تاریخ انتشار: ۱۴:۲۵ - ۱۶ مهر ۱۳۹۹
برای اولین بار، وزیران خارجه اسرائیل و امارات باهم دیدار کردند.

 اسرائیل و امارات

رویداد۲۴  این دیدار، دیروز سه شنبه و در حاشیه بازدید از بنای یادبود و موزه هولوکاست برلین و با حضور وزیر خارجه آلمان انجام شد.

امارات چندی پیش با اسرائیل توافقامه عادی سازی روابط امضا کرد. براساس این توافق، امارات و اسرائیل در تل آویو و ابوظبی، سفارت بازخواهند کرد و سفیر، مبادله خواهد شد.

در این دیدار شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان و گابی اشکنازی وزیران خارجه امارات و اسرائیل درحالی که ماسک بر چهره داشتند به نشانه دست دادن، آرنج خود را به یکدیگر زدند.

گفتگو درباره روند عادی سازی در روابط اسرائیل و امارات و همکاری در بخش های مختلف، موضوع گفتگوی دو طرف بود.

 بی بی سی هم نوشت: اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل درباره این دیدار گفت بازدید از بنای یادبود هولوکاست برای او "به عنوان یک نماینده (اسرائیل)، ژنرال سابق و پسر یک بازمانده هولوکاست" به خصوص تاثرانگیز بوده است.

او گفت: "سه نفر ما در کنار هم در سکوت ایستادیم تا یاد قربانیان را زنده کنیم. و برای اولین بار در تاریخ نماینده یک کشور عربی حاضر بود... حضور امروز ما در کنار هم، نماد شروع عصر تازه صلح، ثبات، رفاه و امید است."

وزرای خارجه امارات و اسرائیل در کنار هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در میان ۲۷۰۰ بلوک خاکستری در محوطه بزرگ بنای یادبود هولوکاست قدم زدند.

این بنا برای گرامیداشت یاد یهودیان که توسط رژیم نازی تحت رهبری آدولت هیتلر در آلمان قتل عام شدند ساخته شده است.

شیخ عبدالله و اشکنازی از موزه زیرزمینی این بنا بازدید و کتاب بازدیدکنندگان را امضا کردند.دیدار وزیران خارجه اسرائیل و امارات +عکس

شیخ عبدالله در پیام خود در این کتاب نوشت "دیگر هرگز" و افزود که این محوطه "ارزش های همزیستی و بخشایش... که کشور من بر آنها بنا شده را به نمایش می گذارد."

اشکنازی هم در یادداشت خود نوشت که ملاقات آنها "نماد شروع یک عصر تازه است. عصر صلح میان ملت ها."

"امضای مشترک ما در کتاب گرامیداشت مثل یک اشک و سوگند مشترک است: به یاد داریم و فراموش نمی کنیم، که قوی باشیم و قول بدهیم 'دیگر هرگز'."

ماس وزیر خارجه آلمان گفت "افتخار بزرگی است که وزرای خارجه اسرائیل و امارات برلین را به عنوان محل ملاقات تاریخی اول خود انتخاب کرده اند."


بیشتر بخوانید: عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل علیه قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین


وزرای خارجه اسرائیل و امارات در گفت‌وگوهای خود در محل وزارت خارجه آلمان برای شروع همکاری در زمینه هایی مثل توسعه فناوری و امنیت اظهار آمادگی کردند.

وزیر خارجه آلمان توافق اسرائیل و امارات را "اولین خبر خوب در خاورمیانه بعد از مدت های طولانی" توصیف کرد.

او دو طرف و سایر کشورهای خاورمیانه را تشویق کرد پیشتر بروند و از این فرصت برای یافتن صلحی پایدار میان اسرائیل و فلسطینی ها استفاده کنند.

اشکنازی هم از فلسطینی ها خواست به میز مذاکره برگردند.

مقام‌های دولت فلسطین (تشکیلات خودگردان) به شدت از اقدام کشورهای عرب ساحلی خلیج فارس در توافق با اسرائیل انتقاد کرده و آن را "خیانت" به آرمان فلسطین توصیف کرده‌اند.

آلمان همواره از بزرگ‌ترین حامیان اسرائیل بوده اما همراه کشورهای اروپایی دیگر از سیاست‌های دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در سرزمین‌های اشغالی فلسطین انتقاد و از راه حل تشکیل دو کشور حمایت کرده است.دیدار وزیران خارجه اسرائیل و امارات +عکس

خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، امارات ، اسرائیل
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: