تاریخ انتشار: ۱۵:۴۴ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۹
با وجود اینکه هنوز هیچ داروی قطعی برای ویروس کرونا کشف نشده است، اکثر کشور‌های جهان در حال کمتر کردن محدودیت‌های اجتماعی هستند. در این زمینه، کشور‌ها به دو گروه کلی تقسیم شده اند.
زمان پایان ویروس کرونا
رویداد۲۴ ویروس کرونا همچنان در سراسر جهان تاخت و تاز می‌کند. هر روز بر تعداد قربانیان و مبتلایان به این بیماری مسری افزوده می‌شود. با این حال، بسیاری از کشور‌ها برای کمتر کردن محدودیت‌ها بر فعالیت‌های عمومی و اقتصادی به تکاپو افتاده اند.

در آمریکا، با وجود اینکه ویروس کرونا هنوز وجود دارد، برخی کسب و کار‌ها اجازه بازگشایی یافتند. شهر نیویورک، که بیش از ۲۴ هزار قربانی کرونا داده است، صد روز پس از گزارش اولین مورد ابتلا به بیماری کرونا، روز دوشنبه وارد اولین مرحله بازگشایی شد. در این مرحله، کسب و کار‌هایی مانند ساخت و ساز، تولید، عمده فروشی و برخی خرده فروشی‌ها اجازه از سرگیری فعالیت یافتند.

از سرگیری فعالیت‌های عمومی در آمریکا در حالی اتفاق افتاد که بیش از نصف ایالت‌های آمریکا شاهد افزایش تعداد مبتلایان به کرونا بوده اند. به نوشته سی ان ان، ۲۲ ایالت از ایالت‌های آمریکا شاهد افزایش تعداد مبتلایان بوده اند. این در حالی است که فقط در ۲۰ ایالت تعداد مبتلایان در روز‌های اخیر کاهش یافته است.

اما تداوم وضعیت بحرانی، مانع از بازگشایی تدریجی کسب و کار‌ها نشد. علاوه بر کسب و کارها، اعتراضات عمومی نیز در آمریکا از سرگرفته شد. معترضان بدون توجه به خطر کرونا تقریبا در سراسر آمریکا و بسیاری از کشور‌های دیگر به خیابان‌ها ریختند و تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان را محکوم کردند.

گفتنی است که اخیرا پس از کشته شدن یک شهروند سیاه پوست آمریکایی به نام جورج فلوید به دست یک افسر پلیس در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا اعتراضات گسترده‌ای در آمریکا و سایر کشور‌ها به راه افتاد.

برپایی تظاهرات اعتراضی در بحبوحه شیوع کرونا در آمریکا و جهان شاهدی بر این مسئله بود که مردم و حتی برخی سیاستمداران، دیگر نسبت به بیماری کرونا بی توجه شده اند. مجله آمریکایی آتلانتیک، طی گزارشی گفته است که آمریکا در مقابل همه گیری کرونا، «تسلیم» شده است. این مجله نوشت: «چند ماه پس از متروک شدن اماکن عمومی و خالی شدن جاده ها، آمریکایی‌ها به خیابان‌ها بازگشتند. اما بازگشت آن‌ها برای جشن گرفتن پیروزی کشور بر علیه ویروس کرونا نبود. بلکه، ده‌ها هزار نفر از مردم به خیابان‌ها ریختند تا به قتل جورج فلوید اعتراض کنند.»

به گفته آتلانتیک، در آمریکا، کسب و کار‌ها از سر گرفته شدند و اعتراضات در سراسر کشور شعله ور شد، اما ویروس کرونا هنوز میان مردم حضور دارد.

شرایط آمریکا از نظر بازگشایی اقتصاد در سایه کرونا با بسیاری از کشور‌های دیگر شباهت دارد. برخی کشورها، با وجود اینکه کرونا هنوز تمام نشده است، اقدام به رفع محدودیت‌ها کردند. این اقدام معمولا به ملاحظات اقتصادی مربوط می‌شود. همچنین، به اعتقاد برخی ناظران، اغلب مردم با بیماری کرونا کنار آمده اند. به عبارت دیگر، کرونا هنوز از نظر پزشکی از بین نرفته است، اما مردم از نظر اجتماعی دیگر پایان این بیماری را اعلام کرده اند.
 
الگوی موفق نیوزیلند
از سوی دیگر، برخی کشور‌ها نیز هستند که رفع محدودیت‌های عمومی در آن‌ها با پایان واقعی بیماری کرونا همراه بود. نیوزیلند از جمله این کشورهاست که روز دوشنبه گذشته ریشه کن شدن کرونا را جشن گرفت. در پی اعلام خالی بودن نیوزیلند از کرونا، تمام محدودیت‌های اجتماعی و اقتصادی در این کشور برداشته شد و زندگی مانند قبل از بیماری عادی شد. فعلا فقط محدودیت‌های مرزی در نیوزیلند پابرجاست.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، در یک نشست خبری گفت: «در حالی که هنوز کار تمام نشده است، بدون شک این (پایان بیماری) یک دستاورد است... . ما مطمئن هستیم که فعلا انتقال ویروس در نیوزیلند را ریشه کن کرده ایم. اما ریشه کن کردن یک امر مقطعی نیست، بلکه یک تلاش مداوم است.»
 ویروس جدید کرونا از اواخر ماه فوریه وارد نیوزیلند شد. از آن زمان، ۱۱۲۴ نفر از شهروندان این کشور به این ویروس مبتلا شده اند که ۲۲ تن از آن‌ها جان شان را از دست دادند. به محض ورود ویروس کرونا، نیوزیلند محدودیت‌های سفت و سختی را اعمال کرد و تقریبا همه کسب و کار‌ها را تعطیل کرد. حال، پس از ۷۵ روز، رویکرد این کشور در مقابله با کرونا نتیجه داد و این کشور از شر ویروس کرونا خلاص شد.

جاسیندا آردرن از همان ابتدای ورود کرونا به کشورش، رویکرد متفاوتی در مقابل این بیماری در پیش گرفت و به جای مهار کردن، بر ریشه کن کردن این ویروس تمرکز کرد و به همین خاطر مورد تمجید قرار گرفت.
منبع: فرارو
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: