تاریخ انتشار: ۱۰:۰۹ - ۰۵ مهر ۱۳۹۹
معین شریفی ۳۶ ساله، یازده روز قبل برای پیاده‌روی به مناطق بالادست پارک جنگلی کردکوی رفت و از آن زمان تا به امروز با وجود تلاش فراوان، خبری از او نیست.

معین

رویداد۲۴ نام کردکوی از تیرماه امسال با ماجرای گمشدن «سها رضانژاد» بر روی زبان‌ها افتاد. دختر طبیعت‌گردی که ۱۹ تیرماه به همراه تیم ۲۵ نفره گردشگری از تهران وارد ارتفاعات «جهان نما» از توابع شهرستان کردکوی شد و از ساعت ۸ صبح فردای آن روز از محل چادر خود خارج شد و دیگر به چادر بازنگشت تا اینکه پیکر بی‌جان او چندین روز بعد در فاصله زیادی از کمپ گروه پیدا شد.

از زمان گمشدن سها که تجربه حضور در تور‌های طبیعت‌گردی بسیاری را داشت، نیرو‌های مختلف برای یافتن او بسیج شدند و مدت‌ها جستجوی او را بدون یافتن هیچ رد و نشانی از او ادامه دادند تا اینکه ۲۸ روز بعد جسد او را در کنار رودخانه‌ای در پایین‌دست کمپ گروه پیدا کردند. پزشکی قانونی گلستان بعد از معاینه اولیه جسد اعلام کرد که هیچ نشانه‌ای از قتل در جسد این خانم پیدا نکرده است و با توجه به فاسد شدن بخش زیادی از جسد، امکان بررسی دقیق علت مرگ نیاز به زمان بیشتری دارد.

ابهامات درباره علت اینکه چرا سها از ارتفاع به پایین پرت شده همچنان به قوت خود باقی است و تحقیقات در این زمینه همچنان از سوی دستگاه‌های انتظامی و قضایی ادامه دارد.

دو ماه بعد از حادثه سها، خبری در خصوص گمشدن جوانی دیگر در جنگل کردکوی در خروجی رسانه‌ها قرار گرفت. این بار خبر گمشدن جوانی ۳۶ ساله به نام «معین شریفی» که غروب سه‌شنبه برای پیاده‌روی در جنگل کردکوی خانه را ترک کرد و بعد از آن دیگر خبری از او نشد.

البته معین در گوشه دیگری از عرصه‌های جنگلی شهرستان کردکوی گمشده و با جایی که آن اتفاق برای سها افتاده، فاصله دارد. اکنون که ۱۱ روز از زمان گمشدن معین می‌گذرد، با وجود تلاش مستمر نیرو‌های مختلف، هیچ رد و نشانی از او پیدا نشده و سرنوشت او در ابهام قرار دارد.

ساعت ۱۰ شب سه‌شنبه بعد از آنکه معین به خانه بازنگشت، خانواده دلواپس او شدند و به محلی که برای پیاده‌روی رفته بود مراجعه کردند و دیدند که ماشین معین در کنار جاده پارک است، ولی خبری از خودش نیست. این سومین بار بود که معین این مسیر که در بالادست پارک جنگلی کردکوی در مسیر جاده درازنو قرار دارد را برای پیاده‌روی انتخاب کرده بود. ماشینش را کنار خیابان پارک و بعد از آن مسافتی را حدود یک ساعت پیاده‌روی می‌کرد.

آخرین باری که معین را دیدند ساعت ۶ عصر سه‌شنبه بود که در کنار ماشینش در محدوده خیابانک در بالادست پارک جنگلی در حال تعویض لباسش برای پیاده‌روی بود. معین اهل کوهنوردی نبود، اما پیاده‌روی انجام می‌داد. مسیری که معین پیاده‌روی می‌کرده در نزدیکی محل کندوی عسل پدر او بود و به همین خاطر با جنگل منطقه آشنا بود.

رئیس جمعیت هلال‌احمر کردکوی گفت: از زمانی که مفقود شدن این جوان اطلاع داده شده، نیرو‌های ما به‌طور مستمر در منطقه حضور دارند. تا به امروز که ۱۱ روز از عملیات جستجو می‌گذرد، هیچ نشانه‌ای از این جوان پیدا نشده است.

حسین باقری بیان کرد: در روز‌های اول با تعداد ۱۳ تیم پنج نفره منطقه را جستجو می‌کردیم و جستجو شبانه هم انجام می‌گرفت. در ادامه با تعداد تیم‌های کمتر به‌صورت موردی و جزئی‌تر نقاطی که مشکوک بوده را جستجو می‌کردیم.

وی اشاره به حضور تیم‌های امدادگر و نجات گر و آنست جمعیت هلال‌احمر، کوهنوردان، نیرو‌های منابع طبیعی و محیط زیست و مردم محلی شهرستان در عملیات جستجو، گفت: تمام تلاشمان را انجام دادیم که هیچ نقطه کوری را از قلم نیندازیم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر کردکوی بیان کرد: صبح دیروز (جمعه) نیز با فراخوان عمومی که اعلام کردیم با حضور بیش از ۷۰ نفر از کوهنوردان و مردم شهرستان عملیات جستجو را در دستور کار قرار دادیم، اما باز هم به نتیجه‌ای نرسیدیم.

باقری خاطرنشان کرد: طی این مدت حتی گودال‌های عمیق در چندین نقطه را در پی یافتن نشانه‌ای از این جوان به‌خوبی گشت زنی کردیم. فردا جلسه ستاد مدیریت بحران را در فرمانداری شهرستان کردکوی برگزار خواهیم کرد و در صورت تایید اعضای ستاد، از نیرو‌های ارتش برای جستجو کمک خواهیم گرفت.


بیشتر بخوانید: آخرین جزئیات کشف جسد سُها رضانژاد


همزمان با اقدام هلال‌احمر و نیرو‌های داوطلب برای جستجوی معین، اقدامات لازم برای در نظر گرفتن سایر فرضیه‌ها نیز در دادسرای شهرستان کردکوی در حال پیگیری و پرونده‌ای در شعبه اول بازپرسی دادسرای این شهرستان تشکیل شده است.

دادستان عمومی و انقلاب کردکوی چند روز قبل گفت که فعلاً اظهارنظر درباره جنایی بودن این پرونده زود است و باید منتظر نتیجه جستجو‌ها ماند و البته چند نفری به‌عنوان مطلع و مظنون به شعبه اول بازپرسی کردکوی فراخوانده شده‌اند و تحقیقات در حال انجام است.

با پدر معین هم که صحبت کردیم گفت که معین پسر آرامی بود و کسی با او دشمنی نداشت.

یکی از سناریو‌هایی که با توجه به کوهستانی و جنگلی بودن منطقه حتی در زمان مفقود شدن سها نیز مطرح شده بود و این بار نیز در خصوص معین مطرح می‌شود، حمله حیوان است. موضوعی که رئیس اداره حیات‌وحش محیط زیست گلستان آن را رد می‌کند.

محمود شکیبا در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: تاکنون موردی را در استان نداشتیم که انسانی بر اثر حمله حیوان وحشی، کشته شود. در چند موردی هم که حمله حیوان به انسان را داشتیم، حیوان قصد حمله نداشته و صرفاً از خودش دفاع کرده و بعد از زخمی کردن انسان، از محل گریخته است.

رئیس اداره حیات‌وحش محیط زیست گلستان بیان کرد: اگر هم چنین اتفاقی برای این جوان رخ داده باشد، حیوان که لباس‌ها را نمی‌خورد؛ حتماً آثاری از جمله لباس بر جای خواهند ماند.

فرماندار کردکوی نیز در گفتگو با ایسنا در خصوص آخرین اقدامات درباره این جوان گمشده، گفت: نیرو‌های امدادی طی این مدت هر جا که گمان می‌کردند این فرد در آنجا یافت شود را جستجو کردند، ولی هیچ نتیجه‌ای به دست نیامد.

ابراهیم قدمنان بیان کرد: یکی از سناریو‌ها این بود که اگر این جوان با خودرو برخورد یا به دره پرت شده باشد که می‌بایست در دره‌های مسیر جاده باشد، ولی با استفاده نیرو‌های امدادی و حتی هلی شات دو طرف جاده بررسی شد، اما چیزی پیدا نشد.

وی گفت: احتمالاً در روز‌های آینده نیرو‌های ارتش را برای کمک به عملیات جستجو به منطقه فرا می‌خوانیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نمی‌توان در خصوص سناریو ربوده شدن او یا سناریو‌های دیگر با قاطعیت صحبت کرد. بحث‌های مربوط به این سناریو‌ها توسط عوامل نیروی انتظامی در دست بررسی است.

فرماندار کردکوی از مردم خواست به شایعات در فضای مجازی توجه نکنند و صرفاً به خبر‌هایی که از زبان مسئولان نیروی انتظامی، هلال‌احمر و فرمانداری توسط رسانه‌های رسمی عنوان می‌شود، توجه داشته باشند.

خانواده معین هر روز در جنگل کردکوی چشم انتظار خبری از جوان ۳۶ ساله‌شان هستند. معین، دو دختر دوقلو یک ساله دارد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: