخی از مقام‌های ارشد دولت او خود را از این مسائل دور نگاه می‌داشتند؛ مثلا «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در محافل خصوصی گفته است که از نظر او سفیر آمریکا در کی‌یف که برکنار شد، فاسد نبوده است. (اینجا)

ترامپ هم با شیوه خودش پاسخ داد: من هرگز به جان بولتون نگفتم کمک‌ها به اوکراین در ارتباط با تحقیقات درخصوص دموکرات‌ها و از جلمه بایدن است، در حقیقت، وی تا زمانی که کارش به پایان برسد هرگز دراین باره شکایتی نداشت، اگر بولتون این را گفته تنها به این خاطر است که کتابش به فروش رود.

ترامپ نوشت: متن کامل مکالمات با رئیس جمهوری «زلنسکی» (رئیس جمهوری اوکراین) تمامی آنچه که لازم است را تایید می‌کند، علاوه بر این رئیس جمهوری و وزیرخارجه اوکراین گفته بودند که که فشار و مشکلی وجود نداشته، درهمین حال من با رئیس جمهوری زلنسکی در سازمان ملل متحد ملاقات داشتم.

رئیس جمهوری آمریکا نوشت: آزاد کردن کمک نظامی به اوکراین بدون پیش شرط و طبق برنامه زمانبندی انجام شد، من همچنین به اوکراینی‌ها اجازه خرید موشک‌های ضد تانک "جاولین" (Javelin) را دادم، دولت من کار‌هایی بیش از دولت‌های قبل انجام داده است.

این در حالی است که پمپئو هم حاضر به شهادت شده است با این وصف کفه ترازو میان دموکرات‌ها و جمهورخوهان فعلا مساوی است!
خبر های مرتبط
نظرات شما