تاریخ انتشار: ۱۵:۴۸ - ۰۹ مهر ۱۳۹۹
برگزاری اولین مناظره بین دو نامزد اصلی دموکرات و جمهوری خواه برای انتخابات سوم نوامبر با سیلی از انتقادات و کنایه‌ها روبرو بود. به گزارش خبرآنلاین،
مناظره انتخابات آمریکا
رویداد۲۴ بامداد چهارشنبه دونالد ترامپ و جو بایدن اولین مناظره خود را برگزار کردند که با حواشی زیادی همراه بود. دو نامزد بار‌ها صحبت‌های یکدیگر را قطع کرده و حملات لفظی بهم داشتند. (اینجا) این مناظره که بیشتر به دعوا‌های شخصی شبیه بود و کمتر صحبت‌های کارشناسی در آن مطرح شد زیر ذره بین رسانه‌ها و شخصیت‌های مختلف آمریکایی قرار گرفت و انتقادات زیادی را متوجه خود کرد.

خبرگزاری رویترز با تیتر توهین‌ها و قطع کردن صحبت‌ها نوشت: ترامپ بولدوزر وار طی ۹۰ دقیقه ساز خود را زد و سعی کرد بایدن را تحریک کند. این خبرگزاری در ادامه نوشت که کنترل مناظره از دست کریس والاس مجری با سابقه فاکس نیوز رفت؛ زمانی از ترامپ می‌خواست که نوبت را بایدن بدهد که با بی اعتنایی ترامپ مواجه شد. رویترز همچنین نوشت که جمله "خفه شو" از سوی بایدن به ترامپ در شان یک رئیس جمهور نیست.

موضوع جدال، قطع کردن صحبت‌ها و حواشی این مناظره عمدتا زیر ذره بین عمده رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی و همچنین شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی بود. واکنش تحلیلگران و خبرنگاران رسانه‌های مختلف نیز در خور توجه بود. اندرسون کوپر خبرنگار و مجری سرشناس آمریکایی در صفحه توئیتر خود قسمت‌هایی از برنامه سی ان ان را با حضور دنیل دیل منتشر کرده که صحت ادعا‌های ترامپ را در مناظره بررسی کرد. وی در این مصاحبه اظهار داشت که سخنرانی‌های بدون متن و زنده ترامپ همواره پر از ادعا‌های دروغین و کذب است. او همچنین اظهار داشت که ترامپ در این مناظره طیف گسترده‌ای ادعا‌های غلط به ویژه در خصوص انتخابات پستی را مطرح کرد.

مک کی کاپینز، نویسنده و مقاله نویس آتلانتیک نیز در توئیتی نوشت که استراتژی ترامپ همان چیزی بود که در جریان مبارزاتش در سال ۲۰۱۶ در پیش گرفت. بین صحبت‌ها بپر و اجازه نده رقیبت سخن بگوید.

رونالد برانستین دیگر مقاله نویس آتلانتیک نیز در توئیتی نوشت که منزجرترین لحظات تاریخ دموکراسی آمریکا بود؛ زمانی که ترامپ حرف‌های من درآوردی زد و کریس والاس به او فرصت داد.

جک تیپر مجری سی ان ان نیز در توئیتی نوشت: یک ساعت و ۱۳ دقیقه پس از مناظره، مجری برنامه به رئیس جمهور یادآوری می‌کند که قوانینی را که با آن موافقت کرده نقض کرده است.

جیم آکوستا خبرنگار سی ان ان نیز در توئیتی به سوال مجری برنامه درباره نژادپرستان سفیدپوست اشاره کرد و نوشت که ترامپ در فرصتی که داشت اقدام آن‌ها را محکوم نکرد.

ازرا کلین، خبرنگار وکس نیز نوشت: ناظران باید بدانند که اگر به دونالد ترامپ فرصتی بدهید تا نتایج انتخابات را تضعیف کند، او این کار را خواهد کرد. این تنها اطلاعات دادن به رای دهندگان نیست. این بحران میدانی است.

آندار میچل سردبیر فارن افرز، در توئیتی در واکنش به این مناظره نوشت: ۲۰۰ هزار آمریکایی جان خود را از دست داده اند. ملت ما با اختلافات بر سر مسائل نژادی از هم پاشیده شده است. ۱۳ میلیون نفر یا بیشتر بدون شغل هستند و ترامپ مانع از آن شد که این کشور در مورد آینده خود بحث کند. درباره سیاست ما چه گفته می‌شود؟

بیشتر بخوانید: بدترین مناظره تاریخ انتخابات آمریکا، آشوب مطلق/ کارشناسان درباره نخستین رویارویی ترامپ و بایدن چه گفتند؟
الیور دارسی خبرنگار سی ان ان نیز در توئیتی به غالب تیتر‌های منتشر شده در رسانه‌های دنیا پرداخت. وی در توئیتی نوشت: سی ان ان: هرج و مرج به تمام عیار در اولین مناظره/ نیویورک تایمز: حملات تند شخصی و صدا زدن‌های پر آشوب در اولین مناظره/ هافینگتون پست: راند اول آشوب/ بازفید نیوز: شب مناظره: بزرگترین نمایش سردرگم کننده آمریکایی

مایکل بشلاس خبرنگار ان بی سی نیوز نیز نوشت: دموکراسی امشب توسط رئیس جمهوری که قوانین را زیر پار می‌گذارد نابود شد. از محکومیت برتری طلبان سفیدپوست امتناع ورزید و هیچ نوع مخالفت را تحمل نمی‌کند؛ تصور کنید دور دوم او چگونه خواهد بود.

ماریا شرایور مجری ان بی سی نیز در توئیتی نوشت که در ابتدا برای دیدن این مناظره هیجان زده بودم، اما پس از دیدنش شوکه و ناامید شدم که این یک مناظره برای ریاست جمهوری است!

مایکل استیل تحلیلگر ام اس ان بی سی، در توئیتی نوشت: دیگر نیازی به تحقیر ملی نیست؛ این اولین مناظره بود و باید آخرین مناظره ریاست جمهوری باشد. چه چیزی این کره زمین وجود دارد که باعث می‌شود شما باور کنید که دو مناظره بعدی بهتر از این خواهد بود؟ بیایید فقط رأی بدهیم.

دکتر جک براون فیزیکدان و متخصص امور زبان بدن در توئیتی نوشت: یکی از مشخصه‌های بارز زبان بدن ترامپ وقتی دروغ می‌گوید این است که انگشت سبابه دست راست خود را به این حالت درمی آورد و در مورد سوابق مالیاتی خود دروغ می‌گوید. بایدن هم از اعمال وجودش می‌خندد؛ چرا که می‌داند ترامپ در حال دروغ گفتن است.

مناظره انتخاباتی آمریکا

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابقه آمریکا نیز گفت: حالا آمریکایی‌ها می‌دانند شخصیت ترامپ چگونه است، ترفند‌ها و حقه‌های انتخاباتی امسال او، کارآیی نخواهد داشت

کایلی مک انانی سخنگوی مطوبوعاتی کاخ سفید نیز اینگونه به بایدن طعنه زد: بایدن در طول این مناظره در ۳۰ دقیقه درخواست استراحت داشت. استراحتی در کار نیست وقتی شما رهبر دنیای آزاد هستید جو!

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از این مناظره انتقاد‌های بسیاری کردند. برخی از کاربران توئیتر آن را به مشاجره دو کودک تشبیه کردند و انتشار چنین عکس‌هایی نیز در نوع خود جالب بود:
مناظره انتخاباتی آمریکا
همچنین طبق نظرسنجی شبکه سی بی اس، ۶۹ درصد آمریکایی‌ها مناظره بایدن و ترامپ را آزاردهنده دانستند. در همین حال ۴۸ درصد نیز جو بایدن را برنده مناظره با دونالد ترامپ می‌دانند.

لازم به ذکر است که مناظره بعدی بین دو نامزد در تاریخ ۱۵ اکتبر برگزار خواهد شد.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: