تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۸
اسطوره انزلی چی ملوان مدعی است برای بازگرداندن قوی سپید به سطح اول فوتبال ایران باید یک نگاه ویژه از سوی مسوولان صورت گیرد.
مازیار زارع
رویداد۲۴ ملوان روز‌های خوبی را در لیگ دسته اول پشت سر نمی‌گذارد و طی سالیان اخیر و بعد از سقوط به لیگ آزادگان آبستن مشکلات بزرگ مالی و مدیریتی بوده است. با این حال اکنون مازیار زارع و پژمان نوری امیدوارند این تیم را در بار دیگر به روز‌های اوج خود نزدیک کنند. زارع درباره آخرین وضعیت ملوان و همچنین اتفاقات فوتبال ایران صحبت کرده است.

تو در ملوان، یک فصل زیر نظر دراگان اسکوچیچ بازی کردی و نتایج خوبی هم کسب کردید. حالا دراگان سرمربی تیم ملی شده و دوست داریم نظرت را درباره این انتخاب بدانیم.

من فکر می‌کنم دراگان در تیم ملی خوب کار می‌کند و نتیجه می‌گیرد. با توانایی‌هایی که از او سراغ دارم، مطمئنم تیم ملی را به جام جهانی می‌برد.

فکر می‌کنی اسکوچیچ در حد و اندازه‌های تیم ملی هست؟

من اسکوچیچ را از نزدیک می‌شناسم و از نظر فنی او را تأیید می‌کنم. این تنها نظر من نیست، نظر تمام بازیکنانی است که با او کار کرده‌اند. از لحاظ فنی خوب است و از نظر اخلاقی فوق‌العاده. تلفیقی از این دو در او وجود دارد، ضمن اینکه کاراکتر مناسبی هم دارد و خیلی زود با بازیکنان ارتباط برقرار می‌کند. اسکوچیچ روانشناس هم هست و حتی مدرکی هم در این بخش دارد. روی هم رفته معتقدم فدراسیون فوتبال انتخاب مناسبی انجام داده است.

منتقدان می‌گویند وزن او کمتر از بازیکنان است و شاید فوتبالیست‌های تیم ملی او را به راحتی نپذیرند. این انتقاد‌ها را شنیده‌ای؟

ببینید دراگان خودش می‌داند شرایط چطور است، اما شک نکنید او همه را راضی خواهد کرد. من به او اعتماد دارم و این اعتماد را در فصلی که همراهش بودم به دست آورده‌ام. ما می‌خواهیم نتیجه بگیریم و به جام جهانی برویم که امیدوارم همینطور هم شود.

اسکوچیچ در ملوان هم روز‌های موفقی را رقم زد و شاید به همین دلیل جزو مدافعان انتخاب او هستی.

چون در ملوان زیر نظر او بازی کرده‌ام و از خصوصیاتش شناخت دارم، می‌دانم که چه مربی بزرگی است. در ملوان با اسکوچیچ هم بازی‌های داخل خانه را می‌بردیم و هم خارج از خانه. فرقی نمی‌کرد کجا بازی می‌کنیم و کدام حریف مقابل ما قرار گرفته. همه تیم‌ها برابر ما احساس خطر می‌کردند که یکی از دلایلش حضور دراگان بود.

اما اسکوچیچ در صحبت‌هایش به نکته عجیبی هم اشاره کرده. او گفته بهترین نتایج تاریخ ملوان را رقم زده. قبول داری که اینطور نیست؟

ملوان بار‌ها قهرمان جام حذفی شده و این اتفاق با حضور بهمن صالح‌نیا رقم خورده.

شاید منظور اسکوچیچ این بوده که توانسته ملوان را بعد از چند سال احیا کند، چون بعد از آقای ایراندوست، ملوان نتایج خوبی نمی‌گرفت و دراگان که آمد اوضاع تغییر کرد. فکر می‌کنم عنوان ششم یا هفتم لیگ را کسب کردیم، آن‌هم در شرایطی که مشکلات فراوان مالی در تیم وجود داشت. ضمن اینکه او در خونه به خونه هم تا روز آخر مدعی بود و در فولاد هم نتایج مناسبی کسب کرد.اگر بخواهی بهترین خصوصیت دراگان را بگویی، از کدام نکته حرف می‌زنی؟

او همیشه با بازیکنانش ارتباط خوبی داشت و همه از نظر فنی قبولش دارند. یادم می‌آید وضعیت ملوان در آن مقطع خوب نبود، اما دراگان آنقدر به بچه‌ها نزدیک بود که همه چیز را کنترل می‌کرد. معمولاً در تیم‌هایی که پول ندارند، بحث اعتصاب پیش می‌آید. دراگان همیشه با بازیکنان همسو بود و از آن‌ها کاملاً حمایت می‌کرد. یک بازی در تبریز داشتیم که شش، هفت روز قبل از آن تمرین نکردیم. او با بازیکنان موافق بود که تمرین نکنند، اما نمی‌شد که بازی هم نکنیم. به تبریز رفتیم و با درایت او بازی را بردیم و حداکثر امتیاز را گرفتیم. او به بازیکنان اهمیت می‌داد و از نظر روانی طوری کار کرد که همه برای پیروزی یکدل شدند. به همین خاطر می‌گویم اسکوچیچ جدا از مربیگری، یک روانشناس بزرگ هم هست که می‌تواند به تیم ملی کمک کند.

البته در انزلی هم خیلی محبوب است و شاید همین باعث شده تا نزد تو هم اینقدر موجه باشد.

محبوبیت او دلیل نمی‌شود که من تعریف و تمجید کنم. دراگان هنوز هم در انزلی محبوب است، چون نتایج درخشانی با ملوان گرفت. بحث من خصوصیات فنی و شخصیتی اسکوچیچ است که فکر می‌کنم فدراسیون فوتبال هم روی آن‌ها شناخت پیدا کرد و با او قرارداد بست.

هنوز با اسکوچیچ ارتباط داری؟

با او در ارتباط هستم، اما مثل قبل خیلی نزدیک نه. به او تبریک گفتم و می‌دانم که در این مقطع حسابی سرش شلوغ است. آرزوی قلبی‌ام این است که اسکوچیچ تیم ملی را به جام جهانی ببرد.

حال و روز ملوان چطور است؟ این روز‌ها با چه عنوانی در تیم مشغول هستی؟

به تمرین می‌روم، اگر کمکی از دستم بربیاید انجام می‌دهم و به خانه برمی‌گردم. امیدوارم شرایط تیم ما هفته به هفته بهتر شود. الان یازده هفته از لیگ یک باقی مانده و همه دوست داریم که اتفاقات خوبی برای ملوان بیفتد.

شنیدیم در بحث مدیریتی ملوان هم وارد شده‌ای. درست است؟

من بیشتر سر تمرین هستم و پژمان تمام زحمات را خودش می‌کشد. البته در بخش مدیریتی هم اگر کاری از دستم بربیاید دریغ نمی‌کنم، اما بیشتر به عنوان مربی مشغول فعالیت هستم.

ملوان تیمی دوست‌داشتنی است، اما طی سال‌های اخیر از سطح نخست فوتبال باشگاهی در ایران دور شده. چرا؟ دلیلش چیست؟

من بار‌ها گفته‌ام که برای بازگشت ملوان به روز‌های اوج نیاز به یک همت کلی داریم بخصوص از طرف مسئولانی که می‌توانند به تیم کمک کنند. کار یک یا دو نفر نیست، همه باید دست به دست هم بدهیم تا ملوان به موفقیت برسد و دوباره به لیگ برتر برگردد.

هر سال همین را می‌شنویم، اما باز هم ملوان از صعود به لیگ برتر دور می‌ماند.

متأسفانه هنوز یکدلی وجود ندارد که همه بخواهند کمک کنند. نتیجه‌اش هم حضور در لیگ یک است و دوری دوباره از لیگ برتر.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: