تاریخ انتشار: ۲۰:۵۸ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

۷۶ نظامی سوریه در حمله ترکیه به ادلب کشته شدند

«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه دوشنبه شب اعلام کرد که ۷۶ نظامی سوری در جریان بمباران مواضع ارتش سوریه در ادلب کشته شدند.

۷۶ نظامی سوریه در حمله ترکیه به ادلب کشته شدندرویداد۲۴ به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، آکار افزود: نیروهای ترکیه ۵۴ هدف را در ادلب سوریه هدف قرار دادند.

همزمان با ادامه پیشروی های ارتش سوریه در روزهای اخیر در استان های ادلب و حلب در شمال این کشور برای آزادی مناطق اشغالی در نزدیکی مرزهای ترکیه، تنش میان آنکارا و دمشق افزایش یافته است.

وزارت دفاع ترکیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد که در حمله توپخانه ای ارتش سوریه علیه مواضع نظامیان ترکیه در استان ادلب ۶ نظامی این کشور کشته و ۹ نفر دیگر مجروح شده اند.

«رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه نیز امروز در فرودگاه آتاتورک استانبول و پیش از عزیمت به اوکراین با تکرار خبر کشته و زخمی شدن نظامیان ترکیه در خاک سوریه افزود: حملات توپخانه ای و جنگنده های اف -۱۶ ارتش ترکیه علیه مواضع ارتش سوریه همچنان ادامه دارد و تاکنون ۴۶ موضع آنان مورد هدف قرار گرفته و ۳۵ نظامی سوری نیز در این حملات کشته شده اند.

ادلب ۱۱ درصد از خاک سوریه را تشکیل می دهد که از سال ۱۳۹۴ توسط تروریست ها با حمایت برخی کشورهای همسایه سوریه، کشورهای غربی و عربی طی عملیات گسترده ای اشغال شد.

سوریه در ماه های اخیر عزم خود را برای آزادی استان ادلب تنها استان تحت اشغال کشور جزم کرده و با توجه به آزادسازی بخش های زیادی از آن در ماه های اخیر این کشور می تواند بزودی و بعد از ۵ سال اشغال ادلب کنترل کامل این استان را به دست بگیرد.

پیشروی سوریه در استان های ادلب و حلب در روزهای اخیر در حالی شدت گرفته که از روز نهم ژانویه (۱۹ دی ماه) با توافق میان «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه و «رجب طیب اردوغان» همتای ترک وی در منطقه ادلب آتش بس اعلام شد؛ اما این آتش بس دو روز پس از اعلام آن، با حملات تروریست‌ها نقض شد.

تروریست های مستقر در ادلب به دنبال توافق سوچی بین روسیه و ترکیه در شهریور ۱۳۹۸ از اجرای این توافق و تحویل سلاح های سنگین خود خودداری کرده و حملاتی را نیز به مواضع ارتش سوریه انجام دادند.

استان ادلب با ۱۸۵ هزار و ۱۸۰ کیلومتر مربع مربع مساحت در شمال غربی سوریه و در کنار استان های حلب از شرق، حماه و لاذقیه از جنوب و غرب قرار دارد و از ۵ شهرستان شامل ادلب، معره نعمان، اریحا، جسرالشغور و حارم تشکیل می شود که شهر خان شیخون در شهرستان معره نعمان از مراکز راهبردی این استان است و یکی از راهبردی ترین مناطق شمال غرب سوریه می باشد.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما