تاریخ انتشار: ۲۳:۴۲ - ۰۴ دی ۱۳۹۹
شاید جالب باشد که بدانید که داشتن قد بلند یا قد کوتاه چه مزایا و مضراتی دارد

داشتن قد کوتاه و قد بلند

  رویداد۲۴ میانگین‌هوش تنها عاملی نیست که به واسطه بالا رفتن قد افزایش می‌یابد. در صورتی که قد بلندی دارید، احتمال مواجه شدن با برخی از مشکلات و بیماری‌ها در شما تشدید می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

گزیده‌شدن توسط حشرات: محققان دریافته‌اند پشه‌های اسکاتلندی تمایل بیشتری به گزیدن افراد بلندقدتر و چاق‌تر دارند.
بیشتر بخوانید: زنی با فرش خانه خود ازدواج کرد!
افراد بلندقدتر به دلیل تولید دما، رطوبت، دی‌اکسید‌کربن و سایر ترکیبات‌شیمیایی، هدف جذاب‌تری برای حشرات هستند.


ابتلا به لخته‌های‌خونی خطرناک: افراد قدبلند در مقایسه با افراد کوتاه‌قامت در این تحقیق بیشتر در معرض ابتلا به لخته‌های‌خونی تهدیدکننده سلامتی در رگ‌های‌عمقی پا‌ها و سایر اعضای بدن هستند.

به ویژه این خطرات در میان زنان و مردانی که ضمن داشتن قدبلند وزن بیشتری دارند، افزایش می‌یابد.


ابتلا به سرطان: زنان بلند‌قامت در سنین پس از یائسگی بیش از زنان کوتاه‌قامت در معرض ابتلا به سرطان هستند. محققان برخی سرطان‌ها نظیر سرطان خوش‌خیم مغز استخوان، سرطان‌پوست و سرطان‌های تیروئید، روده، کلیه، دهانه‌رحم، مقعد، تخمدان و سینه را با بلندی‌قد مرتبط دانسته‌اند.

قد‌بلندتر و درآمد بیشتر: طبق مطالعاتی که در استرالیا انجام شده، افراد بلند‌قامت در مقایسه با افراد کوتاه‌قد ممکن است به طور میانگین درآمد بیشتری کسب کنند. دلیل این مساله می‌تواند تبعیض‌های پیش‌روی ارتقای‌شغلی افراد کوتاه‌قد باشد در حالی که افراد بلند‌قامت از ترقی‌های بسیاری در موقعیت‌اجتماعی خود بهره می‌برند.

اما افراد کوتاه‌قد نیز باید بدانند با یک سری قد آن‌ها برای سلامت بدن‌شان خطرات یا مزایایی دارد. اگر جزو افراد کوتاه‌قد هستید بسیاری از اتفاقات عجیب در انتظار شماست که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

طول‌عمر بیشتر: مطالعات اخیر روی حدود ۵۰۰ مرد ساکن جزیره «ساردینیا» واقع در دریای‌مدیترانه نشان می‌دهد که افراد کوتاه‌قد به طور میانگین دو سال بیشتر از افراد بلند‌قامت عمر می‌کنند. علاوه بر این یک بررسی تحقیقاتی روی داده‌های حاصل از میلیون‌ها مورد مرگ‌و‌میر نشان داد که افراد کوتاه‌قد طول عمر بیشتری داشته‌اند.


داشتن فرزند (توان باروری): بنابر مطالعات انجام شده در هلند، زنان کوتاه‌قد در مقایسه با همتایان بلند‌قامت خود، فرزندان بیشتری دارند. اگرچه دلیل این مساله همچنان ناشناخته است، اما این واقعیت سبب شد پروفسور «گرت استالپ» احتمال دهد که دلیل آن این باشد که زنان کوتاه‌قد انرژی بیشتری برای تولیدمثل می‌گذارند.

او در مورد مردان نیز در مطالعه‌ای جداگانه دریافت، مردانی که قد‌متوسطی دارند، فرزندان بیشتری دارند.


ابتلا به بیماری‌قلبی: در حالی که داشتن لخته‌های‌خونی و گرفتگی عروق در رگ‌های‌عمقی میان افراد بلند قامت مرسوم است، در عوض در میان افراد کوتاه‌قامت خطر ابتلا به بیماری‌های‌قلبی جدی‌تر است. طی بررسی ۵۲ مطالعه‌علمی مشاهده شد که مردان و زنان کوتاه‌قد به‌طور میانگین ۵/۱ برابر بیش از افراد بلند‌قامت در معرض ابتلا به حمله قلبی می‌باشند.
منبع: تابناک
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: