بولتون: ترامپ درکی از مقام ریاست جمهوری ندارد | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۴ - ۱۹ تير ۱۳۹۹
مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا از بی‌اعتمادی ترامپ به دفتر خودش و کارکنان خودش پرده داشت. او همچنین گفت که ترامپ به "اشخاص بزرگی" مثل ولادیمیر پوتین و شی جینپینگ غبطه می‌خورد.
بولتون
رویداد۲۴ جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در مصاحبه با پایگاه دویچه وله گفت: به اعتقاد من ترامپ نه تنها به بروکراسی به صورت کلی، بلکه حتی به کارکنان خودش به شدت بی‌اعتماد است. او هنوز هم به طور کامل درک نکرده است که معنای رئیس‌جمهوری بودن در ایالات متحده چیست.

او درباره تمایل ترامپ به برخی از رهبران جهان گفت: من روانپزشک نیستم و مردم را روانکاوی نمی‌کنم، اما ترامپ به عبارتی، به شی جینپینگ و ولادیمیر پوتین حسادت می‌کرد. او دوست داشت با "اشخاص بزرگ" صحبت کند. خب می‌دانید، "اشخاص بزرگ" دور هم جمع می‌شوند و کار‌هایی مربوط به "اشخاص بزرگ" را انجام می‌دهند. فکر می‌کنم که این ساده‌پنداری بود.

بولتون در پاسخ به اینکه آیا ترامپ از رئیس‌جمهوری روسیه می‌ترسید، گفت: فکر نکنم از او بترسد. موارد زیادی برای انتقاد وجود دارد، اما وقتی مردم فراتر از آنچه لازم است برای انتقاد در پیش می‌گیرند، این قضیه انتقاد آن‌ها علیه ترامپ را تقویت نمی‌کند، بلکه آن را تضعیف می‌کند. این مساله بسیاری از هواداران او را شجاع می‌کند که بگویند ما قربانی یک "توطئه" هستیم.

بیشتر بخوانید: اختلاف بایدن و ترامپ زیاد شد/ نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟
مقام سابق دولت ترامپ درباره اینکه مانع‌تراشی در راه عدالت سبک زندگی ترامپ است، گفت: من دادستان نیستم. من تصمیم‌های مشکوک را به اطلاع دادستان کل و شورای حقوقی کاخ سفید رساندم. اکنون تعداد اندکی از مقام‌های آمریکایی آماده هستند تا با ترامپ مخالفت کنند. به مرور زمان از تعداد افرادی که درون دولت حضور دارند و مایلند تا ترامپ را در مورد شماری از مسائل به چالش بکشند، کم شده است.

جان بولتون گفت: وظیفه هر شخصی مقابل قانون اساسی این نیست که در مواجهه با چنین رئیس‌جمهوری به تمجید از او بپردازد بلکه وظیفه این است که کار درست را انجام دهد. اگر شما نمی‌خواهید دستوری را انجام دهید، کار مسوولانه این است که استعفا دهید.

بولتون همچنین درباره اینکه گفته می‌شود اطلاعاتی درباره تبانی روسیه با نیرو‌های وابسته به شبه‌نظامیان طالبان در افغانستان برای کشتن نیرو‌های ائتلاف در ازای دریافت جایزه، به اطلاع دونالد ترامپ نرسیده است، ابراز شگفتی کرد.

جان بولتون بدون اظهارنظر درباره این گزارش اطلاعاتی آمریکا گفت، باور نمی‌کند که ترامپ حتی اطلاعاتی را که برایش آماده می‌شود، مطالعه کند. این مشاور امنیت ملی سابق آمریکا گفت: در جریان ۱۷ ماه حضورم در کاخ سفید، هرگز ندیدم که رئیس‌جمهوری آمریکا گزارش‌های روزانه را بخواند.

او همچنین ادعای کاخ سفید مبنی بر اینکه دونالد ترامپ مطلع‌ترین شخص روی کره زمین است، رد کرد. بولتون گفت: بر خلاف آنچه برخی مشاوران رئیس‌جمهوری آمریکا گفته‌اند، او آنقدر که باید اطلاعات نمی‌گیرد.

بولتون گفت ترامپ پیش از ملاقات رو در رو با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی کاملا آمادگی پیدا نکرد و صرفا با تمایلش برای اینکه نوعی توافق با کیم جلو برود، اقدام کرد. جان بولتون گفت: فکر نمی‌کنم او درک کرده باشد که چه کاری انجام می‌داد. او میل داشت که توافقی درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی منعقد شود. فکر نمی‌کنم مطالعه او روی این مساله کافی بوده باشد. بهتر می‌شد اگر رئیس‌جمهوری آمریکا موارد را مطالعه می‌کرد و آن‌ها را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار می‌داد.

جان بولتون در پاسخ به سوالی درباره قتل و امحای جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در سال ۲۰۱۸ از ترامپ دفاع کرد. او گفت: ترامپ تصمیم گرفت که قصد دارد کنار سعودی‌ها بایستد... آن هم به دلیل اهمیت روابط. پوتین به او گفته بود که روس‌ها آماده فروش تسلیحات به سعودی‌ها هستند، اگر آمریکا این کار را نکند.

خبرنگار دویچه وله در ادامه این سوال را مطرح کرد که همه مساله این بوده که آمریکا تسلیحات بیشتری به فروش برساند و این برای مردمی که به دست رژیم سعودی سرکوب می‌شوند، به چه معناست. بولتون گفت: همیشه این شما نیستید که تصمیم می‌گیرد چه کسی در یک بخش متفاوت و بی‌ثبات از جهان متحد شما شود. هیچکس در دولت از آنچه بر سر جمال خاشقجی آمد، دفاع نکرد. من مشاور امنیت ملی بودم نه تصمیم‌گیرنده مسائل امنیت ملی.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: