تاریخ انتشار: ۱۵:۳۴ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۸

۱۴ دستور برای نجات/ راهنمای ساده و مختصر برای پیشگیری از "ویروس کرونا"

برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا هر روز چندین بار دست هایتان را با آب و مایع دستشویی و هر بار به مدت نیم دقیقه با دقت بشویید. اگر مایع یا ژل ضدعفونی کننده هم بزنید، بهتر است.

رویداد۲۴ «پیشگیری از کرونا»؛ این مهم‌ترین دغدغه ما در روز‌هایی است که گسترش ویروس مرگبار کرونا تیتر مستمر رسانه‌های جهان است؛ ویروسی که به همسایگی ایران نیز رسیده و بعید نیست به زودی خبر ورودش به ایران نیز منتشر شود.


در این مطلب، تمام آنچه می‌توانیم برای جلوگیری از ابتلا به کرونا انجام دهیم را یکجا جمع کرده ایم و با زبانی ساده توضیح داده ایم. لطفا بخوانید و به دیگران نیز بفرستید:

۱ - ویروس کرونا، عمدتاَ از راه دهان، بینی، چشم و گوش وارد بدن می‌شود. بنابر این دست هایتان را قبل از شست و شوی کامل با آب و مایع دستشویی به این ۴ قسمت بدن نزنید.

۲ - هر روز چندین بار دست هایتان را با آب و مایع دستشویی و هر بار به مدت نیم دقیقه با دقت بشویید. اگر مایع یا ژل ضدعفونی کننده هم بزنید، بهتر است.

۳ - همراه تان یک مایع ضدعفونی کننده کوچک داشته باشید تا در محیط‌های عمومی مانند مترو و خیابان و ... که دسترسی سریع به آب و مایع دستشویی ندارید، بعد از تماس با افراد و اشیاء، مدام دست هایتان را ضدعفونی کنید.

۴ - اگر نزدیک شما، کسی سرفه با عطسه کرد، فوری دهان و بینی تان را ببندید و حتی المقدور چند متری از او دور شوید، چون یکی از راه‌های انتقال کرونا، تنفس است.

۵ - اگر مسوول اشیائی هستید که دست‌های افراد مدام با آن‌ها در تماس است، آن‌ها به کرات ضدعفونی کنید؛ مانند دستگیره‌های در، ستون‌های فلزی اتوبوس و مترو که افراد برای حفظ تعادل، آن‌ها را می‌گیرند، پیشخوان بانک‌ها و ادارات، خودکار‌های عمومی بانک ها، دکمه‌های آسانسور و خودپرداز‌ها، نازل بنزین، نرده‌های کنار پله‌ها و ....

همچنین سعی کنید تا حد امکان به چنین اشیائی دست نزنید و اگر هم زدید - که اکثراً ناگزیر هستید - دست‌های خود را بشویید یا ضدعفونی کنید و قبل از شست و شو، به آن ۴ قسمت بدن که در بند اول گفتیم، دست نزنید.

۶ - دست دادن و روبوسی را به حداقل ممکن برسانید.

۷ - بلافاصله بعد از ورود به خانه، دست‌های خود را بشویید و ضدعفونی کنید. این را از همه اعضای خانواده بخواهید. همچنین در محل کار نیز با همکاران چنین قراری بگذارید.

۸ - سیستم ایمنی بدن تان را با خوردن ویتامین C، میوه‌ها، سبزیجات و دارو‌های تقویتی، ارتقا دهید. خوردن روزانه یک لیوان "آب ولرم + آب لیموی تازه + یک قاشق عسل طبیعی" توصیه می‌شود.

۹ - میوه‌ها و سبزیجات را با آب و چند قطره مایع ظرفشویی بشویید.

۱۰ - غذای آلوده از راه‌های انتقال کروناست. از خوردن غذا و مایعات در جا‌های غیر مطمئن جدا خودداری کنید.

۱۱ - غذاهایتان کاملا پخته شود؛ بنابراین از خوردن غذا‌های نیم پز مانند تخم مرغ عسلی، استیک نیم پز یا آبدار خودداری کنید.

تاکید می‌شود مرغ و گوشت قرمز و شیر را خوب بجوشانید و کامل بپزید.

۱۲ - مسواک تان را مدام با مایع دستشویی بشویید و ضدعفونی کنید.

۱۴ دستور برای نجات/ راهنمای ساده و مختصر برای پیشگیری از

۱۳ - برخی ویروس‌های مشابه کرونا به ندرت از طریق بخارات مدفوع نیز می‌توانند وارد فضای تنفسی شوند. از توالت‌های عمومی که در آن‌ها بهداشت رعایت نمی‌شود استفاده نکنید.

۱۴ - تا حد امکان در خانه بمانید، اگر بیرون رفتید بکوشید به جا‌های شلوغ نروید و مدام دست هایتان را ضدعفونی کنید.

* نکته: این ۱۴ دستورالعمل، برای جلوگیری از بسیاری از بیماری‌ها مانند آنفلوآنزا نیز کاربرد دارد.

* درخواست: این مطلب را تا جایی که می‌توانید بازنشر کنید؛ مراقب خودتان و اطرافیان تان باشید.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: