تاریخ انتشار: ۰۷:۱۷ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱۷ نظر
رویداد۲۴ بررسی کرد؛

زنگ خطر برای ۱۴۰۰/ نتایج غیر منتظره از آمار مشارکت در انتخابات

میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم به دلایل نامعلومی اعلام نمی‌شد. در دوره‌های قبل آمار مشارکت و همچنین تعداد آرای نامزد‌ها در لحظه اعلام می‌شد، با این حال در این دوره به شکلی عجیب و پر ابهام، آمار مشارکت پس از ۹ روز اعلام شد و مهمتر اینکه تعداد آرای پیشتازان نتایج انتخابات تا لحظه آخر معلوم نبود و فقط گفته می‌شد چه کسانی در صدر هستند، اما از تعداد آرا خبری نبود.

آمار مشارکت انتخابات

رویداد۲۴ نتایج رسمی میزان مشارکت مردم در استان‌های مختلف ایران بالاخره پس از ۹ روز منتشر شد. آمار مشارکت در سراسر ایران زیر ۵۰ درصد بود و پیش از این، رقابت شدید بین نیرو‌های انقلابی، نیرو‌های اصلاح‌طلب و نیرو‌های مخالف نظام بود و هر کدام تفسیر خود را از کاهش میزان مشارکت در انتخابات داشتند. اصولگرایان معتقد بودند میزان پایین مشارکت ارتباطی با ردصلاحیت شورای نگهبان ندارد و عموماً به خاطر ناکارآمدی دولت و مجلس فعلی و همچنین شیوع بیماری کرونا مشارکت مردم تا این اندازه کاهش یافته است.

اصلاح‌طلبان معتقد بودند عدم حضور جدی آن‌ها در انتخابات و عدم معرفی فهرست انتخاباتی از طرف احزاب بزرگ اصلاح طلب تاثیر مستقیمی در کاهش حضور مردم در انتخابات داشته است.

نیرو‌های منتقد نظام نیز معتقد بودند عدم مشارکت مردم در انتخابات به معنی رویگردانی آن‌ها از شعار‌های جمهوری اسلامی است و به معنای موافقت اکثریت مردم با تغییر نظام است حالا با انتشار جدول تفکیکی میزان مشارکت مردم در انتخابات مشخص می‌شود این ادعا‌ها تا چه اندازه درست یا نادرست است.

آمار مشارکت در انتخابات مجلس

ابتدا جدول میزان مشارکت را بررسی می‌کنیم. بیشترین مشارکت در استان کهگیلویه و بویراحمد اتفاق افتاده است. در این استان بیش از ۷۰ درصد مردم در انتخابات شرکت کردند که رقمی قابل توجه است.

استان‌های خراسان جنوبی، ایلام و سیستان و بلوچستان در رده بعدی مشارکت قرار دارند. میزان مشارکت در این استان‌ها بیش از ۶۰ درصد است.

خراسان شمالی، گلستان، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری هم در رده‌های بعدی مشارکت قرار دارند و در نهایت با در نظر گرفتن استان کرمان و استان اردبیل، جدول مناطقی که میزان مشارکت در آن‌ها بالای ۵۰ درصد است، به پایان می‌رسد.


بیشتر بخوانید: آمارهای انتخاباتی که دیده نشد/ آبان پرحادثه مشارکت مردم را خشکاند؟ +جدول


به گزارش رویداد۲۴ این جدول گرچه میزان مشارکت مردم را در این استان‌ها را نشان می‌دهد، اما لزوما نمایشگر میزان وفاداری آن‌ها به برنامه‌های جمهوری اسلامی یا برنامه‌های دولت روحانی نیست در واقع میزان تبلیغات وسیع بعضی از نامزد‌های انتخاباتی در استان کهگیلویه و بویراحمد که تحت تاثیر رقابت قومیتی صورت گرفته بود، عامل اصلی این میزان از مشارکت در این استان است.

این دوره غلامرضا تاجگردون در ابتدا رد صلاحیت شده بود و سپس صلاحیت او توسط شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفت چنانچه در این انتخابات حضور پیدا نمی‌کرد، قطعا کاهش میزان مشارکت مردم در این انتخابات اثر مستقیم می‌گذاشت.

در واقع میزان مشارکت بالای مردم در استان کهگیلویه و بویر احمد، بیش از هر چیز تایید نظر نیرو‌های اصلاح طلب است که معتقدند در صورت شکل گرفتن دوقطبی انتخاباتی میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان مشارکت مردم نیز افزایش خواهد یافت.

نکته جالب در بررسی میزان مشارکت‌ها مشارکت گسترده مردمان مرزنشین ایران در انتخابات است. چنانچه اشاره شد خراسان جنوبی، ایلام، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، گلستان و هرمزگان شاهد حضور گسترده مردم در انتخابات بودند در بیشتر این استان‌ها در حوزه‌های انتخابیه رقابت‌ها به خصوص میان نامزد‌های شیعه و سنی وجود داشته است که همین مسئله احتمال افزایش مشارکت مردم در انتخابات منجر شده است

یکی از مسائلی که اصلاح‌طلبان از آن غفلت کرده‌اند، نقش روحانیت اهل سنت در جهت‌دهی به افکار عمومی در میان مناطق است که اصلاح طلبان در انتخابات ۸۴ و ۸۸ بچه در انتخابات اخیر همواره رای بالایی را از استان سیستان و بلوچستان به حساب خود نوشته بودند و استان محل اصلی رای آوری نیرو‌های اصلاح‌طلب به شمار می‌رفت، اما نتایج این دوره اخیر نشان داد که عدم حضور اصلاح طلبان در انتخابات در میزان مشارکت مردم این مناطق اثر مستقیم ندارد و در واقع نقش روحانیت اهل سنت و بخصوص شخص مولانا عبدالحمید است که در بسیاری از این مناطق تعیین کننده است و در غیاب احزاب اصلاح‌طلب تهران نشین نیز این افراد می‌توانند در مناسبات محلی خود اثرگذار باشند

حال به استان‌های بپردازیم که میزان مشارکت در آن‌ها کاهش محسوس داشته است. تهران و البرز در صدر جدول قرار دارند. بار دیگر می‌توان تهران را به خاطر عدم حضور اصلاح طلبان و همچنین توجهی به اعتراضات مدنی و آزادی‌های اجتماعی مورد توجه قرار داد.

اما شاید میزان پایین مشارکت در استان البرز به مسائل دیگری مربوط باشد مثلاً رد صلاحیت دو نماینده فعلی کرج که باعث شد رقابت شهر بین چهره‌های گمنام در جریان باشد و تبلیغ وسیعی برای نامزد‌ها صورت نگیرد از طرفی کرج در آبان ماه امسال یکی از شهر‌هایی بود که با التهابات فراوان همراه بود و افرادی در این شهر کشته یا زخمی شدند.

بعد از این دو استان کمترین مشارکت در استان کردستان اتفاق افتاده است استانی که اکثریت قریب به اتفاق جمعیت آن اهل سنت هستند و لذا رقابت قومیتی و مذهبی بین اهل سنت و شیعه اتفاق نیفتاده است و همین مسئله باعث شده بر خلاف سیستان و بلوچستان، گلستان و خراسان جنوبی و هرمزگان میزان مشارکت در این استان بسیار پایین باشد.


بیشتر بخوانید: علی مطهری: حوادث آباه ماه در کم بودن مشارکت در انتخابات تاثیر داشت


اصلاح طلب تمامی انتخابات چه گذشته از سال ۸۴ تا امروز که اطلاعات آن به صورت ریزتر در سایت‌های اینترنتی برای بررسی وجود داشته، در استان کردستان موفقیت بالایی کسب نکردند و این و عدم حضور مردم در انتخابات مجلس یازدهم را اصلاح‌طلبان نوشت به نظر می‌رسد در این استان‌ها نیرو‌های منتقد نظام نفوذ بالاتری دارند و این نفوذ بالاتر الزاماً ارتباطی با دولت روحانی یا احمدی نژاد پیدا نمی‌کند.

اما نکته جالب مشارکت پایین مردم در استان اصفهان و استان مرکزی است دو استانی که در سال ۹۶ و ۹۸ و همچنین در اعتراضات متعدد کارگری در سال ۹۷ شاهد تجمعات و البته احضار‌ها و بازداشت‌های متعددی بود این دو استان همچنین به خاطر مسائل مختلف شاهد رقابت قومیتی نبودند یا این رقابت‌های قومیتی بسیار کمرنگ بود.

هرچند شهر اراک عموماً با اصلاح طلبات همراهی بیشتری داشته، اما اصفهان را به هیچ عنوان نمی‌توان پایگاه اصلاح طلبان قلمداد کرد و کاهش چشمگیر مشارکت مردم در انتخابات استان اصفهان را باید در جای دیگری جستجو کرد.

برخلاف پیش‌بینی‌ها، میزان مشارکت در قم در رتبه دهم ضعیف‌ترین مشارکت‌ها قرار گرفته است؛ در واقع بسیاری از استان‌های کشور بیشتر از قم در انتخابات حضور داشتند این مسئله احتمال زیاد به همان شیوع ویروس کرونا بازمی‌گردد؛ مسئله‌ای که هم اصلاح طلبان و هم نیرو‌های منتقد به آن توجهی نمی‌کنند.

به هرحال استان قم محلی است که به خاطر حضور بیوت مراجع از بودجه‌های مختلف بهره‌مند شده است و حتی در دولت روحانی نیز به خاطر حضور علی لاریجانی میزان زیادی از بودجه‌ها در این استان هزینه شده و بعید است مردم این استان نسبت به استان‌های دیگر از وضعیت سیاسی ناراضی باشند.

انتخابات مجلس یازدهم به پایان رسیده است با این حال مردم همچنان به مسائل مختلفی در کشور اعتماد ندارند حتی برای مقابله با ویروس کرونا نمی‌توانند به توصیه‌های بهداشتی پزشکان وزارت بهداشت توجه کنند. حالا مسئله مهم نظام بی‌اعتمادی است که امروز در کاهش چشمگیر و حضور مردم در پای صندوق‌های رای خود را نشان داده است. حالا همه ۱۵ ماه فرصت دارند. آیا فرصت برای حضور همه دیدگاه‌های سیاسی در انتخابات سال ۱۴۰۰ فراهم می‌شود یا خیر؛ مهمتر اینکه اصلاً اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات حضور پیدا کنند آیا مردم به آن‌ها اعتماد خواهند کرد؟

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۷
میثم
|
United States of America
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
4
14
عمق درک و فهم مدیران رویداد24 رو این گزارش میرسونه!
واقعا چه تحلیل مزخرفی!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
2
22
من یکی از کسانی بودم که همیشه رای می دادم بخاطر دروغ گفتن ودودسته کردن مردم به خودی وغیر خودی وچاپیدن کشور توسط آقایان دورهمی که باز نشیتگی ندارند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
3
27
منم همیشه رای میدادم اما این بار به خاطر این تورم شدید وبیکاری که نفسمنو بریده رای ندادم وتا زمانی که این وضع باشه دیگه رای نمیدم .خسته شدم از این همه وعده دروغ.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
5
19
جدول درصد مشارکت مردم در هر استان خودش گویای درصد آگاهی آنهاست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
دقیقا
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
خصوصا آگاهی تهران که میلیونی به روحانی رای دادن !!
ب
|
Turkey
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
3
25
در عمده انتخابات شرکت کردم اما این سری رای ندادم موضوع اصلاح طلب یا اصولگرا نیست همشون دروغگو دزد بی کفایت هستن در یک کلام لیاقت مدیریت کشور را ندارند و چشم گوش خود را بستن نمیشنوند مردم که داد میزدن نه اصلاح طلب نه اصولگرا دیگه تمام ماجرا
نواب صفوی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
12
3
رویداد تو هم خوب بلدی آسمون و ریسمون ببافی. خودت دلیل مشارکت کم مردم رو نمی دونی یا میدونی و خودت به اون راه زدی. اصلی ترین دلیل مشارکت کم مردم در انتخابات یازدهم عملکرد وکیل الدوله های بنفش مجلس در مقابل دولت است که غیر از دروغ، توهین و تمسخر شعور مردم فقط راه کاهش ارزش پول ملی، رانت بازی، انتصاب مدیران و وزرای چند تابعیتی و میلیاردی،
نواب صفوی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
6
3
بقیه کامنت
کوچک کردن سفره مردم، خسارت توسط برجام، تحقیر ایران و ایرانی در مقابل کشورها و .... را بلد نبود و این مجلس بی خاصیت فقط به عنوان مترسک سر جالیز نظاره گر بود.
وطن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
2
29
اصلاح طلب
اصولگرا
دیگه تمومه ماجرا...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
7
7
به نظر من بخاطر قرنطینه نکردن قم و شیوع گسترده کرونا در انتخابات 1400 شاهد کاهش بیشتر ارا خواهیم بود
پاسخ ها
مجيد
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
مشاركت پايين در انتخابات 98 هيچ ربطي به شيوع كرونا نداشت بلكه فقط بخاطر نارضايتي مردم بود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
15
5
من همیشه رای میدادم این دفعه هم دقایق آخر رفتم با پسرم رای دادم ولی بخدا این حق مردم ما نیست اگرم رای دادم به لج هر و کر و رجزخوانی شبکه های منوتو و مصی علینژاد و اینترنشنال بود وگرنه هیچ دل خوشی از مسولان ندارم خدا آدمشون کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۰۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
خوشبحالت عقل نداری راحتی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
2
7
کردستان همیشه در انتهای جدول بود اما اینبار تهران و البرز کردستان رو جا زدند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
2
13
من که تا حالا رای ندادم. نمیدم چون فقط دروغ به خورد مردم میدن اینو مطمئن باشن 1400 مشارکت زیر ده درصد میشه
استقلالی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
0
4
زای بی زلی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: