تاریخ انتشار: ۲۲:۵۲ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های خارج از چارچوب قضایی تصریح کرد که ترور سپهبد قاسم سلیمانی توسط ارتش آمریکا، نقض هنجار‌های بین‌المللی در مورد عملیات نظامی فرامرزی است.

گزارشگر سازمان ملل: ترور ژنرال سلیمانی نقض هنجار‌های بین‌المللی استرویداد۲۴ «اگنس کالامارد» روز سه‌شنبه در گفت وگو با شبکه بی‌بی‌سی تصریح کرد که اقدام واشنگتن، بدعت خطرناکی را به جای گذاشته که دستمایه بروز فجایع بیشتر خواهد بود.

وی متذکر شد که بر اساس منشور سازمان ملل متحد، باید نهایت تلاش برای جلوگیری از درگیری نظامی صورت گیرد و استفاده از زور به سناریوهای معدودی محدود شود.
این در حالی که است که به گفته گزارشگر سازمان ملل، ترور هدفمند سردار سلیمانی توسط ارتش آمریکا به طور کامل استانداردهای مربوط به استفاده از زور توسط دولت‌ها را نادیده گرفته است.
کالامارد تصریح کرد که ترور سردار سلیمانی به عنوان فرمانده قانونی یک کشور با ترور فرمانده گروهک های تروریستی مانند القاعده و داعش متفاوت است. گزارشگر سازمان ملل متذکر شد؛ اینکه آمریکا به بهانه حذف وی، او را تروریست خواند، مبنای قانونی ندارد.
او در پاسخ به ادعای مجری برنامه درباره نقش سردار سلیمانی در حمله به سفارت آمریکا در بغداد دو نکته را مورد اشاره قرار داد. وی گفت اولا کشورها وظیفه دارند تا مطابق با موازین بین‌المللی در راستای صلح و امنیت جهان رفتار کرده و دوما به حمله‌های موجود پاسخ دهند.
کالامارد با بیان اینکه کاخ سفید در رابطه با خطر فوری حمله به سفارت آمریکا در عراق مدرکی را ارائه نکرده افزود که در نامه آنها خطاب به شورای امنیت هم به حملات صورت گرفته علیه سفارت در گذشته اشاره شده است.
وی خاطر نشان کرد که ترور یک‌جانبه سردار سلیمانی راه را برای ترور وزرای دفاع و فرماندهان نظامی توسط سایر دولت‌ها باز کرده است.
گزارشگر سازمان ملل با بیان اینکه قصد طرفداری از فرمانده ایرانی را ندارد پرسید اما آیا باید دنبال افراد رفت و آنها را با پهپاد ترور کرد. اقدام آمریکا به گفته او باب بروز فاجعه جهانی را باز می‌کند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
0
0
چه عجب .....اندکی واقع بینی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: