تاریخ انتشار: ۱۲:۵۳ - ۱۵ مهر ۱۳۹۹
سالاری با استناد به گزارش سازمان املاک:
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به گزارش سازمان املاک شهرداری، از شناسایی حدود 1904 ملک واگذار شده شهرداری در قالب بند 6 ماده 55 خبرداد و گفت: وقوع انحراف از قانون در واگذاری ۳۱۸ مورد از املاک شهرداری تهران قطعی شده و انحراف در ۴۴۳ مورد دیگر هم در دست بررسی است.

 املاک شهرداری تهران

رویداد۲۴ محمد سالاری با اشاره به برگزاری سلسله جلسات روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری و فرهنگی و اجتماعی با مدیران سازمان املاک و مستغلات شهرداری برای بررسی وضعیت املاک شهرداری گفت: در اولین جلسه از این سلسله جلسات، مدیران سازمان، گزارشی را از وضعیت املاک شهرداری تهران ارائه دادند و ما بر ضرورت ساماندهی آن ها تاکید کردیم و برای تحقق این مهم، در هر جلسه موضوعات مختلفی از جمله وضعیت واگذاری املاک به بانک شهر، وضعیت واگذاری املاک به نهادها، وضعیت املاک در حوزه تهاترها، وضعیت سامانه املاک و شفافیت در حوزه املاک، وضعیت ثبت اسناد املاک شهرداری، تحقق منابع غیرنقد بودجه، تعیین حدود اختیارات مناطق در حوزه املاک، تفاهم نامه با ثبت اسناد املاک کشور و عملکرد مصوبات شورا، تعیین وضعیت تعهدات شهرداری و رسا تجارت و بنیاد تعاون سپاه و ... را مورد بررسی قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه دومین جلسه با موضوع بررسی عملکرد سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در خصوص شناسایی و باز پس گیری املاک و اراضی واگذار شده در قالب بند ششم ماده 55 قانون شهرداری برگزار شد، اظهار داشت: بنابر گزارشات ارائه شده توسط سازمان املاک،‌ کارگروهی به منظور رصد میدانی املاک موضوع بند 6 ماده 55 قانون شهرداری با همکاری معاونت اجتماعی و مناطق 22 گانه شهرداری تهران تشکیل شده که اقدام به بازدید و شناسایی املاک و اراضی واگذار شده کرده اند و اکنون لیست اولیه این املاک تهیه شده است.

سالاری ادامه داد: براساس این گزارش، ایجاد کمیسیون بند 6 ماده 55 متشکل از مدیر کل دفتر شهردار تهران ، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، معاون مالی و اقتصاد شهری، رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات از دیگر اقدامات سازمان بوده است که پس از تشکیل 5 جلسه در خصوص بیش از 1400 ملک از املاک تصمیم گیری شده است.


بیشتر بخوانید: انتشار لیست املاک واگذار شده شهرداری تهران در ایستگاه پایانی


رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اعلام کرد: کل املاک شناسایی شده در قالب بند 6 در حدود 1904 مورد است که 803 مورد املاک در اختیار معاونت اجتماعی شهرداری، 153 ملک در اختیار نهادها از جمله نهادهای نظامی، انتظامی و ...، 176 مورد در حال بهره برداری مذهبی در قالب مساجد و حسینیه و ...، 318 مورد دارای انحراف موضوع بند شش ماده 55، 443 مورد املاک در دست بررسی در کمیسیون جهت تعیین تکلیف و11 مورد املاک ستادی شهرداری تهران بوده است.

وی افزود: بیشترین تعداد املاک واگذار شده در قالب بند 6 ماده 55 به ترتیب 167 مورد در منطقه چهار، 146 مورد در منطقه یک، 137 مورد در منطقه دو، 125 مورد در منطقه 15 و 120 مورد در منطقه 12بوده است. همچنین بیشترین تعداد انحراف در قالب بند 6 ماده 55 به ترتیب در منطقه یک(52 مورد)، منطقه هفت (27 مورد)، منطقه چهار(25 مورد) و منطقه ده(25 مورد) بوده است.

سالاری در خصوص تصمیمات این جلسه گفت: در این جلسه مقرر شد، سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران،گزارش برآورد ارزش دارایی مجموعه املاک واگذار شده و باز پس گرفته شده را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند و شهرداری لایحه ای پیشنهادی را در راستای اصلاح بند 6 ماده 55 قانون شهرداری به عنوان پیوست ساماندهی املاک به شورا بیاورد.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد، سازمان املاک لیست بهره برداران ۴۳۳ ملکی که تحت عنوان املاک در دست بررسی در کمیسیون بند شش ماده 55 و لیست کامل املاک در اختیار بسیج و سپاه را به شورای اسلامی شهر ارائه دهد.

سالاری افزود: ارائه راهکارهای تخلیه املاک شناسایی شده توسط سازمان املاک نیز از دیگر تصمیمات این جلسه بود.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: