پیش فروش واکسن آنفلوانزا غیرقانونی است | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۷ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۹
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذاودارو با تاکید بر غیرقانونی بودن پیش فروش واکسن آنفلوانزا در فضای مجازی و داروخانه‌ها، از مردم خواست که متخلفین را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند.
واکسن آنفلوانزا
رویداد۲۴ سید حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذاودارو با اشاره به برنامه‌ریزی برای سیاستگذاری واردات ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا (۱۰ برابر سال‌های گذشته) گفت: طی سال‌های گذشته تعداد واکسن‌های وارداتی بیشتر از سال جاری بود که رقم بالایی از آن نیز منقضی و بلااستفاده می‌شد. امسال با توجه به نگرانی، درخواست و تقاضای بالای مردم میزان واکسن وارداتی افزایش یافت. این نکته را باید خاطرنشان کرد که این نگرانی‌ها طبیعی است، اما منطقی نیست.

وی افزود: امسال به دلیل رعایت حفاظت شخصی مردم، استفاده از ماسک و دستکش و شست وشوی مداوم دست‌ها انتظار می‌رود که میزان آمار ابتلا به آنفلوانزا از سال‌های گذشته کاهش یابد و به همین ترتیب میزان استفاده از واکسن نیز به مراتب کاهش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: روش توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌ها
محمدی با تأکید بر آماده‌سازی ۲.۵ میلیون واکسن تا امروز نیز بیان کرد: تا هفته آینده در مجموع حدود ۸ میلیون واکسن را برای توزیع از اوایل مهرماه آغاز خواهیم کرد.

وی درباره میزان تاثیرگذاری واکسن آنفلوانزا با توجه به محدودیت تزریق در شهریورماه توضیح داد: معمولاً آغاز تزریق واکسن از اوایل مهرماه خواهد بود. بسیاری از همکاران و متخصصان عفونی نیز بر تزریق واکسن در دوره اوایل تا اواخر مهر تاکید دارند.

محمدی در ادامه گفت: به جز گروه‌های حساس، تزریق واکسن برای سایر مردم ضرورتی ندارد. در سطح جهانی نیز تنها ۱۰ درصد مردم واکسن را تزریق می‌کنند.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذاودارو با تکذیب اخبار منتشر شده در خصوص پیش فروش واکسن آنفلوانزا در فضای مجازی و داروخانه تشریح کرد: هر گونه اقدامی مبنی بر پیش فروش واکسن تخلف علنی و غیرقانونی است. هموطنان در صورت مشاهده هرگونه تخلف در خصوص پیش فروش واکسن، با سامانه ۱۹۰ تماس گرفته و مراتب را همکاران ما گزارش کنند.

محمدی در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران یادآور شد: دو و نیم میلیون واکسن برای گروه‌های پرخطر تنها با ارائه کد ملی امکان پذیر خواهد بود.
منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: