تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۹
 رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: سند ملی سالمندان کشور برای ابلاغ به دستگاه‌ها در حال ویرایش نهایی است.
سند ملی سالمندان به کجا رسید؟
رویداد۲۴  حسام‌الدین علامه گفت: سند ملی سالمندان متناسب با آخرین آمار سالمندی کشور بوده و همه همت و عزم سازمان برنامه و بودجه و بهزیستی بر این است که در سال ۱۴۰۰ اولین برنامه بودجه محور مبتنی بر سند ملی سالمندان از سوی دستگاه‌های عضو با اولویت اقدامات زیرساختی و اقدامات مرتبط با کرونا ارائه شود.
وی ادامه داد: مقرر بود که سند ملی سالمندان با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از هفتم مهر ابلاغ شود و برای این کار لازم بود دو جلسه برنامه برای نهایی کردن ارسال سند ملی سالمندان برگزار شود که یکی از آن‌ها برگزار شده، اما جلسه دوم به دلیل وضعیت قرمز کرونا کنسل شده و این امر به تعویق افتاده است.
 
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: برای نخستین بار مقرر بود که بودجه سالمندی تعریف شود که اکنون محقق نشده است. تحقق آن منوط به برگزاری جلسه بهزیستی و سازمان برنامه و بودجه و جلسه شورای ملی سالمندان است.
بیشتر بخوانید: جمعیت ایران در جاده سالمندی/ ترغیب به فرزندآوری باید از چه مسیری عبور کند؟
 
وی با بیان اینکه ۲۰ دستگاه، سمن و وزارتخانه در شورای ملی سالمندان عضویت دارند، گفت: سند ملی سالمندان درصدی تغییراتی دارد، زیرا این سند در سال‌های گذشته تدوین شده بود و اکنون بحث‌های آماری آن به روزرسانی شده است.
 
به گفته رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور، سند ملی سالمندان دارای ۶ هدف اصلی شامل ارتقای سطح فرهنگی جامعه در زمینه پدیده سالمندی، توانمندسازی سالمندان، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان، ارتقای سرمایه و حمایت‌های اجتماعی، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز امور سالمندی و امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان است.
 
علامه افزود: سند ملی سالمندان به بحث‌هایی مانند معیشت و امنیت درآمد سالمندان از منابع عمومی می‌پردازد و بر اساس این سند لازم است وظایف دستگاه‌ها در رابطه با سالمندی در بودجه‌های آینده، دیده شوند.
 
وی یادآور شد: اکنون هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر سالمند در کشور وجود دارند.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: