تاریخ انتشار: ۱۱:۵۹ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۸
توضیحات افسر سابق نیروی دریایی آمریکا درباره ماجرای تروریست خواندن سردار سلیمانی توسط یکی از کارشناسان در برنامه صداوسیما: عده ای تلاش کردند در فضای مجازی به این شکل نمایش داده شود.

سردار سلیمانی

رویداد۲۴ اخیراً نادر طالب‌زاده، مستندساز و فعال رسانه‌ای، در برنامه «عصر» شبکه افق با کارشناسی آمریکایی به نام «جیمز هنری فتزر» درباره ترور شهید سلیمانی مصاحبه کرد. این مصاحبه به علت اشکال در ارتباط ویدیویی، قطع شد، اما عده‌ای در شبکه‌های اجتماعی با انتشار ویدیوی بخشی از این مصاحبه، تلاش کردند این‌گونه نشان دهند که آقای فتزر از شهید سلیمانی تحت عنوان «تروریست» نام برده است، اما جیمز فتزر کیست و واقعیت ماجرا چه بود؟

فتزر استاد سابقه فلسفه علوم در دانشگاه مینه‌سوتا و از منتقدان سرسخت و کاملاً شناخته‌شده دولت آمریکاست. آقای فتزر به علت اقدامات افشاگرانه‌اش در آمریکا از جمله تأسیس سازمان «محققان حقیقت‌یاب ۱۱ سپتامبر» و تلاش برای افشای نقش دولت آمریکا در کنار رژیم صهیونیستی و موساد در ایجاد حوادث ۱۱ سپتامبر، توسط رسانه‌های جریان اصلی حتی به «اشاعه تئوری توطئه» هم متهم شده است. چنان‌که خود فتزر در ابتدای مصاحبه با  تأکید می‌کند، موضعش درباره شهادت سردار سلیمانی نیز کاملاً «واضح» است و این ادعا که وی اعتقاد به تروریست بودن شهید سلیمانی داشته باشد، مطلقاً «مضحک» و «مغرضانه» است.

برای شفاف‌سازی درباره آن‌چه در مصاحبه فتزر با نادر طالب‌زاده در برنامه «عصر» رخ داد، با این محقق و فعال سیاسی آمریکایی مصاحبه شده است.

متن این مصاحبه در ادامه آمده است.

سوال:شما در مصاحبه با آقای نادر طالب‌زاده گفتید «ژنرال سلیمانی بزرگ‌ترین عنصر ضدتروریستی بود که جهان تا کنون به خود دیده است» اما در همین حین ارتباطتان با برنامه قطع شد. لطفاً توضیح بدهید که آن‌چه در مصاحبه گفتید دقیقاً چه بود و چه اتفاقی افتاد.

من داشتم می‌گفتم که ژنرال سلیمانی بزرگ‌ترین استاد مبارزه با تروریسم بود که جهان تا کنون شناخته است. به عبارت دیگر، او آن‌قدر در جمع‌آوری منابع لازم برای مبارزه با تروریسم و در درک اصول مبارزه با تروریسم استاد بود که توانست با استفاده از عناصر مختلف و متفاوت از عراق، لبنان، سوریه و البته ایران و روسیه داعش را شکست بدهد. در حالی که دولت‌های ایران و روسیه داشتند به دولت سوریه برای مقابله با تروریست‌ها کمک می‌کردند، آمریکا در این کشور عملیات‌هایی انجام می‌داد که هدف آن‌ها حمایت از داعش بود، نه شکست این گروهک تروریستی.

واقعیت این است که آمریکا سال ۲۰۱۲ خودش داعش را ایجاد کرد. باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت، و «جان برنان» مدیر وقت سی‌آی‌ای بودند که یک ارتش تروریست و مزدور را ایجاد کردند تا دولت سوریه را تحت فشار بگذارند و نهایتاً بتوانند به وسیله آن با ایران مبارزه کردند. عملکرد دولت آمریکا در خاورمیانه نفرت‌انگیز و شرم‌آور بوده است و این کشور همراه با اسرائیل بزرگ‌ترین حکومت‌های تروریستی دنیا هستند. این در حالی است که ژنرال سلیمانی عملکرد فوق‌العاده‌ای در مبارزه با اقدامات تروریستی این بازیگران متخاصم علیه ملت‌های سوریه، ایران و در واقع تمام ملت‌های خاورمیانه داشت.

برای درک تحولات کنونی خاورمیانه، باید به حوادث ۱۱ سپتامبر برگردید که بنیامین نتانیاهو آن‌ها را به منظور ایجاد یک توجیه دروغین برای دخالت آمریکا در خاورمیانه و سرنگون کردن دولت‌های عربی‌ای طرح‌ریزی کرده بود که وزنه تعادل خاورمیانه در مقابل تلاش‌های اسرائیل برای تسلط بر تمام منطقه خاورمیانه هستند. هدف نهایی نتانیاهو هم مبارزه با افزایش قدرت ایران بود.

سوال: البته شما ژنرال سلیمانی را «تروریست» توصیف نکردید، اما چرا باید معارضان در ایران از این‌که بشنوند یک تحلیلگر خارجی ژنرال سلیمانی را «تروریست» بنامد، خوشحال شوند؟

این افراد به دنبال پروپاگاندا هستند. آمریکا و اسرائیل دارند خاورمیانه را سلاخی می‌کنند و در پس ماجرا هستند. ۱۱ سپتامبر را برای آن به وجود آوردند که طی پنج سال بعد از آن هفت دولت را در خاورمیانه سرنگون کنند. قرار بود از عراق و لیبی آغاز کنند و نهایتاً به سوریه و ایران برسند. البته نقشه‌هایشان موفقیت‌آمیز نبوده، اما دلیل این شکست، تلاش نکردن آمریکا و اسرائیل نبوده، بلکه سیاست‌های ایران و روسیه بوده است؛ از جمله مدیریت استادانه ژنرال سلیمانی برای یکپارچه‌سازی منابع نظامی و نابود کردن ارتش مزدور موسوم به داعش به نیابت از تمام ملت‌های خاورمیانه. سلیمانی قهرمانی بود که مقابل نقشه‌های آمریکا و اسرائیل برای نابود کردن دولت‌های خاورمیانه ایستادگی کرد. هدف این نقشه‌ها تبدیل اسرائیل به قدرت مسلط در خاورمیانه و حتی توسعه اسرائیل با الحاق بخش‌هایی از سوریه، ایران، عربستان و تمام کشورهای اردن و لبنان و تشکیل «اسرائیل بزرگ» بود.


بیشتر بخوانید:استراتژی آمریکا در قبال ایران پس از ترور سردار سلیمانی؛ پیچیده و ناخوشایند


آن‌چه بعد از مصاحبه من با نادر طالب‌زاده اتفاق افتاد، ترجمه یا برداشت اشتباه از صحبت‌های من بود. ژنرال سلیمانی یک متفکر نظامی بزرگ بود و در شکست داعش عالی عمل کرده بود. آن‌چه سلیمانی انجام داد به نفع تمام خاورمیانه بود، به استثنای اسرائیل و عربستان و کشورهای عربی خلیج فارس که در این مبارزه طرف اشتباه را انتخاب کرده‌اند. من ژنرال سلیمانی را یک قهرمان می‌دانم و معتقدم او برای مردم خاورمیانه هم یک قهرمان بود؛ نه فقط برای مردم ایران، بلکه برای تمام مردمی که طرفدار حقیقت و مخالف تروریسم هستند.

سوال: به نظر میرسد که اسرائیل هم در ماجرای ترور شهید سلیمانی نقش داشته است. اسرائیلی ها دچار مشکلات عدیده ای شده اند و تلاش می کنند خود را نجات دهند. رهبر ایران در یکی از سخنرانی‌های خود گفت که اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید. به نظر شما منطق پشت این پیش‌بینی چیست و آیا دلیلی مبنی بر نابودی اسرائیل می‌بینید؟

دلایل زیادی درباره درستی این پیش‌بینی وجود دارد. وقتی اسرائیل خودش را یک «کشور یهودی» اعلام کرد، عملاً اصول دموکراسی را کنار گذاشت و فلسطینی‌ها را تبدیل به شهروند درجه دوم کرد. به علاوه، اسرائیل به خاطر عملیات‌های تروریستی‌اش در سراسر جهان کاملاً شناخته‌شده است و تمام افراد حقیقت‌طلب، عدالت‌خواه و معتقد به کرامت انسانی از اسرائیل نفرت دارند. همچنین اسرائیل قوانین سازمان ملل و شورای امنیت را نیز به رسمیت نمی‌شناسد و اگرچه بارها در این مجامع بین‌المللی محکوم شده، اما همچنان دست از نقض قانون و عمل به عنوان یک حکومت یاغی برنمی‌دارد.

نه تنها اسرائیل، بلکه حامی آن آمریکا هم قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل را نقض می‌کند. ترور سلیمانی یک اقدام جنگی و حمله پیش‌دستانه توسط یک کشور علیه یک کشور دیگر در شرایطی بود که دو کشور درگیر جنگ نیستند. این اقدام نقض فاحش منشور سازمان ملل و همچنین نقض قانون اساسی آمریکا بود، چراکه طبق قانون اساسی آمریکا جایگاه معاهدات بین‌المللی برای دولت آمریکا معادل جایگاه قانون اساسی است. این در حالی است که دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور وظیفه حفظ، حفاظت و دفاع از قانون اساسی آمریکا مقابل دشمنان داخلی و خارجی را دارد.

اقدام ترامپ همچنین نقش حاکمیت عراق بود. برای درک ابعاد این عملیات باید بدانید که سفر ژنرال سلیمانی به عراق در قالب یک مأموریت صلح بود، هواپیمایی که سلیمانی با آن به عراق رفت، یک هواپیمای تجاری [نه نظامی و محرمانه] بود، وی مهمان نخست‌وزیر عراق بود، و قرار بود پاسخ درخواست صلح عربستان با ایران را به مقامات میانجی در عراق برساند. این درخواست صلح از طرف مایک پمپئو، وزیر خارجه، و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، صادر شده بود. بنابراین عملیات ترور سلیمانی یک عملیات نفرت‌آور فریب و خیانت بود. من به عنوان یک درجه‌دار سابق نیروی تفنگ‌داران دریایی آمریکا، از سیاست‌های تهاجمی و جنگ‌طلبانه آمریکا بسیار شرمنده هستم و از این‌که ترامپ، رئیس‌جمهور کشورم، یک جنایت‌کار جنگی در ابعاد حیرت‌انگیز است.

منبع: برنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: