تاریخ انتشار: ۱۰:۰۲ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

بلاتکلیفی در هلال احمر

عضو شورای عالی جمعیت هلال‌احمر به غیرقانونی خواندن انتخاب کاندیداهای ریاست این جمعیت از سوی داوطلبان ثبت‌نام کننده واکنش نشان داد.
بلاتکلیفی در هلال احمر
رویداد۲۴ هادی پژوهش جهرم عضو شورای عالی جمعیت هلال احمر درباره تعلل صورت گرفته در انتخاب رییس جمعیت هلال‌احمر و شکایت برخی از کاندیدا‌ها به ریاست‌جمهوری گفت: در قانون و اساسنامه مصوبه مجلس شورای اسلامی چیزی تحت عنوان برگزاری انتخابات نیامده است. براساس ماده ۱۰ اساسنامه جمعیت هلال‌احمر آمده یکی از وظایف شورای عالی این است که دو نفر را برای ریاست جمعیت هلال احمر معرفی کند و رییس‌جمهور نیز یکی از این دو نفر را به عنوان رییس انتخاب کند.

وی ادامه داد: حال اگر برای ما فصل‌الخطاب قانون باشد، براساس قانون چیزی به عنوان برگزاری انتخابات وجود ندارد و شورای عالی صرفا مکلف است، دو نفر را معرفی کند و ما حتی یک آیین‌نامه هم در زمینه برگزاری انتخابات نداریم، اما به دلیل اینکه در دروه‌های گذشته تعداد افراد داوطلب ریاست زیاد شده بود، انتخابات برگزار می‌شد و از میان آ‌ن‌ها دو نفر انتخاب می‌شدند و این موضوع تبدیل به رویه شده بود. بر این مبنا افرادی که واجد شرایط بودند، مشخص می‌شدند و برنامه‌های خود را در جلسه شورای عالی اعلام می‌کردند.

بیشتر بخوانید:
نباید بازی‌های سیاسی را در تعیین ریاست هلال احمر دخالت دهند/تشکیل کمیته تحقیق و تفحص برای رسیدگی به تخلفات
افرادی که مدعی بودند، حق‌شان ضایع شده، باید به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کردند نه به رییس‌جمهور که بعد معاونت حقوقی، شورای علمی و حقوقی در این زمینه تشکیل دهد، آن هم در حالی که این معاونت نمی‌تواند حکم صادر کند.

این عضو شورای عالی تاکید کرد: در این دوره هم شورای عالی براساس اساسنامه دو نفر را معرفی کرده است. در جلسه‌ای که وزیر کشور، وزیر بهداشت، نوبخت نماینده رییس‌جمهور و اعضای منتخب شامل ۷ نفر، اعضای اداری و بازرس شورا حضور داشتند، ۹ نفر برنامه‌هایشان را برای ریاست جمعیت هلال احمر اعلام کردند که از بین این ۹ نفر رای گیری و در نهایت دو نفر انتخاب شد.

جهرمی با اشاره به ایراداتی که در این مدت به شورای عالی هلال احمر گرفته شده است، گفت: در ابتدا مطرح کردند که رییس‌جمهور استعفای آقای پیوندی را نپذیرفته است. همچنین دوباره اعلام کردند که اشکال قانونی در انتخابات وجود داشته، مبنی بر اینکه برخی اعضای شورای عالی نیز جزو کاندیدا‌ها بوده‌اند و بنابراین خودشان به خودشان رای داده‌اند.

وی تصریح کرد: حرف ما این است که اصلا انتخاباتی در این زمینه در قانون پیش‌بینی نشده است، فرض بر اینکه انتخابات هم پیش‌بینی شده باشد، درباره این ایراد باید گفت، مگر در کمیسیون‌های مجلس از ابتدایی که نظام جمهوری اسلامی تا الان شکل گرفته، افرادی که می‌خواهند داوطلب ریاست کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی شوند یا در شورای اسلامی شهرها، کاندیدای ریاست شورا شوند، خودشان در جلسه رای گیری حضور ندارند؟ یعنی اگر بخواهیم بگوییم که قانون در این زمینه سکوت کرده است، در قوانین مشابه و همتراز هم باز همین اتفاق می‌افتد و کسی به خودش رای می‌دهد، چگونه است که اینجا استثنا می‌شود.


این عضو شورای عالی هلال‌احمر خاطرنشان کرد: همانطور که گفتم، برگزاری انتخابات اصلا در آیین‌نامه وجود ندارد و صرفا یک کار عرفی است، اما می‌گویند، کار غیرقانونی صورت گرفته و تبانی شده است و جالب این جاست که فردای روزی که جلسه تشکیل می‌شود به رییس‌جمهور شکایت می‌کنند و رییس‌جمهور هم دستور بررسی می‌دهد.

خانم جنیدی می‌گوید، شورای علمی و حقوقی در این زمینه تشکیل داده‌اند و در این جا سوال این است؛ ایشان تاکنون سری به کتاب قانون نزده‌اند؟ وقتی اصلا مصوبه‌ای در این زمینه وجود ندارد، دیگر نیاز به شورای علمی و حقوقی برای بررسی عملکرد شورای عالی هلال‌احمر نیست.

جهرمی با اشاره به صحبت‌های معاون حقوقی ریاست جمهوری تصریح کرد: خانم جنیدی می‌گوید، شورای علمی حقوقی در این زمینه تشکیل داده‌اند و در این جا سوال این است؛ ایشان تاکنون سری به کتاب قانون نزده‌اند؟ وقتی اصلا مصوبه‌ای در این زمینه وجود ندارد، دیگر نیاز به شورای علمی حقوقی برای بررسی عملکرد شورای عالی هلال‌احمر نیست.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در قانون پیش‌بینی شده است که چنانچه مشکلی پیش بیاید، دیوان عدالت اداری باید ورود کند، یعنی افرادی که مدعی بودند، حق‌شان ضایع شده، باید به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کردند نه به رییس‌جمهور که بعد معاونت حقوقی شورای علمی و حقوقی در این زمینه تشکیل دهد، آن هم در حالی که معاونت حقوقی نمی‌تواند حکم صادر کند.

این عضو شورای عالی هلال‌احمر درباره تاخیر در صدور حکم برای رییس‌جمعیت گفت: کار در هلال احمر که قائم به رییس نیست و دبیرکل کار‌ها را انجام می‌دهند و در همه حوادث نیرو‌های هلال احمر و داوطلبان کار را به درستی انجام می‌دهند، اما بهتر است که تکلیف روشن شده و از این بلاتکلیفی بیرون بیایند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای ریاست جمعیت هلال‌احمر فردی از دیگر نهاد‌ها توصیه شده است؟ گفت: تا این لحظه هیچ توصیه‌ای برای حضور فردی مشخص در پست ریاست جمعیت هلال احمر به ما نشده است.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: