ویروس کرونا در چه صورت، ترامپ را در انتخابات، زمین خواهد زد؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۹ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
احتمال پیروزی مجدد دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا به این بستگی دارد که چگونه، کجا و چه زمانی همه گیری بر اقتصاد تأثیر می‌گذارد.

ویروس کرونا

رویداد۲۴ کارل اسمیت در بلومبرگ نوشت: در بیشتر مدت زمان دوره ریاست جمهوری ترامپ، امید‌های وی برای انتخاب مجدد تقریباً به صورت کامل به اقتصاد وابسته بوده است. به ویژه در ایالت‌هایی که وی در آن‌ها طی سال ۲۰۱۶ به سختی پیروز شد. مسائل اقتصادی هنوز هم مهم هستند، اما الان تقریباً وضعیت اقتصادی به صورت کامل به کووید-۱۹ (کرونا) وابسته است.

واضح است که هیچ مسئله‌ای در حال حاضر مهمتر از این نیست که واشنگتن بحران بهداشت عمومی را تحت کنترل داشته باشد. این ویروس هنوز خطرناک است و اولویت اصلی در رابطه با این بیماری باید به حداقل رساندن تلفات باشد.

بیشتر بخوانید: شانس ترامپ برای انتخابات روز به روز کمتر می‌شود/ روز‌های سخت ترامپ از مینیاپولیس تا هنگ کنگ
اصلاً قابل انکار نیست که مهمترین عواقب کرونا ویروس، اقتصادی است. با توجه به اینکه رای دهندگان در آمریکا احتمالاً در اواخر ماه اکتبر به افکار خود پیرامون انتخابات سر و سامان می‌دهند، بسیار محتمل است که اثرات اقتصادی ویروس از اثرات بهداشت عمومی برجسته‌تر باشد. در واقع، باید امیدوار باشیم که چنین باشد.

رأی دهندگان معمولاً به مسائل محدودی معطوف می‌شوند. احتمالاً مردم اشتباهاتی را که در پردازش اولیه ویروس وجود داشت، فراموش خواهند کرد. علاوه بر این، از آنجایی که ویروس در سراسر جهان منتشر می‌شود، بعید به نظر می‌رسد که آمار مرگ و میر در ایالات متحده خیلی عجیب و غریب و زیاد به نظر برسد.

این بدان معناست که اگر موج دوم همه گیری را نداشته باشیم، در انتخابات، اقتصاد بار دیگر مسئله غالب خواهد بود، این موضوع مجموعه دوم سؤالات را پیش روی ما قرار می‌دهد.

از یک سو، حتی در بهترین حالت، نرخ بیکاری احتمالاً بالا و دو رقمی است. با توجه به نداشتن پس انداز، مشکل اقتصادی بسیاری از خانواده‌ها حادتر می‌شود. از سوی دیگر، شواهد نشان از این دارد که اقتصاد با کمترین سرعت حداقل به صورت موقت در حال بهبود است و این به معنای جلوگیری از یک فاجعه‌ی مطلق است. نباید تصور کنیم که درگیر خوش بینی واهی در مورد این موضوع هستیم که بهبود وی شکل اقتصادی در راه است. به گفته‌ی یکی از مشاوران اقتصادی سابق اوباما، حتی اگر تنها بخشی از مشاغل از دست رفته در تابستان جبران شود، در پاییز ممکن است بهترین داده‌های اقتصادی را که در تاریخ این کشور دیده ایم، مشاهده کنیم.

رای دهندگان چه واکنشی خواهند داشت؟ بر اساس شواهد به نظر می‌رسد که پاسخ آن‌ها واقعی، اما آرام است. نرخ اشتغال در دوره‌ی ترامپ از نقطه اوج خود در ابتدای سال افت کرده، اما در حد قابل قبولی است. جالب توجه اینکه، نتایج چندین نظرسنجی نشان داده است که رای دهندگان به مدیریت اقتصادی ترامپ نسبت به جو بایدن بیشتر اعتماد دارند. اگرچه همان نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که وقتی صحبت از گسترش ویروس می‌شود، به رقیب دموکرات بیشتر اعتماد دارند.

این‌ها شواهد دیگری است که نشان می‌دهد رأی دهندگان در حال حاضر ویروس و اقتصاد را به یکدیگر وابسته نمی‌دانند. احتمال کمی وجود دارد که آنان در ماه نوامبر این دو موضوع را به یکدیگر مرتبط بدانند و بر اساس آن تصمیم گیری کنند و در انتخابات حضور یابند. برخی از نمایندگان دموکرات از احتمال بروز "سناریوی کابوس وار" برای بایدن در پاییز ابراز نگرانی می‌کنند. البته بعید به نظر می‌رسد که این سناریو محقق شود. برخی اظهار می‌دارند: تا آنجا که مدل‌های اقتصادی انتخابات همچنان معتبر هستند، آنچه در طول تابستان اتفاق می‌افتد، مهمتر از چیزی است که در پاییز رخ می‌دهد. رأی دهندگان بی طرف تصمیم خود را بر اساس آخرین نرخ اشتغال پایه گذاری نمی‌کنند. آن‌ها تصمیم‌شان را براساس اینکه چه احساسی در مورد شرایط اقتصادی خودشان دارند، می‌گیرند. اغلب بین این دو تاخیر وجود دارد.

به عنوان مثال، وقتی رئیس جمهور جورج بوش دوره‌ی دوم ریاست جمهوری در انتخابات سال ۱۹۹۲ را از دست داد، نرخ بیکاری تقریباً بین نیم درصد در ژوئن تا اکتبر در حال نزول بود. با این حال، اکثر رأی دهندگان، اقتصاد را همچنان در مسیر نزولی می‌دیدند.

علائم برجسته اقتصادی فعلی در دوره‌ی ترامپ ممکن است بازتاب نوع دیگری از تاخیر باشد. درخواست بیمه بیکاری در چند ماه گذشته بسیار زیاد شده است، اما بسیاری از مشکلات به تازگی شروع شده اند. اگر تأخیر هنوز در پاییز وجود داشته باشد، آسیب‌های طولانی مدت ناشی از بیماری همه گیر کرونا به احتمال زیاد ممکن است، پیش از تأثیر هرگونه بهبودی تازه به شانس ترامپ برای انتخاب مجدد آسیب برساند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: