تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴ - ۰۸ دی ۱۳۹۹
رئیس انستیتو پاستور ایران وضعیت تولید مشترک واکسن کرونا بین ایران و یک کشور دیگر را تشریح کرد.

تولید واکسن کرونا در ایران

رویداد۲۴  دکتر علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران درباره جزئیات تولید و تامین واکسن کرونا در ایران گفت: در وهله اول باید توجه داشته باشیم که تصمیم‌گیری درباره واکسن یک تصمیم اساسی و علمی است نه یک تصمیم‌گیری احساسی؛ بنابراین در مقوله واکسن باید با علم و با دقت پیش رفت.

پرداخت پول سبد کووکس طبق اعلام بانک مرکزی

رئیس انستیتو پاستور ایران درباره وضعیت خرید واکسن کرونا از سبد کووکسِ سازمان جهانی بهداشت گفت: قرار بود ایران از سبد کووکس بخشی از واکسن کرونای مورد نیازش را تامین کند که مقدمات این اتفاق انجام شد و رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که پول مربوط به تامین واکسن از کووکس پرداخت شده است.

به عنوان کسی که فنی به این موضوع نگاه می‌کنم، پیش‌خرید واکسن کرونا از سبد کووکس اقدام بسیار درستی بود؛ چراکه واکسن‌ها در سبد کووکس تنوع دارند و اگر یک واکسن مناسب نبود، می‌توان از نوع دیگر استفاده کرد.

۱۸ کارخانه تولید واکسن کرونا در کووکس و شرط ایران

بیگلری ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی در قالب مجموعه کووکس ۱۸ کارخانه تولید واکسن کرونا را انتخاب کرده است و اغلب کشور‌های دنیا هم سبد کووکس را خریده‌اند. ایران هم همین اقدام را البته با شرط امکان انتخاب انجام داده است تا بتوان مناسب‌ترین و بهترین واکسن را برای کشور انتخاب کرد.


بیشتر بخوانید: واکسن ناباوری و معضل پایان کرونا/ نتیجه دعوای سیاسی «واکسن بسازیم» با «واکسن بخریم» چیست؟


جزئیات تولید مشترک واکسن کرونا بین ایران و یک کشور دیگر

رئیس انستیتو پاستور ایران درباره وضعیت تولید مشترک واکسن کرونا بین ایران و یک کشور دیگر نیز گفت: این اقدام را هم پیش می‌بریم. طراحی واکسن کرونا در حوزه تولید مشترک از سوی هر دو کشور انجام شده است. طراحی‌ها و مطالعات کیفی تولید این واکسن به صورت مشترک بین دو کشور انجام می‌شود. باید توجه کرد که چهارچوب این شیوه تولید واکسن در انستیتو پاستور ایران وجود دارد.

انستیتو پاستور ایران یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان واکسن در خاورمیانه محسوب می‌شود و کمتر ایرانی را می‌توان یافت که واکسنی از محصولات تولیدی این انستیتو دریافت نکرده باشد؛ بنابراین زیرساخت مطالعات کیفی مطابق با آخرین دستورالعمل‌های مربوطه در این موسسه نهادینه شده است.

آغاز فاز دوم واکسن کرونای تولید مشترک در کشور همکار با نظارت انستیتو پاستور

وی با بیان این‌که قرار شد کارآزمایی بالینی فاز یک واکسن تولید مشترک در کشور همکار انجام شود، افزود: در حال حاضر کارآزمایی بالینی فاز یک واکسن تولید مشترک تمام شده است و با نظارت انستیتو پاستور کارآزمایی بالینی فاز دوم در حال انجام است.

فاز یک مطالعه بالینی بیشتر به بحث ایمنی توجه دارد و فاز دوم علاوه بر ارزیابی ایمن بودن واکسن، بحث کارایی واکسن را نیز مورد نظر دارد. بر این اساس فاز دوم در آن کشور در حال انجام است. به محض این‌که نتایج فاز دوم را دیدیم و از ایمنی و کارایی واکسن مطمئن شدیم و در حد قابل قبول بود، فاز سوم مطالعه بالینی که کم‌خطرترین فاز است در ایران انجام خواهد شد.

رئیس انستیتو پاستور ایران همچنین درباره تولید داخل واکسن کرونا توضیح داد: در حوزه تولید داخلی چندین مجموعه تلاش می‌کنند. البته مشخص نیست که چه حجمی را بتوان در چه زمانی تولید کرد. باید توجه کرد که تولید داخلی واکسن کرونا یک فرصت بی‌نظیر است که دانش فناوری تولید واکسن در کشور ارتقا یابد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: