تاریخ انتشار: ۱۲:۲۱ - ۰۳ فروردين ۱۳۹۹
سی و دو روز پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، ۲۰۶۱۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۱۵۵۶ نفر فوت شده و ۷۶۳۵ نفر بهبود یافته‌اند.
نگرانیم از موج دوم  ابتلا به ویروس کرونا در تعطیلات عید/ کاهش ۶۷ درصدی ورود به گیلان
رویداد۲۴  سی و دو روز پس از شیوع کرونا در کشور، ۲۰۶۱۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۱۵۵۶ نفر فوت شده و ۷۶۳۵ نفر بهبود یافته‌اند. معاون پرستاری وزیر بهداشت از درخواست ۶۰۰ پرستار، بهیار و ماما برای کمک داوطلبانه به بیماران کرونا خبر داده که خیلی از آن‌ها نیز جذب شده اند. وی همچنین با اعلام تامین لباس و دستکش برای پرستاران گفته، خوشبختانه خیلی از کمبود‌ها رفع شده است، اما هنوز برخی کمبود‌ها از جمله ماسک N ۹۵ وجود دارد. همچنین استاندار تهران با اشاره به توقف شیب شتابان رشد مبتلایان به کرونا در استان تهران اعلام کرده است، به رغم اینکه در آخرین روز اسفندماه رشد ۷ درصدی را شاهد بودیم در روز نخست فروردین‌ماه به رشد ۴.۹ درصدی بیماری کرونا رسیدیم، ضمن اینکه به لحاظ تعداد بهبودیافتگان از میانگین کشوری نیز بالاتر هستیم، از طرفی رئیس ستاد مبارزه با کرونا استان تهران نیز از افزایش ظرفیت تخت‌های نقاهتگاهی بیماران کرونایی خبر داده و گفته است؛ با کمبود تخت‌های نقاهتگاهی روبرو نیستیم، اما تصمیم بر این شد که به ظرفیت این تخت‌ها افزوده شود که در این زمینه نیازمند مشارکت مردم هستیم تا افراد در معرض خطر از شرایط نقاهتگاهی برخوردار شوند.

نگرانیم تعطیلات موج دوم کرونا را تحمیل کند

«محمد حسین قربانی» نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در استان گیلان و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره وضعیت استان گیلان و آمار قابل توجه فوتی‌های این استان بر اثر کرونا گفت: نمی‌توان گفت که همه این فوتی‌ها مبتلا به کرونا بوده‌اند، خیلی از افراد شبه آنفولانزا، علائم زمینه ای، علائم حاد تنفسی و بیماری‌های صعب العلاج و... داشتند که این موارد می‌تواند عامل فوت باشد.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در استان گیلان گفت: ضمن اینکه از همه آن‌هایی که به بیمارستان‌ها آمده‌اند، تست گرفته نشده، روز‌های اول اسفند تا حدود ۱۲ تا ۱۵ اسفند ۹۸ استان گیلان شرایط بسیار نامناسبی داشت و حتی قطب اول استان‌های کانون بود، اما اکنون گیلان در رتبه‌های چهارم و پنجم به لحاظ شرایط ابتلا قرار دارد و وضعیت آن نسبت به برخی از شهر‌ها بهتر است.

وی افزود: در حال حاضر شرایط ما خوب است و وضعیت درمان به شرایط پایدار رسیده است و توانستیم حریف میدان شویم. همچنین نمودار وضعیت استان ما چند روزی است که در یک جایگاه ثابت قرار گرفته و اگر همین روند را ادامه دهیم، می‌توانیم شرایط خوبی داشته باشیم، اما فقط نگران این هستیم که تعطیلی‌ها موج دوم شیوع کرونا را به ما تحمیل کند.

بیشتر بخوانید:
آخرین آمار کرونا در ایران/ ۱۹ هزار و ۶۴۴ مبتلا و ۱۴۳۳ فوتی
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر در خانه ماندن مردم و عدم مسافرت آنان گفت: اگر مردم رعایت کنند، به گیلان مسافرت نکنند و تلاش داشته باشند تا ۱۵ فرودین در خانه بمانند، امیدواریم شرایط مان بهتر شود.

قربانی درباره تامین تجهیزات برای کادر درمان مانند لباس ایمن، ماسک و دستکش گفت: ما در مراکز و بیمارستان‌های دولتی در حال حاضر هیچ کمبودی در زمینه تجهیزات نداریم.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: خوشبختانه بیمارستان‌های خصوصی استان گیلان نیز ۷۵ درصد ظرفیت بستری و تخت‌هایشان را برای بیماران مبتلا به کرونا گذاشتند و این کار خوبی بوده است.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در استان گیلان و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان اظهار داشت: ما توصیه و تاکید زیادی داریم که مردم به گیلان نیایند، آمدن مسافران به گیلان مصادف با به سوغات بردن بیماری کرونا است و حتی ممکن است منجر به از دست دادن عزیزان آن‌ها شود. امسال حضور مردم در گیلان نسبت به سال گذشته کمتر بوده، اما همین هم زیاد است و ما نگران وضعیت پس از نوروز هستیم.

کاهش ۶۷ درصدی ورود به گیلان از طریق مسیر اتوبان قزوین- رشت


محمود قاسم‌نژاد درویشی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان، درباره وضعیت استان گیلان که گفته می‌شود آمار فوتی‌ها قابل توجه بوده است گفت: خوشبختانه ورودی‌های بیماران مبتلا به کرونا در استان گیلان نسبت به ۲۵ روز گذشته بهتر است، به تعبیر دیگر ورودی کاهش پیدا کرده، از همین رو آمار فوتی‌های استان نیز کاهش پیدا کرده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان توضیح داد: این آمار کاهشی به جهت اثر حضور کادر پزشکی، پرستاری، تامین تجهیزات و اقلام مورد نیاز دارویی و هر چه که مورد نیاز بیماران کرونایی بوده حاصل شده است.

وی ادامه داد: از همه مهمتر پذیرش این مساله که افراد باید در خانه بمانند، بسیار حائز اهمیت است، در کمپین‌هایی که تشکیل شد و همچنین برنامه‌ای که توسط استاندار گیلان از طریق رسانه ملی پخش شد، از مردم خواسته شد فعلا به گیلان سفر نکنند، چرا که ممکن است سلامتشان به خطر بیافتد.

قاسم نژاد گفت: سفر به گیلان موجب به خطر افتادن سلامتی افراد و شیوع بیشتر کرونا ویروس خواهد شد شود؛ بنابراین مردم تا حدی این پیام‌ها را دریافت کرده‌اند به طوری که امروز ما شاهد کاهش ۶۷ درصدی مراجعه به استان گیلان از طریق مسیر اتوبان قزوین- رشت هستیم.

وی با بیان اینکه اگر مردم رعایت نکنند شاهد شیوع گسترده کرونا ویروس خواهیم بود، گفت: اگر ما می‌گوییم در ابتلا و فوتی‌ها آمار کاهش داشته است، صرفا به خاطر این است که مردم سعی کردند زنجیره شیوع را قطع کنند. اگر مردم در یکی دو هفته آینده رعایت نکنند، ما مطمئن هستیم که دوباره به روز‌های اولیه گیلان در مواجهه با این مشکل بر می‌گردیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان در پایان اظهار داشت: طبق آماری که داریم در استان گیلان تقریبا نزدیک به ۶ هزار نفر بهبود یافته از ابتدای شیوع کرونا ویروس تا به الان از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. یک بخشی از این بهبودیافته‌ها در خانه می‌مانند و یک بخش دیگر در نقاهتگاه‌ها دوره کامل درمان را سپری می‌کنند و بعد به خانه هایشان می‌روند.


مسافران مشکوک علامت‌دار می‌شوند

«مرتضی سلیمی» رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، درباره غربالگری موارد مشکوک به کرونا ویروس در خروجی ۱۳ استان کشور گفت: ما مواردی که مشکوک هستند را علامت‌دار می‌کنیم و سپس به نیرو‌های وزارت بهداشت که در کنارمان هستند، ارجاع می‌دهیم. علامت دار کردن یعنی ما پیش بینی می‌کنیم یک شخص مشکوک است یا خیر، و اگر پیش بینی مثبت بود، آن را به مراکز بهداشت معرفی می‌کنیم.

سلیمی تاکید کرد: تشخیص کرونا در حوزه تخصصی ما نیست و ما در آنجا تشخیص کرونا نمی‌دهیم، بلکه موارد مشکوک را علامت دار می‌کنیم تا در مرحله بعد بررسی شوند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره همکاری با ارتش در این زمینه گفت: در این خصوص ما با ارتش جلسه‌ای برگزار کردیم و حال منتظریم در این خصوص بتوانیم با هم، هم افزایی داشته باشیم و همکاری‌هایی را در بخش غربالگری انجام دهیم.

سیلمی تصریح کرد: ما و ارتش هر دو کار غربالگری را انجام می‌دهیم، از این رو بنا داریم به گونه‌ای همکاری کنیم و بتوانیم پتانسیل هم افزایی را به نحوی پیش ببریم تا از منابعی که در اختیار داریم، بهتر استفاده کنیم امروز صبح جلسه‌ای تشکیل خواهد شد که ما نظراتمان را بیان خواهیم کرد تا آن‌ها بتوانند به ما کمک کنند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: