تاریخ انتشار: ۰۹:۵۷ - ۰۲ آذر ۱۳۹۹
روی کار آمدن یک رئیس جمهور جدید در آمریکا، چه تاثیری در انتخابات ۱۴۰۰ و تغییر آرایش سیاسی اصلاح طلبان و اصولگرایان دارد؟
ریاست جمهوری بایدن به نفع اصلاح طلبان است یا اصولگرایان ؟
رویداد۲۴ پس از روز‌ها و ساعت‌ها رقابت نفس‌گیر انتخاباتی بین فیل و الاغ، در نهایت جو بایدنِ دموکرات توانست بر رقیب سرسخت خود، دونالد ترامپ پیروز شود. اما انتخابات آمریکا و رئیس جمهوری که بر مسند کاخ سفید تکیه می‌زند چه تاثیری بر معادلات انتخاباتی چندماه آینده ایران دارد؟ آیا شعار و وعده‌های دیپلماتیک زنده می‌شود؟ آیا آرایش سیاسی و تکنیک انتخاباتی ۲ جریان اصلاح طلب و اصولگرا تغییر خواهد کرد؟

محمدرضا خباز در این باره می‌گوید: انتخابات ایالات متحده بر انتخابات ایران تاثیرگذار است چرا که فضای سیاسی جهان با آمدن بایدن بازتر می‌شود.

احمد کریمی اصفهانی، فعال سیاسی اصولگرا، اما بر این باور است که دو نوع تفکر در ایران وجود دارد؛ یک نوع آن، تمامی پدیده‌ها و مشکلات کشور را وابسته به برجام که در راس آن آمریکا و اروپا قرار دارد، می‌داند. یک تفکر نیز تفکر ولایی است و ریشه تمامی مشکلات را در داخل کشور می‌داند. اگر این چنین باشد، مشکلات ایران، هیچ ارتباطی به انتخابات آمریکا ندارد.

امید در دل اصلاح طلبان زنده شد

از وقتی که رسانه‌ها پیروزی بایدن در برابر ترامپ را اعلام کردند، نگاه‌ها از واشنگتن به سمت تهران چرخیده تا ببینند واکنش سیاستمداران ایران چیست؟ آیا احتمال مذاکره دوباره بین ایران و آمریکا در قالب ۱+۵ وجود دارد یا خیر؟ همین موضوع باعث شد تا عده‌ای جناح چپ را مورد هدف قرار دهند و این ادعا را مطرح کنند که قرار است اصلاح‌طلبان با استفاده از روی کار آمدن دوباره دموکرات‌ها بار دیگر مسئله مذاکره را زنده کنند این بحث آنقدر شدت و حدت پیدا کرد تا اینکه یک عضو حزب موتلفه شرط و شروطی را برای مذاکره با امریکا مطرح کرد.

البته از سوی دیگر اصلاح طلبان هم ساکت ننشستند و در مواجه با این حرف و حدیث‌ها بیان کردند که اگر مذاکره‌ای رخ بدهد باید با مجوز رهبری باشد.

حسن رسولی در این باره به خبرآنلاین گفت: در چندماه باقی مانده تا انتخابات ۱۴۰۰، چنانچه در داخل کشور، شاهد موضع گیری‌های هوشمندانه، برخواسته از عزت، حکمت و مصلحت نظام بودیم، آنگاه همانطور که دکتر محمد صدر که یک چهره با اصالت به لحاظ خانوادگی، مجرب از حیث تجربه کاری هم در حوزه سیاست خارجی و هم در حوزه سیاست داخلی بوده و امین رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت هستند؛ در صورتی که آمریکا به میز برجام برگردد؛ جمهوری اسلامی ایران آمادگی مذاکره دارد. در گذشته هم مذاکراتی که صورت گرفت با اذن و اجازه رهبری بود. خوشبختانه، امروز اصلاح طلبان در حاکمیت کاره‌ای نیستند و هر نوع مذاکره‌ای با آمریکا کمّا و کیفا به لحاظ اختیار و مسئولیت تصمیم گیری، به استناد اصل ۱۱۰ قانون اساسی منوط به تشخیص و اجازه رهبری است.

غلامعلی جعفرزاده هم معتقد است؛ «اصلاح طلبان اگر از آمدن بایدن استفاده کنند، نامش حسن استفاده می‌باشد. مردم به دنبال کاهش تنش و افزایش روابط دیپلماتیک با همه دنیا هستند و این اتفاق خوبی است.» غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت، اما می‌گوید: «اصلاح طلبان از روی کار آمدن بایدن می‌توانند سوءاستفاده کنند، اما افکار عمومی جامعه به این مسئله بها نمی‌دهد.»

ولوله در اردوگاه اصولگرایان

دعوای چپ و راست که هیچ‌گاه تمامی ندارد و در بزنگاه انتخابات بیشتر هم می‌شود حالا دیگر با چاشنی انتخابات و آمریکا همراه شده است. از یک سو اصولگرایان انگشت اتهام را به سمت اصلاح طلبان می‌گیرند که قرار است از نمد آمدن جو بایدن برای خود کلاه بدوزند و از سوی دیگر اصلاح‌طلب‌ها هم دست روی دست نگذاشتند و می‌گویند اصولگرایان از روی کار آمدن بایدن به شدت نگران هستند. آنان معتقدند جناح راست به شدت از روی کار آمدن بایدن ناراحت است؛ حرف آن‌ها این است که اصولگرایان خواهان رئیس جمهور شدن ترامپ بوده، زیرا از این موضوع در انتخابات استفاده می‌کردند.

خباز، در این باره می‌گوید: رفتار الان آنان نشان دهنده نارضایتی آنان از شکست ترامپ است. ترامپی که دستش تا آرنج به خون مردم ایران و به ویژه سردار بزرگ این نظام آلوده است.

طیبه سیاوشی، نماینده سابق مجلس می‌گوید: «تحلیل‌ها و اظهارنظر‌های اصولگرایان در هنگام انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، درباره تاثیرگذاری مستقیم به قدرت رسیدن ترامپ بر سیاست خارجی ایران بسیار تکان دهنده بود.».

اما کریمی اصفهانی این موضوع را تکذیب می‌کند و می‌گوید:» من خودم جزو اصولگرایان هستم و چنین تحلیل‌های منتسب به اصولگرایان را کاملا رد و تکذیب می‌کنم، زیرا این تحلیل، یک تحلیل القا شده است. از نظر ما، آمدن ترامپ یا بایدن، هیچ تفاوتی برای کشور نخواهد داشت. سیاست آمریکا به این گونه است که یک نفر با پنبه سر می‌برد و دیگری می‌خواهد با اسلحه بر دنیا حکومت کند. یقینا دشمن درجه یک هر دوی آن‌ها، ایران است، زیرا تمام منافع آن‌ها را از بین برده است. برای اصولگرایان، روی کار آمدن بایدن یا ترامپ تفاوتی نخواهد داشت.»
بیشتر بخوانید: سیگنال‌های مذاکره ایران و آمریکا در جریان است؟

پاسخ سیاسیون درباره تاثیرات انتخابات آمریکا

با پررنگ شدن بحث تاثیر انتخابات آمریکا بر انتخابات ۱۴۰۰ برآن شدیم تا نظر سیاسیون را در این رابطه بپرسیم که حاصل این نظرخواهی را می‌توانید در این جدول بخوانید؛
 

اسم/ گرایش سیاسی

انتخابات آمریکا بر انتخابات ۱۴۰۰ ایران تاثیر گذار خواهد بود؟

آیا روی کار آمدن بایدن، شعارها و وعده های دیپلماتیک را در جریان اصلاحات زنده می‌کند؟

آیا اصولگرایان از روی کار آمدن بایدن، احساس خطر می‌کنند؟

 

 

 

 

غلامعلی جعفرزاده/ معتدل

 * نمی توان گفت که انتخابات آمریکا و روی کار آمدن دونالد ترامپ یا جو بایدن، تاثیری در انتخابات ما دارد یا خیر، چرا که تاثیر انتخابات آمریکا بر انتخابات ۱۴۰۰ ایران، نسبی است و باید تا سال دیگر صبر کرده تا کاندیداها برنامه های خود را مشخص کنند.

 * مردم از مذاکره و برجام نتیجه دیدند. اگر عده‌ای در داخل کشور آن را قبول ندارند، داستان دیگری است. باید بپرسید چرا اصولگرایان خواهان رای آوردن ترامپ بودند.

 * هر جریانی اگر بخواهد از شرایط به وجود آمده در دنیا و در داخل کشور به نفع مردمش استفاده کند؛ چیز بدی نیست. 

 *اصلاح طلبان اگر از آمدن بایدن استفاده کنند، نامش حسن استفاده می باشد. 

 * مردم به دنبال کاهش تنش و افزایش روابط دیپلماتیک با همه دنیا هستند و این اتفاق خوبی است. 

 * حجم نگرانی و خشم اصولگرایان از آمدن بایدن زیاد است. 

 * روند حرکت رسانه های منتسب به اصولگرایان و حمله های بسیار بی تقوایانه به کاندیداهای منتسب به جریان اصلاحات؛ بیانگر آن است که آمدن بایدن در جناح تندرو یک نگرانی را ایجاد کرده است. 

 * اگر آمدن بایدن، می تواند باعث رخ دادن اتفاقی به نفع مردم شود، چرا ناراحت هستند در حالی که باید همه به هم کمک کرده تا مشکلات از سر راه برداشته شود. 

 

 

 

 

محمدرضا خباز/ اصلاح طلب

 * انتخابات ایالات متحده بر انتخابات ایران تاثیرگذار است چرا که فضای سیاسی جهان با آمدن بایدن بازتر می شود. در علم سیاست حزب جمهوری خواه را به پرنده باز و حزب دموکرات را به کبوتر تشبیه می شود. کبوتر یک حیوانی ظریف و خانگی است که می توان با او زندگی کرد اما باز یک حیوان خطرناک و لاشخور صفت است. 

 * اثر آن به این صورت است که باید مردم پای صندوق های رای بیایند تا هم به انسجام و اقتدار کشور را افزایش دهند و هم دشمنان این سرزمین طمع به کشور ایران نخواهند کرد.

 *  با انتخاب آقای بایدن قیمت ارز و طلا کاهش پیدا کرد و مهمتر از همه، اگر آمریکا به برجام بازگشته و تحریم ها برداشته شود؛ مردم نفس خواهند کشید. 

 * برجام یک معاهده بین المللی است که در شورای امنیت سازمان ملل مصوب شده  و همه کشورهای عضو به آن رأی داده اند. ترامپ نابخردانه زیر میز زده و کافه را بهم ریختغ در حالی که بایدن اعلام کرد به برجام بر می گردد.

 * خود برگشتن به برجام به رفاه عمومی مردم کمک می کند. 

 * دور اول آقای روحانی به خاطر فراهم شدن ارتباط با دنیا دور موفقیت آمیزی بود. 

 * رفتار الان اصولگرایان نشان دهنده نارضایتی آنان از شکست ترامپ است. ترامپی که دستش تا آرنج به خون مردم ایران و به ویژه سردار بزرگ این نظام آلوده است. 

 * به اصولگرایان باید گفت در قضیه بین بد و بدتر، بد را باید انتخاب کرد نه اینکه دنبال بدتری رفت که ما را به جنگ و خونریزی نزدیک تر کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حسن رسولی/ اصلاح طلب

 * نگاه افراطی خوش‌بینانه به تعاملات داخلی آمریکا در ارتباط با اختلافات چندین ساله دو کشور؛ واقع بینانه نیست. با این وجود بین تیم های بایدن و ترامپ تفاوت های آشکاری است. اعضای تیم ترامپ که اصلی ترین مرجع تصمیم گیری در مورد استراتژی امنیت ملی آمریکا بودند؛ به عداوت و کینه ورزی علیه جمهوری اسلامی ایران مشهور بودند و بی سابقه ترین تحریم ها علی الخصوص در حوزه غذا و دارو علیه ایران اعمال شد. آن ها حتی سردار محبوب ملت ایران را مظلومانه به شهادت رساندند.

 * با ایجاد تغییر و نوسازی در ساختار دولت آمریکا؛ افق آرامی را برای حوزه سیاست خارجی ما به ویژه در پرونده هسته‌ای می گشاید، مسیر بازگشت آمریکا به برجام طبیعی‌ترین شکل آغاز مذاکرات است.

 * در رویکرد جدید، مقابله دو جانبه ایران و آمریکا، جنبه نرم‌تری دارد. برای محقق شدن وعده های انتخاباتی بایدن و  مذاکره به شرط بازگشت به برجام، به ظهور شجاعانه و هوشمندانه ما در عرصه عرصه مذاکرات احتمالی دیپلماتیک آینده بستگی دارد.

 * ما رویداد انتخابات امریکا را در عرصه بین المللی پشت سر گذاشتیم و در عرصه داخلی هم مهمترین رویدادی که فرا روی کشور است، انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ریاست جمهوری می باشد. حتما این دو رویداد بر یک دیگر تأثیر خواهند داشت.

 * در دوره‌ی ۴ ساله آقای ترامپ، به صورت ناخواسته یک هم‌سویی آشکاری بین مواضع او و حزب جمهوری‌خواه با جریان تندرو در ایران وحود داشت. همین الآن نیز با اینکه اکثر رسانه های جهان پیروزی بایدن و هریس با رای بی‌سابقه و با نرخ مشارکت ۶۴ درصدی اعلام کردند؛ همسو با جریان ترامپیست در آمریکا، در ایران دشمن تا دندان‌ مسلح، تبدیل به دشمنی شده که اعلام کرده آماده مذاکره در قالب قواعد بین المللی است؛ اما این همسویی همچنان ادامه دارد. 

 

* خوشبختانه، امروز اصلاح طلبان در حاکمیت کاره‌ای نیستند و هر نوع مذاکره‌ای با آمریکا کمّا و کیفا به لحاظ اختیار و مسئولیت تصمیم گیری، به استناد اصل ۱۱۰ قانون اساسی منوط به تشخیص و اجازه رهبری است. 

 * اصلاح طلبان به دنبال سوءاستفاده نخواهند بود؛ اما با مردمی که علاوه بر مشکلات سخت کرونا با مشکلات عدیده معیشتی دست و پنجه نرم می کنند؛ ابراز همدردی می کنیم.

 * با توجه به تحولات کاخ سفید، اگر در سیاست خارجی، فضای آرامتری فراهم شود. اصلاح طلبان با استفاده از نقاط قوت این تغییرات، برای کمک به منافع ملی حضور فعال تری در انتخابات ریاست جمهوری خواهند داشت تا از رادیکالی شدن فضای سیاست جلوگیری شود. 

 * جریان اصولگرا در یک رقابت کم رونق و در بعضی از حوزه های انتخابیه بی رقیب و با کمترین نرخ مشارکت و با استفاده از فیلتر بسیار تنگ نظارت استصوابی توانست اکثریت مطلق مجلس را به دست بگیرد. با توجه به دستیابی به این موفقیت، آنان آسوده خاطر بودند که با همین دست فرمون انتخابات ۲۸ خرداد را نیز خواهند برد و نسبت به یکدستی مجدد قدرت در قوای سه گانه همانند دوره آقای احمدی نژاد؛ مجددا در قوای سه گانه یک دست خواهند بود.

 * حضور آقای ترامپ و تندروی های او در حقیقت به رشد رادیکالیسم و تندروی در ایران کمک می کرد. حال با تغییرات پیش رو، خواب تحلیلگرایان اصولگرا، به احتمال زیاد تعبیر نخواهد شد و برخلاف تصورات، اگر یخ سیاسی در ایران آب شده و افکار عمومی از موضوع معیشت و اقتصاد، به سمت سیاست و انتخابات رود؛ حتما شاهد آرایش سیاسی و انتخاباتی متفاوتی از نسبت به سال ۹۸ هستیم که به ضرر اصولگرایان، خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

طیبه سیاوشی/ اصلاح طلب

 * انتخابات ریاست جمهوری امریکا انتخابات مهمی است و در حال حاضر تب آن شدت گرفته و تمامی اخبار را تحت الشعاع قرار داده است. فضای رسانه ای هم به این بحث و تاثیر گذاری شدت می بخشد. به طوری که موضوعت دیگری مثل نگرانی های محیط زیستی و آتش سوزی در جنگل های گرگان فراموش شد. 

 * اکنون برای تمام جهان از هند و اروپا و .. اهمیت دارد که چه کسی رئیس جمهور آمریکا شده و تمامی اخبار را دنبال می کنند. بنابراین نمی توان تاثیر گذاری این انتخابات را انکار کرد.

 * نمی توان گفت چون بایدن یا ترامپ انتخابات شده به این شخص رای بدهیم. بارها زمانی که جمهوری خواهان قدرت داشتند؛ در ایران اصلاح طلبان روی کار آمدند و هنگامی که دموکرات ها قدرت داشند، تندروترین دولت که دولت آقای احمدی نژاد بود؛ برسر کار بود. 

 *  نمی توان ارتباط مستقیم و معناداری بین ریاست جمهوری امریکا و ایران برقرار کرد. 

 * خاورمیانه از اولویت های سیاست خارجی ایالت متحده است اما بازگشت به برجام، جز اولین  سیاست یا تصمیمات آنان نخواهد بود. 

 * با توجه به سخنان و اظهارات بایدن، نشان داده که اهل مذاکره بوده و هدف دموکرات ها مانند دوره‌ی اوباما، مذاکره است. با این حال نمی توان پیش بینی کرد که ورود بایدن به کاخ سفید و بازگشت او به برجام، مصادف باشد تا در ایران نیز دولتی مایل به مذاکره یا اصلاح طلب روی کار بیاید. 

 * خیلی ارتباط منطقی بین رسیدن بایدن به قدرت با به قدرت رسیدن اصلاح طلبان در ایران وجود ندارد. 

 * تحلیل ها و اظهارنظرهای اصولگرایان در هنگام انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، درباره تاثیرگذاری مستقیم به قدرت رسیدن ترامپ بر سیاست خارجی ایران بسیار تکان دهنده بود.

 * این نگرانی ها در زمان قبل از به قدرت رسیدن بایدن، بسیار در فضای رسانه ای مطرح شد اما نمی دانم آنان را به وحدت می رساند یا خیر.  

 

 

 

 

حسن بیادی/ اصولگرا

 

 

 * اگرچه سیاست خارجی در این چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مقابل زورگوئی‌های استکبار جهانی مخصوصا آمریکا تغییر نکرده و فعلا هم تغییر نخواهد یافت؛ لیکن نسبت به تصمیمات دولت های مستقر آنان در دوره‌های مختلف استراتژی و برنامه‌های مختلفی را داشته‌ایم که در این دوره هم حتما استراتژی متاوتی نسبت به دوران دولت ترامپ ملعون خواهیم داشت.

 * با توجه به شرایط روز کشورمان و نارضایتی مردم از اوضاع سیاسی، اقتصادی،  بی تدبیری مدیریت‌های اجرایی در اداره کشور و گرانی‌های روزافزون و بی منطق ؛هنوز فضای کشورمان انتخاباتی‌ نشده است. در نتیجه انتخابات آمریکا بعد از پیروزی بایدن ، بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند که معادلات رقابت ۱۴۰۰ دست خوش تغییرات خواهد گردید. اصولگرایان و حتی اصلاح طلبان دیگر نمی توانند مطلق از پیروزی خود سخن بگویندفکر کنم جریان جدیدی صحنه انتخابات را با شعار ایجاد دولت جوان‌ در اختیار خواهد گرفت.

 * با توجه به نواقص و ایراداتی که در ساختار اجرایی وجود دارد، بعد از چهل سال از پیروزی انقلاب ساختار کنونی پاسخگوی این کشور نیست. لذا تا تصمیم جدی برای این تغییرات نباید انتظاری بهتر وضعیت کنونی داشت. علی ایحال در نتیجه جلسات گروه‌ها و جبهه‌های مختلف سیاسی اصولگرایان توانسته‌اند سه سناریوی انتخاباتی را برای خود ترسیم کنند.

 * «حضور در صحنه انتخابات بدون آقایان قالیباف و رئیسی و معرفی یک کاندیدای جوان» و یا «حضور همزمان آقایان قالیباف و رئیسی در صحنه انتخابات ریاست جمهوری و کنارگیری یک نفر از آنها در هفته منتهی به انتخابات براساس نظرسنجی»، که به نظر بنده هیچکدام از این سناریوها موفق نخواهد بود و بهتر است این دو بزرگوار کمک کنند تا افرادی شایسته، انقلابی و دلسوز مردم وارد صحنه رقابت شوند.

 

 

 

احمد کریمی اصفهانی/ اصولگرا

 * دو نوع تفکر در ایران داریم. یک نوع آن، تمامی پدیده‌ها و مشکلات کشور را وابسته به برجام که در راس‌ آن آمریکا و اروپا قرار دارد، می‌داند. یک تفکر نیز تفکر ولایی است و ریشه تمامی مشکلات را در داخل کشور می‌داند. اگر این چنین باشد، مشکلات ایران، هیچ ارتباطی به انتخابات  آمریکا ندارد. برای مثال، در مسئله تحریم که بر ما تحمیل شد، اگر مدیریت داخلی، یک مدیریت قوی، مستحکم و وابسته به مردم باشد، معضلات حل خواهند شد. بنابراین، این تفکر باید اصلاح شود. نه این که انتخابات آمریکا روی آن تاثیر بگذارد.

 * اگر با دیدگاه نخست به این مسئله نگاه کنیم، آمدن ترامپ یا بایدن بر سر کار، روی مسائل و مشکلات ایران تاثیر خواهد گذاشت. برخی می‌گویند اگر ذره‌ای غیرت در داخل وجود داشته باشد، دیگر نیازی به جو بایدن نخواهد بود. تفکر نگاه به داخل موجب شده است که ما از نظر تسلیحاتی و نظامی به جایگاهی برسیم که طمع دنیا را از میان ببرد اما نگاهی که منشا مشکلات را در بیرون کشور می‌داند، منتظر  نتیجه انتخابات آمریکا است. 

 * در هر صورت، بایدن مشابه ترامپ است. دو حزب حاکم در آمریکا وجود دارد. دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان که هیچ یک با دیگری تفاوتی ندارد. دلیل عدم تفاوت این حزب نیز در آن است که در هیچ یک از این دو حزب، فرد تصمیم‌گیرنده نیست بلکه سازمان‌های دیگری پشت آن هستند. 

 * اصلاح‌طلبان از روی کار آمدن بایدن برای انتخابات ۱۴۰۰ استفاده خواهند کرد، آن‌ها در چند سال دولت روحانی تنها در پی آن بودند که برجام را حل کنند. امروز ممکن است که بایدن آن را بپذیرد اما مسئله برجام، یک سند بین‌المللی است و این گونه نیست که آمریکا بتواند این سند را تغییر دهد. نباید این طور اندیشید که بایدن از ترامپ قابل مذاکره‌تر است. مذاکره هرگز! ما هرگز مذاکره نمی‌کنیم. ه

مان طور که به اسلام پایبندیم، به این سند نیز پایبندیم اما هرگز مذاکره نمی‌کنیم زیرا مذاکره را پیش از این‌ها انجام داده‌ایم. این خواب اصلاح طلبان هرگز تعبیر نخواهد شد. 

 * هیچ شانسی برای اصلاح‌طلبان، با این کارنامه ای که از خود به جای گذاشته‌اند، برای انتخابات ۱۴۰۰ وجود نخواهد داشت و نباید فکر کنند که می‌توانند از این نمد برای خودشان کلاه بسازند. 

 * من خودم جزو اصولگرایان هستم و چنین تحلیلی را کاملا رد و تکذیب می‌کنم زیرا این تحلیل، یک تحلیل القا شده است. از نظر ما، آمدن ترامپ یا بایدن، هیچ تفاوتی برای کشور نخواهد داشت. سیاست آمریکا به این گونه است که یک نفر با پنبه سر می‌برد و دیگری می‌خواهد با اسلحه بر دنیا حکومت کند. یقینا دشمن درجه یک هر دوی آن‌ها، ایران است زیرا تمام منافع آن‌ها را از بین برده است. برای اصولگرایان، روی کار آمدن بایدن یا ترامپ تفاوتی نخواهد داشت.

 * به وحدت رسیدن برای هر جناحی، یک اصل است، حالا می‌خواهد اصولگرا باشد یا اصلاح‌طلب. حتی در وحدت نیز همیشه مشخص نیست که توفیق باشد، چه رسد به تفرقه و عدم وحدت. 

 

 

 

 

غلامرضا مصباحی مقدم/ اصولگرا

 * چرا باید تاثیر گذار باشد؟؛ مگر آمریکا کشوری در قاره آمریکا و ایران هم کشوری در غرب آسیا نیست؟ چرا باید تصوری درباره تاثیری گذاری انتخابات آمریکا در فضای داخلی ایران به وجود بیاید؟ تا به حال سابقه تاثیرگذاری انتخابات آمریکا بر ایران وجود داشته است؟

 * همه از رای نیاوردن ترامپ بسیار خوشحال هستند اما این موضوع از تاثیر گذاری انتخابات آمریکا بر ایران جدا است. مسئله فقط رای نیاوردن ترامپ است. خدا را شکر که شرورترین رئیس جمهوری که سخت‌ترین تحریم ها را علیه کشور و بدترین رفتارها را با مردم ایران داشت؛ رای نیاورد. 

 * این تصور که روی کار آمدن بایدن منجر به بهبود اوضاع اقتصادی ایران می شود؛ اشتباه است. بایدن در زمانی که معاون اوباما بود، در وضع تحریم هایی علیه ایران که کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا آن‌ها را فلج‌کننده خواند؛ نقش پررنگی دارد که البته ناکام ماند. حال ورق برگشته که انتظار داشته باشیم روی کار آمدن  بایدن برای فضای اقتصادی مثبت باشد؟؛ من چنین تصوری ندارم.

 * اصلاح طلبان از روی کار آمدن بایدن می توانند سوءاستفاده کنند اما افکار عمومی جامعه به این مسئله بها نمی دهد. 

 * من چنین موضعی از اصولگرایان ندیدم. این یک نوع القا از سوی اصلاح طلبان است که برای رقیبان خود مطرح می کنند. هیچکس در کشور، متمایل به روی کار آمدن ترامپ نیست و نبودند. همچنین به عنوان سیاستمدار نقشی بین آمدن بایدن و وحدت اصولگرایان نمی بینم.
 
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: