تاریخ انتشار: ۰۵:۰۱ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
آیناز جونکی دختر ۱۹ ساله‌ای که دچار مرگ مغزی شده بود به چند بیمار زندگی دوباره بخشید.
 
 
آیناز دختر زیبای تهرانی اشک همه را در آوردرویداد۲۴ به نقل از خانواده مادری آیناز، ۱۰ بهمن امسال بود که آیناز ۱۹ ساله که همراه مادرش زندگی می‌کرد، قرار بود به حمام برود تا برای مهمانی آخرهفته که در منزل پدرش (زاوش جونکی) دعوت شده بود، آماده شود.

به گفته مادر آیناز، او در خانه تنها بود و زمانی که به دنبالش می‌رود تا او را به خانه پدر آیناز برساند، متوجه جسد بی جان آیناز که رها شده بود می‌شود. مادر ماجرا را به خانواده اش اطلاع می‌دهد و همکاران اورژانس با کمک شوهر خاله آیناز با انجام عملیات احیا به صورت تلفنی، اقدامات اولیه را انجام می‌دهند و سپس با حضور تکنسین‌های اورژانس عملیات احیا به صورت کامل‌تر انجام می‌شود.

هرچند با عملیات احیا قلب او شروع به تپیدن کرد، اما تا فاصله اورژانس به بیمارستان آیناز دوباره به حالت کما بازگشت و چندین مرتبه احیا در اورژانس و بیمارستان صورت گرفت و مستقیم آیناز در آی سی یو بستری شد.

در این بین پدر آیناز که از ماجرا باخبر شده بود همراه خانواده اش بالای سر آیناز حضور پیدا کردند.

زوبین عمومی آیناز می‌گوید: وقتی خبردار شدم که آیناز را به آی سی یو منتقل کردند، دست به دعا برداشتیم تا خدا دوباره او را به ما بدهد. آیناز فرزند بزرگ بردارم است. دختر مهربان که همه امید خانواده اش بود.

وی ادامه می‌دهد که آیناز دختر سرزنده، شاداب و پر انرژی بود و همیشه در جمع خانواده باعث نشاط و شادی جمع بود و به قدری این ماجرا برای ما بهت آور بود که همه خانواده به هر دری زدند تا خبر خوب از پزشکان بشوند.

مرد جوان می‌گوید: چند روز از بستری شدن دختر برادرم گذشت. همچنان امیدوار بودم او دوباره به زندگی بازگردد، اما فایده‌ای نداشت و با وجود پیگیری از بهترین متخصصین و پزشکان بالاخره اعلام کردند او دچار مرگ مغزی شده است و دیگر هیچ امیدی نیست.

این خبر هرچند واقعی، ولی آنقدر تلخ و غیر قابل باور بود که همه نزدیکان برای یافتن سر سوزنی امید، دست و پا میزدند. تا جایی که پدربزرگ آیناز (پدر زاوش جونکی) از پزشکان درخواست کرد که حتما در صورت امکان آیناز را با همین دستگاه‌ها و تجهیزات به بیمارستان خصوصی یا حتی خانه منتقل کنند. تا برای همیشه آیناز را هرچند در حالت کما داشته باشیم. به امید روزی که چشم باز کند و مجدد فضای خانه را غرق شادی کند که متاسفانه این امر هم میسر نشد.

زوبین عموی آیناز می‌گوید: ما با ماجرای اهدای عضو آشنا بودیم، اما هیچوقت این ماجرا برای خانواده یا نزدیکان مان رخ نداده بود و در این شرایط سخت قرار نگرفته بودیم.

در همین زمان برادرم (پدر آیناز) که همه زندگی اش آیناز بود و روز‌های سختی را سپری می‌کرد که یک روز صبح با این تصمیم وارد جمع بزرگان خانواده که همگی در لابی بیمارستان جمع بودند، حضور پیدا کرد و اعلام کرد: در صورتی که به هیچ وجه، هیچ راهی برای برگشتن آیناز به زندگی به هر طریقی وجود نداشته باشد تصمیم دارم قلب دخترم را اهدا کنم تا در سینه شخص دیگری بتپد تا همیشه زنده بماند.

وی افزود: پیرو تصمیم برادرم و تایید بقیه خانواده در این خصوص، با امضاء برگه‌های رضایت نامه توسط برادرم، آیناز به بیمارستان سینای تهران منتقل شد تا اعضای بدن او به بیماران نیازمند، اهدا شود؛ و در آن روز‌های سخت، همه اعضای خانواده، نزدیکان، فامیل و دوستان صمیمی آیناز که همگی این روز‌ها رو در بیمارستان سپری می‌کردند، برای آخرین دیدار و خداحافظی یک به یک بالای سر آیناز رفتند.

دکتر ساناز دهقانی رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان سینا در این باره می‌گوید: پس از انتقال بیمار مرگ مغزی به اتاق عمل، تیمی از متخصصان با تلاش چند ساعته موفق شدند کبد وکلیه‌ها و نسوج او را به بیماران نیازمند پیوند بزنند.
 
منبع: رکنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: