تاریخ انتشار: ۱۵:۰۳ - ۱۷ مهر ۱۳۹۹
تزریق واکسن آنفلوآنزا برای افرادی که دارای علائم ابتلا به ویروس کرونا هستند و یا طی یک ماه گذشته تست کرونای آن‌ها مثبت اعلام شده است، ممنوعیت دارد.

واکسن آنفلوانزا

رویداد۲۴ سید راشد جزایری افزود: از آنجا که سیستم ایمنی فرد مبتلا به کرونا درگیر ویروس کووید ۱۹ است، بدن فرد در حال ساختن آنتی‌بادی برای مقابله با کرونا است از همین رو تزریق واکسن آنفلوآنزا در زمانی که بدن درگیر این ویروس است سبب می‌شود پاسخ مطلوبی به این واکسن نشان داده نشود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تعداد واکسن اختصاص یافته به استان برای امسال بیش از ۱۰ برابر سال گذشته است و جای نگرانی از بابت کمبود این واکسن برای گروه‌های هدف وجود ندارد، تاکید کرد: تزریق واکسن برای همه از جمله جوانان توصیه نمی‌شود از همین رو همچنان تاکید می‌شود گروه‌های هدف در اولویت تزریق هستند.

جزایری خاطر نشان کرد: مادران باردار، کادر بهداشت و درمان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای، افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی، فعالان عرصه نیروی انتظامی و نظامی، دامپزشکان و محیط‌بانان، سالمندان نگهداری شده در سرای سالمندان، معلولان بهزیستی، زندانیان و بیماران خاص از گروه‌های هدف تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند.


بیشتر بخوانید: مراکز بهداشت هم واکسن ندارند!/ ۱.۵ میلیون واکسن آنفلوانزا کجاست؟


رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری افزود: تزریق واکسن برای مادران باردار به ویژه در سه ماهه سوم بارداری و ۲ هفته بعد از زایمان از طریق مراکز بهداشتی انجام می‌شود.

به گفته جزایری، دریافت واکسن آنفلوآنزا تا اواخر آبان ادامه دارد و ایمنی نسبی تا ۲ هفته پس از تزریق واکسن شروع می‌شود.

به گزارش ایرنا، سال گذشته چهار هزار واکسن آنفلوآنزا در چهارمحال و بختیاری توزیع شد که تنها ۲ هزار و ۵۰۰ واکسن تزریق شد.

بنا بر گزارش‌های پزشکی، علائم آنفلوآنزا با سرماخوردگی شباهت‌های زیادی دارد و به طور دقیق نمی‌توان علایم مجزایی برای آنفلوانزا ذکر کرد، اما تب، درد عضلانی، اسکلتی و تهوع و استفراغ در بین افراد مشکوک به آنفلوانزا مشاهده می‎شود.

به گفته پزشکان بهترین روش پیشگیری از بروز آنفلوانزا رعایت اصول بهداشت فردی مانند شستن مداوم دست‌ها با صابون و آب گرم و استفاده از تهویه هوا در محیط‌های بسته، اجتناب از خودتجویزی و استفاده از آنتی بیوتیک و کورتن و تزریق واکسن در زمان مناسب است.

منبع: ایرنا
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: