تاریخ انتشار: ۰۹:۳۳ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر

کتاب‌سوزی تبریزیان چه واکنش‌هایی در پی داشت؟

انتشار فیلم کتاب‌سوزی عباس تبریزیان، روحانی مدعی تخصص در طب اسلامی، موجب شد علاوه بر شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور، بسیاری از علما و روحانیت و مرجعیت در فضای مجازی و رسانه‌ها به این موضوع واکنش نشان دهند و این حرکت را تقبیح کنند.
کتاب‌سوزی تبریزیان
رویداد۲۴ عباس تبریزیان، معممی که مدعی تخصص در طب اسلامی است، این روز‌ها چهره مشهور فضای مجازی، و معضلی برای روحانیت، حوزه و دانشگاه شده است. این روز‌ها فیلمی از تبریزیان در فضای مجازی دست به دست می‌شود که در آن کتاب «اصول طب داخلی هاریسون» یکی از منابع مهم علم پزشکی در دانشگاه‌ها را به آتش می‌کشد. اقدام این فرد که خود را آیت‌الله می‌نامد و لباس روحانیت بر تن دارد مورد توجه افکارعمومی قرار گرفته و البته تقبیح شدید مجامع حوزوی و دانشگاهی را در پی داشته است.

تبریزیان متولد شهر نجف است و در نوجوانی به ایران سفر کرده و در حال حاضر در شهر قم سکونت دارد. اما شیوه عملکرد این فرد در فضای مجازی و ویدئویی که توجه‌ها را به خود جلب کرده، از نظر عده بسیاری مشکوک است. شاید بر همین اساس هم حوزه علمیه و هم دانشگاه‌های علوم پزشکی به آن واکنش نشان داده‌اند.

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه‌ای که به امضای آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه ممهور است، با ابراز انزجار از اقدام اخیر در آتش زدن کتاب علمی به نام طب هاریسون، آن را محکوم کرده و اعلام کرده است این گونه تفکرات و اقدامات در حوزه علمیه جایگاهی نداشته و نسبتی با حوزه و روحانیت ندارد.

اما علاوه بر شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور، بسیاری از علما و روحانیت و مرجعیت در فضای مجازی و رسانه‌ها به این موضوع واکنش نشان دادند و این حرکت را تقبیح کردند.

بطحائی: کتاب‌سوزی تبریزیان مانند آتش زدن کتابخانه شیخ طوسی به وسیله مغول‌هاست

سیدهاشم بطحائی گلپایگانی، عضو مجلس خبرگان رهبری، در گفت‌وگویی که در این خصوص با اعتمادآنلاین داشت، درباره این حرکت تبریزیان گفت: «ابتدا باید دید این فرد روحانی است یا روحانی‌نما. چون اگر فردی روحانی باشد و از وظایف روحانیت آگاهی داشته باشد، هیچ وقت یک کتاب علمی را که مستند و مرجع بسیاری از کتاب‌های طبی است آتش نمی‌زند. شاید این کار مانند کار‌هایی است که مغول‌ها در آتش زدن کتابخانه شیخ طوسی در بغداد انجام دادند.»

بطحائی توضیح داد که شناختی نسبت به این فرد ندارد و افزود: «با این کاری که انجام داد می‌توانم بگویم این فرد یا دچار اختلال حواس شده یا مامور است. به خصوص در این فضا که دشمن خونخوار آمریکا، اسرائیل، انگلیس و سعودی می‌کوشند به عناوین مختلف علیه جمهوری اسلامی و روحانیتی که آرم این نظام است سوژه‌ای درست کنند.»

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه تاکید کرد: «بنابراین این فرد یا دچار اختلال حواس شده و مجنون و دیوانه است که دیوانه رفع‌القلم است یا از طرف مربع شوم آمریکایی، اسرائیلی، انگلیسی و سعودی ماموریت دارد، چون دشمن به طرق مختلف کمر بسته با این نظام مقابله کند.»

غرویان: کتاب‌سوزی تبریزیان اثر منفی بزرگی بر تفکر دینی گذاشت

محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه، نیز در گفتگو با اعتمادآنلاین در واکنش به این موضوع گفت: «از قدیم تضاد علم و دین را مطرح می‌کردند و می‌گویند علم با دین ناسازگار است.»

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آثار علمی موجود در جهان اسلام افزود: «ما در آثار شخصیت‌های بزرگی مانند شهید مطهری و علامه طباطبایی می‌بینیم که تلاش می‌کنند به این شبهه (ناسازگاری علم و دین) پاسخ دهند. این حرکتی که آقای تبریزیان انجام داد مساله تضاد علم و دین را تایید و تثبیت کرد و اثر منفی بسیار بزرگی بر تفکر دینی گذاشت.»

او تاکید کرد: «به هر حال این حرکت بر فضای جامعه ما و فضای بین‌المللی اثر منفی می‌گذارد. متاسفانه این آقایان با این عناوین مشغول رد کردن هستند و ردیه‌نویسی رایج شده است. رد کردن در عالَم سیاسی، عالَم پزشکی، عالَم علم و این‌ها وقتی کنار هم قرار گیرد تصویر بسیار بدی از عالَم دین در ذهن مردم ترسیم می‌کند.»

باقری ارومی: حرکت تبریزیان مخالف تعالیم دینی و اسلامی در خصوص جایگاه و اهمیت علم است

محمدجواد باقری ارومی، امام‌جمعه اسالم، در یادداشتی که در اختیار اعتمادآنلاین قرار دارد، تاکید کرد که حرکت تبریزیان مخالف تعالیم دینی و اسلامی در خصوص جایگاه و اهمیت علم است و در ادامه نوشت: «این اقدام در دوران ما که عصر ارتباطات و پیشرفت تکنولوژی است، مطمئناً مورد پذیرش نیست. حتی اگر ما با علم و دانش کسی هم مخالف باشیم، حق نداریم به او اهانت کنیم یا کتابش را بسوزانیم.»

او در بخش دیگری از این یادداشت تاکید کرده است: «ما در دین اسلام آموخته‌ایم که «ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ وَالْمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ»؛ اگر با کسی هم بحث یا مناظره علمی داریم، با «جدال احسن» با او صحبت کنیم و سخن بگوییم. اگر ادعایش باطل یا مضر به بشریت است، با دلیل علمی آن را نقض و رد کنیم، نه اینکه کتاب او را در منقل آتش بیندازیم. کتاب‌سوزی میراث جاهلان جنایتکار غزنوی، سلجوقی، مغول‌ها و صلیبی‌های قرون وسطی و امثال کسروی‌های روشنفکرنما و کشیش آمریکایی تری جونز است.»

مصباحی‌مقدم: در تاریخ اسلام کتاب‌سوزی را به مغول‌ها نسبت داده‌ایم

غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو جامعه روحانیت مبارز، هم به اعتمادآنلاین گفت: «این خبر را که شنیدم بسیار متاثر شدم. از یک روحانی و کسی که لباس پیغمبر به تن دارد انجام چنین رفتاری هرگز مورد انتظار نبود.»

این استاد دانشگاه توضیح داد که در تاریخ اسلام کتاب‌سوزی را به مغول‌ها نسبت داده‌ایم و در ادامه گفت: «این رفتار یک رفتار جاهلانه است. از کسی که سواد و تحصیلات دارد و مدعی طب اسلامی است، اصلاً چنین رفتاری قابل قبول نیست.»

عضو جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: «همه کسانی که اهل علم و دانش هستند باید با این حرکت به مخالفت و استنکار برخیزند.»

غروی: تبریزیان از نظر شخصیتی بافت خاصی دارد و زیاد مورد تایید نیست

محمد غروی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به پارسینه گفت: «ایشان (عباس تبریزیان) از نظر شخصیتی بافت خاصی دارد و زیاد مورد تایید نیست. از نظر علمی هم به همین شکل است. البته یکسری مطالعاتی داشته نه اینکه مطالعه نداشته، اما بلندپروازی‌هایی هم در قسمت‌های مختلف دارد.»

غروی در ادامه افزود: «اگر حتی در قسمت پزشکی کمی کار‌های تجربی می‌کرد و به مجموعه‌هایی که مورد تایید هستند می‌پیوست و به این شکل به معالجه افرادی که صعب‌العلاج هستند ورود نمی‌کرد، مشکلی نبود.»

تکذیب بازداشت تبریزیان

در روز‌های پس از انتشار ویدئوی عباس تبریزیان، برخی رسانه‌ها از جمله دولت بهار نزدیک به جریان انحرافی خبر بازداشت این فرد را منتشر کردند.

موضوعی که امروز دوشنبه ۷ بهمن‌ماه دادسرای ویژه روحانیت آن را تکذیب کرد. سایت قوه قضاییه در این خصوص نوشت: «در پی انتشار خبر بازداشت عباس تبریزیان در فضای مجازی، دادستانی ویژه روحانیت اعلام کرد که مطلب منتشرشده از اساس کذب است و حسب اطلاع واصله، مشارالیه در خارج از کشور (شهر نجف اشرف) ساکن است.»

یک منبع آگاه: ویدئوی آتش زدن کتاب هاریسون قدیمی بود

در پی انتشار خبر سکونت تبریزیان در نجف اشرف، یک منبع آگاه با مشکوک خواندن این قضیه گفت: «برخی منابع تاکید دارند که این ویدئو مربوط به گذشته است و با توجه به شرایط فعلی کشور اکنون در حال دست به دست شدن است تا افکار عمومی نسبت به روحانیت بدبین شود.»

این منبع آگاه همچنین درباره واکنش حوزه علمیه نسبت به این موضوع گفت: «موضوع آتش زدن کتاب پزشکی در شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و منجر به انتشار اطلاعیه‌ای از طرف مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور شد که این اطلاعیه مورد تایید مراجع تقلید قرار گرفت.»
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Poland
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
0
0
علمی که شراب و گوشت خوک را مفید و زنا را روا و لواط را بدون اشکال و جزء حقوق اولیه بشر میداند و برای مناسک دینی هیچ فایده ای نمیبیند و در شمار خرافات می آورد مثل گوساله سامری باید سوزانده شود همچنانکه نگارندگانش در سرای دیگر به آتش خواهند سوخت
نظرات شما