تاریخ انتشار: ۱۸:۱۷ - ۱۶ آذر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر

اعتراض برخی دانشجویان دکترای کوی دانشگاه

عصر امروز (شنبه ۱۶ آذر) حدود ۵۰ نفر از دانشجویان دکتری ساکن خوابگاه‌های متاهلی دانشگاه تهران با حضور در ساختمان ۱۶ آذر این دانشگاه به تصمیم دانشگاه مبنی بر تخلیه خوابگاه‌ها برای دانشجویان دارای سنوات غیر مجاز تجمع کردند و خواستار تجدید نظر دانشگاه در اسکان این دانشجویان در خوابگاه‌های متاهلی شدند.

اعتراض در کوی دانشگاه

رویداد۲۴ یکی از دانشجویان معترض گفت: دانشگاه تهران اعلام کرده است دانشجو بر اساس سنوات مجاز سه سال می‌تواند در خوابگاه اسکان داشته باشد البته صندوق رفاه دانشجویان نیز تاکید کرده است که اگر سنوات مجاز دانشجویان دکتری از سه سال بیشتر شد باید چند برابر جریمه پرداخت کند.

وی ادامه داد: دانشجویان دکتری که در خوابگاه متاهلی هستند سنوات مجازشان به صورت متعدد یک ماه تا یک و حتی سه سال هم تمام شده است اعتراض ما این است که دوره کرونا را جز سنوات مجاز حساب نکنند و دانشگاه همیاری را با دانشجویان داشته باشد. بر فرض مثال دانشجویی بر اساس مشکلاتی نتوانست تخلیه کند جریمه‌های او را صندوق رفاه تقبل می‌کند بنابراین دلیلی برای اعمال فشار به دانشجو نیست.
بیشتر بخوانید: سخنرانی روحانی به مناسبت روز دانشجو لغو شد
دکتر سعید حبیبا در توضیح علت تجمع تعدادی از دانشجویان دکتری در محوطه ساختمان ۱۶ آذر دانشگاه تهران تاکید کرد: بر اساس قوانین دانشگاه، دانشجویان فقط در سنوات مجاز تحصیلی اجازه اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی دارند و بعد از اتمام سنوات مجازی تحصیلی ملزم به تخلیه خوابگاه‌ها به منظور استفاده سایر دانشجویان از این مکان‌ها هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه تهران فقط ۴۰۰ ظرفیت خوابگاهی برای دانشجویان متاهل در اختیار دارد یعنی ۴۰۰ نفر نفر از دانشجویان متاهل می‌توانند از خوابگاه‌های متاهلی (که آپارتمان‌های ۶۰ و یا برخی نیز در متراژ پایین هستند) استفاده کنند. در حالی که ما ۵۰ هزار دانشجو در دانشگاه تهران داریم که اگر فقط ۱۰ درصد این دانشجویان متاهل و غیربومی باشند یعنی ما ۵۰۰۰ دانشجوی متقاضی خوابگاه متاهلی داریم.

معاون دانشجویی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: حدود ۲۰۰ نفر از دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های متاهلی ما کسانی هستند که سنوات مجاز آن‌ها به اتمام رسیده و برخی از این افراد حتی ۲ تا ۶ سال و برخی هم یک یا چند ترم بیشتر از سنوات مجازشان در خوابگاه‌ها اقامت داشته اند و با توجه به اینکه تعداد زیادی از دانشجویان متاهل متاقضی خوابگاه متاهلی بوده و به شدت نیازمند اسکان در این خوابگاه‌ها هستند بنابراین باید با خروج دانشجویانی که سنوات آن‌ها به پایان رسیده، امکان اسکان سایر افراد متقاضی واجد شرایط فراهم شود.

دکتر حبیبا تاکید کرد: ما به هیچ عنوان حکم تخلیه خوابگاه را برای دانشجویان دکتری فعلی که در سنوات غیرمجاز ساکن خوابگاه هستند، صادر نکردیم و فقط بر اساس تصمیم هیات امنای دانشگاه تهران قرار بر این شد از اول مرداد سال ۹۸ دانشجویانی که به صورت غیر مجاز (خارج از سنوات) در خوابگاه‌ها اسکان دارند هزینه خوابگاه را به نرخ روز و طبق نظر کارشناسی یعنی مبلغ ۳ میلیون ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان نیز به حکم هیات امنا اعتراض داشتند بر اساس پیگیری‌های من تصمیم بر این شد دانشجویانی که تا اول دی ماه خوابگاه را تخلیه کنند جرایم و هزینه‌هایی که قرار بود به نرخ روز بپردازند بخشیده شود و هزینه‌ای را پرداخت نکنند.

معاون دانشجویی دانشگاه تهران تاکید کرد: متاسفانه با این وجود دانشجویان فعلی که در سنوات غیرمجاز در خوابگاه‌ها ساکن هستند نه حاضر به تخلیه خوابگاه‌ها می‌شوند و نه اینکه قبول می‌کنند هزینه خوابگاه‌ها را بر اساس تصمیم هیات امنا پرداخت کنند.

دکتر حبیبا تاکید کرد: برخی دانشجویان، شیوع کرونا را عامل عدم دفاع از رساله یا سنوات غیرمجاز خود اعلام می‌کنند در حالی که این دلیل قابل قبول نیست چرا که در شرایط کرونا هیچ کدام از فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی دانشگاه تعطیل نشده است. همچنان که ما در همین شرایط کرونا ۱۴ هزار دانشجوی جدید جذب کردیم و باید همه دانشجویان از امکانات دانشگاه استفاده کنند.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
0
0
به نفع شون با زبون خوش تخلیه کنند وگرنه عین سال 78 میریزیم و خوابگاه هاشونو میگیگیریم
و تازه ریش تراش هاشونم میدزدم.
با تچکر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: