تاریخ انتشار: ۲۱:۱۱ - ۱۴ مهر ۱۳۹۹
استاد ممتاز علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه آلابامای جنوبی در گفتگویی به بررسی سیاست‌های جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات سوم نوامبر در قبال ایران پرداخت.

رفتار بایدن با ایران پس از پیروزی در انتخاباترویداد۲۴ پرفسور نادر انتصار در همین راستا گفت: ایران نباید انتظار تغییرات عمده در مورد سیاست آمریکا در مقابل ایران را داشته باشد. به احتمال زیاد جو بایدن زبان دیپلماسی را جانشین فحاشی ها و عربده کشیهای رژیم ترامپ خواهد کرد و از کلماتی مانند "فشار حد اکثری" و "تغییر رژیم" استفاده نخواهد کرد. همانطور که بایدن گفته است, آمریکا تمایل دارد که به برجام بازگردد ولی مفهوم او از برگشتن به برجام با آنچه ایران انتظار دارد متفاوت است. برای دولت بایدن برجام قدمی است برای تضعیف قدرت دفاعی ایران بخصوص قدرت موشکی آن ولی برداشت ایران از برجام با آنچه که بایدن میخواهد متفاوت است. بعلاوه, جو ضد ایران در کنگره آمریکا هنوز بسیار قوی است و این خود مانع بزرگی در تغییر رویکرد دولت آینده آمریکا در مورد ایران خواهد بود.


بیشتر بخوانید: شانس پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا چقدر است؟


وی همچنین افزود: ترامپ و طرفداران او بر این عقیده اند که رژیم ترامپ ایران را "مهار" کرده است و تهران را آچمز کرده است. برای آنها مهم نیست که دیگران چه فکر میکنند چون آنها در دنیای خیالی خودشان زندگی میکنند. بعلاوه, جو بایدن نیز سیاست افزایش فشار علیه ایران را به طریق دیگری دنبال خواهد کرد. هم خود بایدن و هم مشاورین ارشد او در سیاست خارجی و هم پلاتفرم ۲۰۲۰ حزب دموکرات این را تائید کرده اند. آنچه نتیجه انتخابات ریئس جمهوری آمریکا را تعیین خواهد کرد مسائل داخلی آمریکا خواهد بود نه موضوع ایران.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: