تاریخ انتشار: ۱۱:۵۷ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
در پی اعتراضات به قتل جورج فلوید ساعاتی پیش دونالد ترامپ با انجیلی در دست مقابل کاخ سفید آمد و فرمان برخورد ارتش با معترضان را صادر کرد. فعالان سیاسی آمریکا این اقدام ترامپ را شوک‌آور توصیف کردند. اعتراضات در آمریکا دست‌کم به ۲۳ ایالت رسیده و ارتش تا کنون بیش از ۱۴۰۰ معترض بازداشت و تعدادی نیز کشته شدند.

اعتراضات آمریکا جورج فلوید

رویداد۲۴ قتل جورج فلوید مردم آمریکا را به خیابان کشانده است. معترضان به رفتار نژادپرستانه پلیس آمریکا انتقاد شدید دارند و از هفته پیش به خیابان‌ها آمده‌اند. اعتراضات در آمریکا دست‌کم به ۲۳ ایالت رسیده است. این در حالی است که اعتراضات تا یکی دو روز پیش تنها در ۶ ایالت مینه سوتا (شهر مینیاپولیس)، آریزونا (فونیکس)، کلرادو (دنور)، کنتاکی (لویس ویل)، تنسی (ممفیس) و اوهایو (کولومبوس) انجام شده بود.

شهرهای دیترویت، اوکلند، میامی در فلوریدا، ماساچوست، بوستون، بروکلین نیویورک، آتلانتا در ایالت جورجیا، سیاتل در واشنگتن، نئو اورلئان در لوییزیانا، فرگوسن در ایالت میسوری، کلمبیا در کارولینای جنوبی، لویزویل، آستین در تگزاس، منهتن و لاندبیچ در کالیفرنیا و لس آنجلس و چند شهر و ایالت دیگر هماکنون درگیر اعتراضات شدید مردم آمریکا هستند.

از روز گذشته اعتراضات سنگینی مقابل کاخ سفید در واشنگتن انجام شد که با خشونت پلیس همراه شد. بی‌بی‌سی گزارش داده این اعتراضات کاملا مسالمت‌آمیز بوده اما ارتش آمریکا مردم را با گاز اشک‌آور از محل خارج کرده است.

 

سخنرانی جنجالی ترامپ پس از قتل جورج فلوید

 

در حالی که گفته می‌شد ترامپ در پناهگاه مخصوص روسای جمهرو آمریکا به سر می‌برد، او ناگهان برای صحبت با معترضان به پیاده روی کاخ سفید آمد. کسی توقع نداشت سخنان ترامپ معترضان را آرام کند و همین اتفاق افتاد و رییس جمهور آمریکا پیاده از کاخ سفید خارج شد و سخنرانی خود را با انجیلی در دست مقابل کلیسای سنت‌جان داد؛ مضمون سخنان او برخورد سخت با معترضان بود.

ترامپ گفته همه آمریکایی‌ها از قتل خشونت‌بار جورج فلوید متأسف شدند و دولت او متعهد است که عدالت برای فلوید محقق شود تا خون او پایمال نشود.

او با اشاره به این که برخی اعتراضات به خشونت کشیده شده، تصریح کرد: بزرگ‌ترین قربانیان این شورش شهروندان دوستدار صلح در فقیرترین جوامع ما هستند و من به عنوان رییس‌جمهوری آنها، برای حفظ امنیتشان مبارزه می‌کنم. من برای محافظت از شما مبارزه خواهم کرد. من «رئیس‌جمهوری قانون و نظم» شما و هم‌پیمان همه معترضان مسالمت‌آمیز هستم.

رییس‌جمهوری آمریکا گفته در روزهای اخیر ملت ما با آنارشیست‌های حرفه‌ای، اوباش خشن، افراد مسلح، غارتگران، جانی‌ها، مجرمان و آشوبگران و سایرین دست و پنجه نرم می‌کند.

وی با بیان این که «کشتن افراد بی‌گناه و ریختن خون بی‌گناهان، توهین به بشریت و جنایتی علیه خداوند است»، ادامه داد: آمریکا به ساختن و نه ویرانی، همکاری و نه اهانت، امنیت و نه آشوب، التیام و نه نفرت، عدالت و نه هرج‌ومرج نیاز دارد.

ترامپ با اعلام این که «کشور ما همیشه پیروز می‌شود»، افزود، به همین دلیل، دست به اقدامی فوری برای متوقف کردن خشونت‌ها و احیای امنیت در آمریکا می‌زند.

دونالد ترامپ در حالی در این سخنرانی، معترضان را تروریست داخلی نامید و متعهد شد علیه آنها بجنگد. وعده ترامپ به سرعت عملی شد و با دستور رییس جمهور آمریکا در ۲۵ شهر حکومت نظامی اعلام شده و تا کنون بیش از ۱۴۰۰ معترض بازداشت و تعدادی نیز کشته شدند.


بیشتر بخوانید: التهاب در آمریکا؛ حکومت نظامی در ۲۵ شهر، بازداشت ۱۴۰۰ معترض


ترامپ دستور داده ارتش اعتراضات را سرکوب کند. رییس‌جمهوری گفته تمامی منابع موجود فدرال، چه نظامی و چه غیرنظامی را بسیج می‌کند تا «غارتگری و شورش» را متوقف سازد.

رییس جمهور آمریکا با این استدلال که «شماری از دولت‌های ایالتی و محلی نتوانسته‌اند اقدامات لازم را برای تأمین امنیت ساکنان خود انجام دهند» گفته آماده است ارتش را به تمام ایالت‌های آمریکا بفرستد.

سخنان ترامپ در حالی مطرح شده که بر اساس قوانین آمریکا رییس جمهور در حالی می‌تواند ارتش را به ایالت‌های مختلف بفرستد که فرماندار یک ایالت درخواست آن را داده باشد.

اعتراضات آمریکا

اعتراضات آمریکا

به گزارش رویداد۲۴ شبکه خبری «سی‌بی‌اس» ساعاتی پیش فایل صوتی منتشر کرده که در آن ترامپ می‌گوید: «واشنگتن تحت کنترل بسیار خوبی قرار دارد، اما قصد داریم کنترل بیشتری بر آن اعمال کنیم. قصد داریم هزاران نفر را بازداشت کرده و بسیار قوی سرکوب کنیم.»

آنگونه که این فایل صوتی نشان می‌دهد، یکی از شرکت کنندگان در این ویدئوکنفرانس سخنان رئیس جمهور آمریکا را «نامتعادل» توصیف کرده و رئیس جمهور آمریکا به فرمانداران گفت: «شما باید به اوضاع مسلط شوید و اگر نتوانید مسلط شوید وقتتان را هدر داده و مشتی جاهل به نظر خواهید آمد. باید به اوضاع مسلط شوید.»

روزنامه دیلی میل نوشته یک معترض ۱۹ ساله در دیترویت به ضربه گلوله یک فرد ناشناس که گفته می‌شود ارتباطی با نیرو‌های امنیتی نداشته، کشته شده است.

این روزنامه نوشته به سربازان آمریکایی در کارولینای شمالی و نیویورک دستور داده شد تا برای اعزام ظرف چهار ساعت و نیرو‌ها در کلورادو و کانزاس ظرف ۲۴ ساعت آماده شوند.

فرماندار کالیفرنیا رفتار ترامپ را شوک‌آور توصیف کرده و گفته اینکه یک رییس جمهور انجیلی به دست بگیرد و فرمان برخورد ارتش با مردم را بدهد، بسیار تعجب آور است. شهردار واشنگتن نیز رفتار ترامپ را خجالت‌آور خوانده است.

پیش از آنها لوری لایتفوت شهردار شیکاگو گفته اظهار نظرهای ترامپ به طور باورنکردنی‌ای خطرناک است و ما باید منسجم و محکم در برابر چنین اظهارنظر غیر قابل قبولی بایستیم و مهم نیست چه کسی این حرف را زده باشد.
 
او گفته: هدف ترامپ ایجاد دوقطبی در کشور است. او می‌خواهد دولت محلی دموکرات را بی‌ثبات کند و به نژادپرستی دامن بزند.
 
برخی کارشناسان اینگونه تحلیل کرده‌اند که اعتراضات آمریکا بحث انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را داغ کرد و از آنجا که این اعتراضات با محوریت دفاع از سیاهپوستان شروع شده، می‌تواند آرای بخش‌های مهمی از مردم آمریکا را به سمت یکی از نامزد‌های انتخابات سوق دهد. با این حال وضعیت کنونی آمریکا نشان می‌دهد ماجرا فراتر از تغییر نظر در یک انتخابات است.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
0
0
احتمال دارد ترامپ برای منحرف کردن افکار عمومی در داخل امریکا به ایران حمله نظامی کند ایران باید مراقب حمله احتمالی امریکا باشد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: