تاریخ انتشار: ۰۴:۲۱ - ۰۳ دی ۱۳۹۹
چاقی می‌تواند عامل بسیاری از بیماری‌ها باشد، اما برخی متخصصان ادعا می‌کنند که این معضل جهانی می‌تواند تاثیر مثبت هم داشته باشد.

چاقی

رویداد۲۴  بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتیکه افراد به دلیل ابتلا به یک بیماری عفونی مثل ذات‌الریه در بیمارستان بستری باشند، داشتن اضافه وزن یا چاقی می‌تواند تا حدودی احتمال مرگ آنان بر اثر بیماری را کاهش دهد.

محققان دانمارکی به جمع‌آوری اطلاعات بیش از ۳۵ هزار بیمار که به دلیل عفونت در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در بیمارستان بستری شده بودند، پرداختند. همچنین بررسی شد آیا در میان این بیماران وزن بر احتمال خطر مرگ در مدت زمان سه ماه پس از ترخیص تاثیری داشته یا خیر؟
بیشتر بخوانید: چربی‌های دور کمر را با سه گام کلیدی، حذف کنید
محققان مشاهده کردند خطر مرگ در بیمارانی که وزن پایینی داشتند نسبت به بیمارانی با وزن طبیعی دو برابر بیشتر بوده است. هر چند به نظر می‌آید این وضعیت با کاهش وزن اخیر ناشی از بیماری نهفته مرتبط باشد. در عین حال احتمال مرگ در افراد لاغری که به تازگی وزن خود را از دست نداده بودند، افزایش پیدا نمی‌کند.

محققان همچنین مشاهده کردند در بیماران مبتلا به اضافه وزن احتمال فوت ۴۰ درصد و در بیماران چاق ۵۰ درصد کمتر از افرادی بوده که وزن طبیعی داشته‌اند.

یکی از محققان ارشد این مطالعه درباره این ادعا گفت: دو دلیل می‌تواند وجود داشته باشد که احتمال مرگ در افراد چاق مبتلا به عفونت نسبت به بیمارانی با وزن طبیعی کمتر است. نخست اینکه چاقی موجب التهاب می‌شود و همین التهاب تشدید واکنش سیستم ایمنی را به دنبال دارد که می‌تواند به افراد کمک کند روند بهبودی را بهتر طی کنند. دومین دلیل این است که افراد چاق کمتر دچار ضعف و تحلیل رفتن بدن بر اثر بیماری می‌شوند و این افراد ذخایر انرژی بیشتری دارند که از آنان حفاظت می‌کند.


منبع: ایسنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: