توضیحات حریرچی درباره توقف پرواز مستقیم ایران-انگلیس | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۷ - ۰۳ دی ۱۳۹۹
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هنوز موردی از ورود ویروس جهش یافته کرونا در انگلیس در ایران مشاهده نشده و برای پیشگیری از ورود این ویروس پرواز‌های مستقیم به انگلیس متوقف شد.
حریرچی
رویداد۲۴ ایرج حریرچی افزود: کشور‌های زیادی در دنیا و از جمله اروپا برای جلوگیری از انتقال ویروس جهش یافته کرونا رفت و آمد و سفر مستقیم و حتی غیر مستقیم به انگلستان را ممنوع کرده اند و برخی کشور‌ها نیز با تدابیر سختگیرانه‌تر همه سفر‌های خارجی را ممنوع کرده اند.

معاون وزیر بهداشت گفت: در ایران نیز اقدامات لازم انجام شده، به دقت پیگیری می‌کنیم و پرواز‌های مستقیم به و از انگلستان متوقف و لغو شده است. مسافران پرواز‌های غیر مستقیم از انگلستان هم کنترل می‌شوند. نتیجه تست مبدا این مسافران را بررسی می‌کنیم و در ایران از آن‌ها تست گرفته می‌شود و افراد مشکوک ۱۴ روز قرنطینه می‌شوند، همه کسانی را هم که قبل از اعلام انگلیس وارد ایران شده اند، هم غربالگری کرده ایم و اگر لازم باشد از آن‌ها تست می‌گیریم.

حریرچی افزود: نکته مهم درباره این ویروس جهش یافته این است که انگلیسی‌ها که در مورد خیلی کشور‌ها ادعا‌هایی داشتند، خودشان از سپتامبر که جهش ویروس شناسایی شده، موضوع را کتمان کردند.
بیشتر بخوانید: یک متخصص: جهش ویروس کرونا طبیعی است؛ وحشت زده نشوید

هیچ موردی از ویروس جهش یافته در انگلیس در ایران مشاهده نشده است

وی تاکید کرد: هنوز هیچ موردی از ویروس جهش یافته در انگلیس در ایران مشاهده نشده، همه پرواز‌های مستقیم به انگلستان لغو و متوقف شده، آخرین پرواز هم پروازی بوده که یکسری مسافر را از ایران برده و فقط یکسری خلبان و پرسنل پرواز ایرانی که در انگلیس بودند به کشور برگردانده است.

حریرچی گفت: یکی از خصوصیت‌های ویروس‌های نوع RNA تغییرات مداوم است. ویروس کرونا نیز از این نوع است و تاکنون هزاران بار تغییر کرده و جهش یافته، برخی از این تغییرات ممکن است مهم و موثر باشد و برخی نیز موثر نیست. البته تغییرات این ویروس نسبت به ویروس آنفلوانزا کمتر است.

وی ادامه داد: تغییری که این بار در جنوب انگلستان در ویروس کرونا ایجاد شده در قسمت محل چسبندگی ویروس به گیرنده‌های انسانی است و گفته می‌شود این قسمت ویروس تاکنون چهار هزار بار تغییر کرده و به نظر می‌رسد موج اخیر کرونا در جنوب انگلستان ناشی از این تغییر ویروس باشد که بررسی‌ها در این زمینه ادامه دارد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: به نظر می‌رسد ویروس جهش یافته کرونا میزان سرایت و بیماری زایی ویروس را بالا برده باشد. گفته می‌شود حدود ۷۰ درصد میزان بیماری زایی ویروس بیشتر شده است، ولی هنوز مستند قطعی وجود ندارد که شدت بیماری و مرگ آوری را بیشتر کرده البته بررسی‌ها درباره عملکرد این ویروس ادامه دارد؛ بنابراین تنها راه مقابله با این ویروس جهش یافته فعلا همان رعایت اصول بهداشتی مثل زدن ماسک، شست و شوی دست و رعایت فاصله اجتماعی است.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: