تاریخ انتشار: ۱۹:۱۵ - ۰۱ اسفند ۱۳۹۸
معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به‌دنبال انتشار برخی شایعات و گمانه‌زنی‌های گسترده درباره شیوع بیماری کرونا، توصیه‌هایی را خطاب به رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح کرد.

اطلاعیه معاونت مطبوعاتی در مورد اخبار مرتبط با کرونارویداد۲۴در این اطلاعیه آمده است با توجه به انتشار برخی شایعات و گمانه‌زنی‌های گسترده و غیررسمی درباره ویروس کرونا در کشور که موضوع همه مردم ایران است، توصیه می‌شود رسانه‌ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی، موارد زیر را در انتشار و بازنشر اخبار مورد توجه قراردهند:

۱. هنگام دریافت اطلاعات و بازنشر آن انتظار می رود از منبع تولید اطلاعات و صحت و سقم آن مطمئن شوید و مانع از انعکاس «برداشت از موضوع-گمانه و اطلاعات ناقص» شوید.

۲. انتشار گمانه زنی‌ها، شایعات و فایل های صوتی، تصاویر و ویدئوهای بدون منبع مشخص، ذکر آمار و ارقام بدون تایید از سوی نهادهای رسمی صرفا موجب اضطراب و اغتشاش خبری است و تنها آرامش و امنیت روانی مردم را هدف قرارمی دهد؛ لذا توصیه می شود به اخبار تولیدی رسانه های شناسنامه دار و رسمی توجه گردد.

۳. کرونا، یک مساله جهانی است و شفافیت در اطلاع رسانی موثق و دقیق وظیفه ابلاغی از سوی رئیس جمهور محترم به همه دستگاه هاست و طبعا از رسانه‌ها انتظار می‌رود در این موضوع، دقت را برای صحت، سپس سرعت و رقابت را در اولویت بعدی قرار دهند.

۴. با توجه به تخصصی بودن موضوع، صرفا به انتشار اخبار رسمی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بپردازید.

۵. از نشر و درج نظرها و دیدگاه های سایر دستگاه ها، چهره‌ها و مسئولان که متخصص یا مرتبط با موضوع نیستند حتی الامکان خودداری شود.

۶. اهتمام همه رسانه‌های کشور که دغدغه ایران را دارند، افزایش آگاهی مردم، ایجاد همبستگی ملی برای پیشگیری و بسیج همه امکانات برای کاهش انتشار ویروس و درمان مبتلایان احتمالی است و از رسانه‌ها که در این موارد همواره پیشگام و از هفته ها قبل اطلاع رسانی را آغاز نموده اند انتظار می‌رود، همچنان همین مسیر را تداوم بخشند.

۷. با توجه به انتشار گسترده اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی، وظیفه رسانه های شناسنامه‌دار و رسمی است که میدان دار و مرجع اطلاع رسانی برای مردم باشند تا ضمن جلوگیری از نگرانی بی مورد موجب حفظ آرامش روانی مردم با دریافت اخبار درست و دقیق مورد نیاز مردم در این شرایط شویم.

ویروس کرونا در پایان ماه دسامبر (اوایل دی) از شهر ووهان مرکز استان هو بی چین به دیگر نقاط این کشور سرایت کرد، بر اساس آمارها تاکنون ۲ هزار و ۱۴ نفر در جهان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند. روز گذشته ابتلا و فوت دو نفر در قم به علت ویروس کرونا توسط وزارت بهداشت اعلام و امروز نیز ابتلای سه نفر در قم و اراک به این ویروس گزارش شده است.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: