تاریخ انتشار: ۱۲:۲۴ - ۲۵ تير ۱۳۹۹
نماینده ساری گفت که هیات رئیسه باید شاخص‌های انتخاب اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان را اعلام کند.
مجلس یازدهم
رویداد۲۴ علی بابایی در جلسه علنی امروز و در جریان برگزاری انتخابات هیات نظارت بر رفتار نمایندگان با استناد به ماده ۱۶ آئین نامه گفت: تعدادی از نمایندگان برای عضویت در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ثبت نام کرده بودند که امروز اسامی شش نفر اعلام شد. هیات رئیسه باید اعلام کند این افراد را بر اساس چه شاخص‌هایی انتخاب کرده است.

محمدرضا میرساجدینی نماینده تبریز هم در تذکر دیگری گفت: ۳۴ نفر برای عضویت در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ثبت نام کرده بودند که باید شاخص و انتخاب میزان شش نفر از میان آن‌ها مشخص شود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به این تذکرات گفت که طبق آئین نامه هیات رئیسه دو نفر از کمیسیون‌های حقوقی اصل ۹۰ و چهار نفر را از سایر نمایندگان متقاضی عضویت در هیات نظارت برای معرفی به صحن علنی و اخذ رای از مجلس انتخاب می‌کند. در آئین نامه نیامده که شاخص‌ها باید اعلام شود، اکنون اگر نمایندگان بر این موضوع تاکید دارند پیشنهاد تغییر و اصلاح آئین نامه را به کمیسیون آئین نامه ارائه کنند.

بیشتر بخوانید: طراح استیضاح روحانی عقب‌نشینی کرد
در زمان اعلام دستور مجلس برای انتخاب اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تعدادی از نمایندگان خواستار بیان تذکر شدند؛ تقاضایی که همزمان با اخذ رای از مجلس بود.

رئیس مجلس اجازه بیان تذکر در آن زمان را نداد و این باعث بیان اعتراضاتی از سوی برخی از نمایندگان همچون نصرالله پژمانفر نماینده مشهد شد که با فریاد می‌گفت که چرا هیات رئیسه اجازه بیان تذکر را نمی‌دهد؟ قالیباف هم در پاسخ به این فریاد‌ها گفت که اکنون زمان رای گیری است و طبق آئین نامه نمی‌توان تذکرات نمایندگان را استماع کرد. بعد از پایان رای گیری این کار صورت می‌گیرد.

طبق قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان ترکیب شش نفره هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شامل یک نفر از کمیسیون حقوقی، یک نفر از کمیسیون اصل ۹۰ و چهار نفر از سایر نمایندگان که این شش نفر را هیات رئیسه به صحن علنی برای اخذ رای معرفی می‌کند. همچنین هیات رئیسه یکی از نواب رئیس را هم برای عضویت برای هیات رئیسه انتخاب می‌کند.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: